Slovan dlhodobo útoil na alší titul majstra. Raz ho odstavila Sparta Praha a dvakrát Spartak Trnava, take si zapísal „iba“ tri druhé miesta za sebou. Aj v predchádzajúcich rokoch bol trikrát druhý. V sezóne 1969/1970 sa však nedal nikomu odplaši, hoci ligu rozšírili na 16 mustiev. Stále bolo v nej osem slovenských mustiev a Slovan bol priam povinný potvrdi v tých rokoch vysokú úrove futbalu na Slovensku. Podarilo sa mu to po pätnástich rokoch dokonale, ve bol aj vo fi nále s. pohára. Okrem toho vyhral aj jednu zo skupín Interpohára. Pripísal si teda na estnú listinu svoj piaty titul s. majstra. Hoci sa hralo u 30 majstrovských zápasov a pre MS v Mexiku v neobyajne rýchlom slede, Slovanu to najmenej prekáalo. Pokraoval ako víaz PVP v podávaní solídnych výkonov. V celom roníku prehral iba trikrát, aj ke remíz bolo stále dos (11). O body ho pripravili iba Teplice, VSS Košice a Inter. Mohlo sa oslavova u v 28. kole, ale hralo sa na Interi a ten nedaroval ni, vyhral 2:1. Oslavy boli potom a doma, po 3:0 nad Ostravou.

V celom roníku nebol Slovan v tabuke na horšom ne na druhom mieste a osem kôl pred koncom viedol ligu sústavne. Jeho bilancia bola: 30 16 11 3 90:15 43, tri body pred Trnavou a pä pred Spartou. Slovan mal najlepšiu obranu, ale Trnava, Sparta aj Inter mali produktívnejšie útoky. Prvenstvo vybojovali a majstrami republiky sa stali títo hrái: Vencel – Hrivnák, bratia apkoviovci, bratia Zlochovci, Mutkovi, Fillo – Hrdlika, Škorupa, Horváth – Jokl, L. Móder, Bizo, Bognár. V troch zápasoch sa objavil Janek, vo dvoch Hlavenka a v jednom Švehlík, ktorý zaal v zápase 30. kola proti Trenínu (0:0) svoju peknú kariéru. Zo zoznamu vyplýva, e v kádri u nebol Cvetler, ktorý odišiel do belgického FC Liége, ako aj Sokol. Nováikmi a hne majstrami boli Škorupa a Bognár. Slovan mal v roníku peknú priemernú návštevu 13 500 divákov.

Tréner M. Vian preíval v krátkom ase alšiu rados. – Aké ste mali pocity po získaní titulu? „A na druhý de po víazstve nad Ostravou 3:0 som si uvedomil, o sme dosiahli a o dokázali. Premohla ma opä blaivá spokojnos, ale aj únava.“ – Kedy ste zaali veri, e titul bude po rokoch opä patri na Tehelné pole? „U šes kôl pred koncom, pred zápasom v Trnave. V oiach hráov som videl veké odhodlanie a v takých prípadoch som ja ešte nikdy neprehral. Remizovali sme s najväším konkurentom 1:1.“ – omu vaíte za dosiahnutý úspech? „Kvalite hráov, aj ke niektorým po víazstve v PVP napršalo do nosa. Výborne zahrala obrana, ktorá dostala v 30 zápasoch iba 15 gólov. Z mustva sa stal vzorný kolektív, ktorý svedomito a disciplinovane trénoval, mal dobrú morálku a to bol základ. Doma sme stratili iba tri body a vyhra nad nami mohol iba ten, kto dokázal eliminova Hrdliku a Jokla. Takých však bolo málo. Mali sme dos individualít, snaili sme sa hra útone a moderne, ve aj na MS tréner Marko nominoval od nás Vencela, J. Zlochu, Hrdliku, Jokla, Jána apkovia, Hrivnáka i Horvátha. Aj to hovorí o našej sile medzi najlepšími.“ Dodajme ešte, e k najlepším strelcom majstra patrili: Jokl s 10 gólmi, Móder 8, Ján apkovi a Bizo po 7. Pridali sa ešte Hrdlika 4, Bognár, Horváth a Fillo po 1.Najastejšia zostava roníka: Vencel – J. Fillo, Hrivnák,Horváth, J. Zlocha – Jozef apkovi, Hrdlika – Bizo, Móder, Jokl, Ján apkovi.

