Veci sa zaali v roku 1948 komplikova po získaní jesenného ligového primátu. Z nejasných dôvodov necestoval na zájazd do Turecka Ladislav Kubala. Namiesto toho, aby sa zapojil do zimnej prípravy pred jarnou ligovou odvetou, zdriaval sa v Budapešti. A prišla správa, e ochorel na ltaku. Dostavil sa však neakane a na ligový zápas 3. kola proti Sparte na Tehelnom poli. Po víazstve 5:2 nad ŠK ilina a prehre v Košiciach 0:2 to bol kúový zápas na udranie si postavenia na ele tabuky. Tréner Sneddon len kvôli Kubalovi zmenil zostavu, ktorá bola poda daného kádra optimálna: Reimann – Venglár, Vian, Hinduliak – Balái, Pokorný – Šimanský, Kubala, Laskov, Schubert, Danko. Kubala hral namiesto mladého Arpáša, Emila. Starý Arpáš, Ján, zvaný Arara, sa v apríli vrátil z turínskeho Juventusu domov bez toho, aby to na mieste oznámil vedeniu klubu v ierno-bielych dresoch. A z Bratislavy mu to telefonicky, myslím, objektívne vysvetlil: „Nehnevajte sa, páni, na ma, ale ja som pristarý na to, aby som hral za Juventus...“ ŠK Bratislava so Spartou prehral 0:1, potom v Prahe s Bohemiansom utrpel debakel 0:5 a striedal víazstvá s prehrami. Skonil na 3. mieste tri body za Spartou a Slaviou.

Kubala zohral proti Sparte svoj posledný ligový zápas v belasom drese, zúastnil sa ešte na zájazde do Belgicka, Francúzska a Luxemburska a opustil Bratislavu. V médiách sa objavovali správy o tom, kokými státisícami forintov ho lákajú do toho alebo onoho budapeštianskeho klubu. Nakoniec sa stal hráom Vasasu a tvoril s Ilovszkým údernú pravú stranu útoku. Odrazu sa v júli objavil v drese Vasasu na Tehelnom poli v zápase proti Sokolu NV Bratislava (u v máji sa v rámci zjednotenia telesnej výchovy ŠK Bratislava zlúil so Závodným klubom Národného výboru a kee zluovanie sa konalo na báze Sokola, vznikol teda Sokol NV Bratislava) a spolu s Mórem prispel gólom aj on k víazstvu nad svojím nedávnym klubom 2:0.

Nedôstojný Sneddonov koniec

V ŠK Bratislava sa snaili vinu za nezískanie titulu majstra zvali na trénera Sneddona. On preto u v apríli pomýšal na odchod. Necestoval napr. na ligový zápas do Plzne, kde belasí prehrali 1:2. Prehralo sa aj doma so Slaviou 1:2, take potom víazstvá 3:0 v Trnave a 5:2 nad echie Karlín nestaili ani na konené 2. miesto. Vtedy sa vedenie zháilo a zaalo so Sneddonom rokova. Škót im otvorene do oí povedal: „Nemohol som samostatne rozhodova o mustve ako na jese, ke sa nám podarilo obsadi prvé miesto...“ oskoro nato dal výpove a 10. augusta odcestoval do vlasti. Ešte predtým sa na bankete v pezinskej vinárni v tom najlepšom s Bratislavanmi rozlúil. To u dávno vedel, e s ním na zájazd do Mexika nerátajú... 

Cenné prestupy pred Mexikom

V ŠK Bratislava sa u naplno rozbehli prípravy na tento epochálny zájazd. Vo výbore a aj tréner Jim Šastný, ktorého poverili vies mustvo za Sneddonovej neprítomnosti, cítili, e mustvo treba na zájazd posilni. A tak sa lanári rozbehli po republike a hadali vhodných hráov a získavali podpisy na prestup. Len v praskej Slavii si vytypovali Bicana, Hemeleho, Kocourka a Hlaváka, Prošovského z Košíc, Paického zo iliny a Malatinského z Trnavy. V trénigovom procese skúšali brankára Jarolíma Hubeka zo Zohora, Jurkovia zo Sv. Jura, Fechtera z Rae, Jajcaja z Pezinka, 16-roného Júliusa Kováa z ŠK Zámok, ale aj Zamastila a Ruiku z Pardubíc, na listine sa skveli aj mená Preisa z echie Karlín a Chytilíka z Olomouca. Nakoniec sa len sedemnás hráov pomestilo na vemi skromnú listinu, ohranienú manaérom zájazdu: Reimann, Hubek, Venglár, Hinduliak, Ruovi, Uram, Pokorný, Vian, Karel, Balái, Kaiml, Danko, Šimanský,Malatinský, E. Paický, Preis, Schubert. Skromné bolo aj vedenie: hlavný vedúci L. Nedbálek, technický vedúci K. Gross, tréner F. Dauík. Nijaký asistent trénera, lekár ani masér, hoci mustvo akalo v Mexiku osem akých zápasov v náronom, prevane vysokohorskom prostredí a jedno stretnutie v Chicagu v USA.

