Úvod Klub História 1919 - 1942 - Stroskotanie na Čechoslovane Košíre

Slovan Bratislava je najúspešnejší futbalový klub na Slovensku s najbohatšou a najslávnejšou tradíciou, ktorú si vytváral po viac ako deväťdesiat rokov svojej existencie.

Cieľavedomou, usilovnou prácou si v slovenskom futbale vytvoril najviac prvenstiev. 
Prvý a doteraz jediný zo Slovenska i z bývalého Česko – Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, Pohár víťazov pohárov v roku 1969, keď vo finále v Bazileji zdolal slávny FC Barcelona 3:2.

História klubu

Slovan Bratislava je najúspešnejší futbalový klub na Slovensku s najbohatšou a najslávnejšou tradíciou, ktorú si vytváral po viac ako deväťdesiat rokov svojej existencie.

Cieľavedomou, usilovnou prácou si v slovenskom futbale vytvoril najviac prvenstiev. Prvý a doteraz jediný zo Slovenska i z bývalého Česko – Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, Pohár víťazov pohárov v roku 1969, keď vo finále v Bazileji zdolal slávny FC Barcelona 3:2.

1925 Stroskotanie na Čechoslovane Košíre

Rok 1925 ostane v histórii česko-slovenského futbalu významným medzníkom. Do praxe uviedli pravidelné a dlhodobé súťaže. Pomohla k tomu medzinárodná futbalová federácia FIFA, keď prejavila súhlas s prípadným zavedením profesionalizmu v kluboch, že teda môžu mať platených futbalistov. Prvých takýchto hráčov prihlásilo na ČSAF 17 klubov, ani jeden zo Slovenska. Pre profesionálne kluby pripravili I. asociačnú ligu s 10 členmi a druhú so šiestimi. Všetky ostatné kluby sa mohli prihlásiť do amatérskych majstrovstiev ČSAF, teda do súťaže o titul amatérskeho majstra ČSR. Dali tomu epitetonornans „Od Šumavy k Tatrám“. Do záveru súťaže sa kvalifikovalo osem mužstiev podľa špeciálneho kľúča. Pre Slovensko to znamenalo kvalifikáciu – určiť najlepšieho zo župných majstrovstiev ČSSF a okresných MLSz.

Keďže župní majstri vyšli len z dvoch dokončených súťaží Západoslovenskej a Juhoslovenskej, o postupe do záverečnej osmičky rozhodol jediný zápas: I. ČsŠK Bratislava – Slávia Lučenec 6:1 (po troch góloch strelili Řehák a Čabelka) na petržalskom ihrisku. Ligeti SC to mal pre určenie majstra MLSz oveľa komplikovanejšie, aj preto do záveru ani nevstúpil. Najprv musel vyradiť v Bratislavskom okrsku Rapid 3:1, a potom z ďalšieho okrsku LAFC Lučenec 5:1. Vo finále narazil na UTK Užhorod, lenže tak dlho hľadali termín na tento zápas, že ho zohrali až v apríli 1926, takže víťazstvo 3:0 pre Ligeti SC už nič neznamenalo. Na zápas l. kola na jeseň 1925 do Moravskej Ostravy pochopiteľne nemohol cestovať, lebo nemal na to oprávnenie.

Pokiaľ ide o I. ČsŠK Bratislava, tréner Štefan Priboj ešte nemal na takú náročnú súťaž pripravené náležite silné mužstvo. Nevedelo využiť ani výhodu domáceho prostredia v jednokolovom systéme. Narazilo na Čechoslovan Košíře a prehralo s ním 3:4, keď na začiatku druhého polčasu bol stále bezgólový stav. Vtedy sa rozstrieľali dvaja útočníci hostí Janík a Tožička, inak známy hokejový reprezentant, na čo vedel dvoma gólmi odpovedať len Řehák, aj to z pokutovej značky, Čabelkov tretí gól prehru neodvrátil. Nedokvasené mužstvo vyzeralo takto:Hollý – Čulík, Bock – Kaulich, Dočkal, Pech – Uher, Šoral,Čabelka, Řehák, Pohořský.´

Hlavná súťaž mala v roku 1925 takýto priebeh –1. kolo: Rapid Praha – SK Pardubice 3:1, Union Žižkov – SK Prostějov 3:1, I. ČsŠK Bratislava – Čechoslovan Košíře 3:4, SK Moravská Ostrava bez boja, lebo Ligeti SC v danom termíne ešte nebol majstrom MLSz. Semifinále: Union Žižkov – Rapid Praha 3:2, Čechoslovan Košíře– SK Moravská Ostrava 3:1. Finále: Union Žižkov – Čechoslovan Košíře 3:2.

Neprehliadnite

Nevšedný futbalový príbeh hráča, ktorého futbalový sen sa nerodil vôbec jednoducho. Pozrite si profil Vernona de Marca.
Filip Lichý sa vrátil do hry po zranení kolena.

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.