V s. pohári do finále

Domácu pohárovú súa pred týmto roníkom rozdelili na eský pohár a Slovenský pohár. Víazi sa potom stretli vo fi nále. V Slovenskom pohári sa Slovan pre dieral cez Gumárne Púchov 4:0, Duklu Nováky 5:0, vo štvrfi nále cez ZVL ilina 3:1, v semifi nále cez Spartak Trnava 3:0 a vo fi nále prekonal Duklu B. Bystrica po výsledkoch 2:2 a 1:0. Zápasy sa hrali 25. a 26. Júna v B. Bystrici a v Bratislave. Góly Slovana dali: J. Medvi 2 a Švehlík doma 1. Slovan mal teda právo nastúpi proti eskému víazovi, a tým bola TJ Gott waldov. Na Tehelnom poli i v Gott waldove sa hralo pred 5 000 divákmi. Prvý súboj sa skonil 3:3 po góloch Jurana, Mutkovia a Jokla (J. Zlocha si dal vlastný gól), v druhom gól nepadol – 0:0. Na jedenástky zvíazil Gott waldov, štrnáste mustvo ligy, 4:3. V obidvoch zápasoch si zahrali: Vencel – Mutkovi, Hrivnák, Zlochovci – Hrdlika, J. Medvi, J. Tománek – Juran, Jokl, Ján apkovi, Bizo. Trénerombol Michal Vian.

História klubu

Slovan Bratislava je najúspešnejší futbalový klub na Slovensku s najbohatšou a najslávnejšou tradíciou, ktorú si vytváral po viac ako deväťdesiat rokov svojej existencie.

Cieľavedomou, usilovnou prácou si v slovenskom futbale vytvoril najviac prvenstiev. Prvý a doteraz jediný zo Slovenska i z bývalého Česko – Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, Pohár víťazov pohárov v roku 1969, keď vo finále v Bazileji zdolal slávny FC Barcelona 3:2.

V záplave nemeckých a maďarských klubov v ére rakúsko-uhorskej monarchie neexistoval nijaký slovenský telovýchovný alebo športový spolok.

1919

V roku 1921 sa rozhodlo, že sa uskutočnia prvé futbalové majstrovstvá ČSR. Pre bratislavský klub to bola veľká výzva a výbor robil všetko, aby jeho futbalové mužstvo vystupovalo v šampionáte dôstojne a čo najdlhšie.

1921

Rok 1925 ostane v histórii česko-slovenského futbalu významným medzníkom. Do praxe uviedli pravidelné a dlhodobé súťaže.

1925

V roku 1929 nastúpili Bratislavčania proti víťazovi Anglického pohára 1924 a majstrovi Anglicka 1927. Dobrá povesť Newcastle predchádzala aj z prvých zápasov jeho európskeho turné: v Miláne nad Ambrosianou (dnešný Inter) 1:0 a 2:1.

1929

Žičlivá domáca petržalská pôda V roku 1927 Bratislavčanom žreb mimoriadne prial. Začali a až do konca vítali a porážali súperov na vlastnom ihrisku v Petržalke.

1927

Na listinu reprezentantov ČSR sa v roku 1932 zapísal ďalší Bratislavčan Štefan Čambal, ktorý už onedlho bol kľúčovou postavou mužstva ČSR na majstrovstvách sveta v roku 1934 v Taliansku, kde mu na hruď zavesili striebornú medailu!

1932

Slovan hrával v Petržalke V Bratislave bolo tradíciou, že takmer všetky športové aktivity sa konali v Petržalke za Dunajom. Preto sa v Petržalke až na pár výnimiek zriaďovali všetky športové ihriská.

1939

Prvý ročník slovenskej ligy 1939/40 charakterizoval duel ŠK Bratislava – AC Považská Bystrica (podľa nariadenia Slovenskej ústrednej športovej rady SÚŠR, ktorá vznikla 7. marca 1939 ako vrcholná slovenská športová organizácia, museli z názvov klubov do konca jarnej súťaže vypustiť cudzie mená a tým v Považskej Bystrici bolo „Sparta“, aj tak sa jej vymazanie oddialilo).

1940

Príťažlivého súpera pozval ŠK Bratislava na prvý zápas na budúcom veľkolepom štadióne 27. októbra 1940 na Tehelné pole – berlínsku Herthu.

1940

Druhý ročník Slovenskej ligy 1940/41 charakterizoval duel ŠK Bratislava – FC Vrútky o primát. Oproti predchádzajúcemu duelu ŠK Bratislava – AC Považská Bystrica bol dramatickejší, i keď tentoraz z jesennej tabuľky vychádzali Bratislavčania do jarnej odvety aspoň s jednobodovým náskokom pred najväčším súperom.

1941

Od čias Štefana Priboja, ktorý priviedol belasých medzi česko-slovenskú amatérsku elitu, trénovali bratislavskémužstvo zahraniční tréneri. Najkvalitnejšiu prácu odviedol budapeštiansky József Csibi Braun.

1942

Neprehliadnite

Lukáš Pauschek je novým rekordérom našej ligy.
Cesar Blackman o svojom prvom majstrovskom titule.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.