Tu sú výsledky: Atlanta 2:0 (1:0), góly: Schubert, Uram Vera Cruz 5:3 (5:0), Šimanský 3, Preis 2 Oro 0:0 Atlas 0:2 (0:0) Guadalajara 3:0 (1:0), Preis, Šimanský, Malatinský Marte 4:2 (1:2), Šimanský 2, Danko, Malatinský Asturia + Espaa 5:0 (4:0), Schubert 3, Preis 2 FC Leon 2:2 (2:2), Malatinský 2 All Stars Chicago 6:1 (1:0), Schubert 3, Šimanský 2, Malatinský Strelcom zájazdu bol Šimanský s 8 gólmi, alej Schubert  7, Malatinský a Preis po 5, Danko a Uram po jednom. Vekým záporom zájazdu však bolo natoko váne zranenie Karelovho kolena hne v prvom zápase, e sa u nikdy v belasom drese neobjavil.

Nemono obís ani znané akosti s uskutonením takého nároného celomesaného zájazdu do alekej futbalovo neznámej krajiny. Dva dni pred odletom výpravy sa predsedníctvo Odboru kopané OS rozhodlo zájazd nepovoli a dalo to klubu na vedomie telegramom. V sekretariáte bratislavského klubu telegram uviazol v nejakej zásuvke, výprava odletela a o zákaze turné sa dozvedela a po návrate. Aj také zaali by pomery po februárových zmenách v esko-slovenskej spolonosti.

História klubu

Slovan Bratislava je najúspešnejší futbalový klub na Slovensku s najbohatšou a najslávnejšou tradíciou, ktorú si vytváral po viac ako deväťdesiat rokov svojej existencie.

Cieľavedomou, usilovnou prácou si v slovenskom futbale vytvoril najviac prvenstiev. Prvý a doteraz jediný zo Slovenska i z bývalého Česko – Slovenska vyhral jednu z troch európskych pohárových súťaží, Pohár víťazov pohárov v roku 1969, keď vo finále v Bazileji zdolal slávny FC Barcelona 3:2.

V záplave nemeckých a maďarských klubov v ére rakúsko-uhorskej monarchie neexistoval nijaký slovenský telovýchovný alebo športový spolok.

1919

V roku 1921 sa rozhodlo, že sa uskutočnia prvé futbalové majstrovstvá ČSR. Pre bratislavský klub to bola veľká výzva a výbor robil všetko, aby jeho futbalové mužstvo vystupovalo v šampionáte dôstojne a čo najdlhšie.

1921

Rok 1925 ostane v histórii česko-slovenského futbalu významným medzníkom. Do praxe uviedli pravidelné a dlhodobé súťaže.

1925

V roku 1929 nastúpili Bratislavčania proti víťazovi Anglického pohára 1924 a majstrovi Anglicka 1927. Dobrá povesť Newcastle predchádzala aj z prvých zápasov jeho európskeho turné: v Miláne nad Ambrosianou (dnešný Inter) 1:0 a 2:1.

1929

Žičlivá domáca petržalská pôda V roku 1927 Bratislavčanom žreb mimoriadne prial. Začali a až do konca vítali a porážali súperov na vlastnom ihrisku v Petržalke.

1927

Na listinu reprezentantov ČSR sa v roku 1932 zapísal ďalší Bratislavčan Štefan Čambal, ktorý už onedlho bol kľúčovou postavou mužstva ČSR na majstrovstvách sveta v roku 1934 v Taliansku, kde mu na hruď zavesili striebornú medailu!

1932

Slovan hrával v Petržalke V Bratislave bolo tradíciou, že takmer všetky športové aktivity sa konali v Petržalke za Dunajom. Preto sa v Petržalke až na pár výnimiek zriaďovali všetky športové ihriská.

1939

Prvý ročník slovenskej ligy 1939/40 charakterizoval duel ŠK Bratislava – AC Považská Bystrica (podľa nariadenia Slovenskej ústrednej športovej rady SÚŠR, ktorá vznikla 7. marca 1939 ako vrcholná slovenská športová organizácia, museli z názvov klubov do konca jarnej súťaže vypustiť cudzie mená a tým v Považskej Bystrici bolo „Sparta“, aj tak sa jej vymazanie oddialilo).

1940

Príťažlivého súpera pozval ŠK Bratislava na prvý zápas na budúcom veľkolepom štadióne 27. októbra 1940 na Tehelné pole – berlínsku Herthu.

1940

Druhý ročník Slovenskej ligy 1940/41 charakterizoval duel ŠK Bratislava – FC Vrútky o primát. Oproti predchádzajúcemu duelu ŠK Bratislava – AC Považská Bystrica bol dramatickejší, i keď tentoraz z jesennej tabuľky vychádzali Bratislavčania do jarnej odvety aspoň s jednobodovým náskokom pred najväčším súperom.

1941

Od čias Štefana Priboja, ktorý priviedol belasých medzi česko-slovenskú amatérsku elitu, trénovali bratislavskémužstvo zahraniční tréneri. Najkvalitnejšiu prácu odviedol budapeštiansky József Csibi Braun.

1942

Neprehliadnite

Lukáš Pauschek je novým rekordérom našej ligy.
Cesar Blackman o svojom prvom majstrovskom titule.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.