Úvod Klub Sieň slávy Michal VIČAN

Hlohoveck rodk sa objavil v bratislavskom K ASO poas 2. svetovej vojny, kde hral v druhej lige. Potom narukoval do OAP. Po zniku mustva nebolo pre lanrov zo Slovana nijakm umenm zska ho do belasho dresu. V jeseni 1945 dostal ako 20-ron prleitos v prvom mustve. Hral s takmi borcami ako Reimann, Vank, Chodk, J. Karel, Venglr, Bali, Putera, Tegelhoff, J. Arp, Luknr, Korostelev... Ako keby sa mu bolo snvalo. oskoro, po odchode Bakora do zahraniia, obsadil v strede obrany miesto natrvalo a stal sa pre ostatnch rovnocennm bojovnkom. Zskal tri tituly majstra republiky za sebou (1949 1951), m sa prelomila hegemnia Slavie i Sparty. al titul si k dvom druhm miestam pripsal v roku 1955. Piaty vybojoval u ako trner. Roku 1947 sa stal reprezentantom a bol nm do roku 1952. Spolu hral 11-krt, asto s kapitnskou pskou. Pekn karira, ku ktorej patr aj 11 zpasov v Bmustve bvalej republiky. Elegantn fek s vyesanm kohtom na hlave hral v belasom drese 12 rokov a v lige nastpil 231-krt. Po ukonen innosti sa stal trnerom. Svoje umenie dokazoval v Slovane, v Interi i v Trenne a vek uznanie zskal aj v Posku, najm v Ruchu Chorzw. Najv obdiv mal po zskan Pohra vazov pohrov v roku 1969, ke mustvo vyhralo vo finle v Bazileji nad CF Barcelona 3:2. Tak spech nem doteraz iadny slovensk ani esk trner. Michal bol prjemn lovek, svedomit futbalista, uenliv trner. Nerobil z futbalu vedu, ale vedel, o vetko k vazstvm patr. Bol pilierom obrany, najm v zostave Venglr Vian Chodk. Na avej strane sa objavovali aj Hinduliak, ek, Pokorn, Steiner. S umenm a prehadom vedel nielen brni, ale vo WM-systme i zatoi. Mal futbal vemi rd a nehanbil sa po prehrch pusti aj chlapsk slzy. Staval na dobrch vzahoch, na priatestve s A. Malatinskm i s J. Markom, s ktormi si vymieal trnersk tajomstv. Osud mu nedoprial, aby sa teil z futbalu dlho po esdesiatke. Odiiel takmer priamo z laviky.

Michal VIČAN

(26. 3. 1925 - 27. 1. 1986)

Hlohovecký rodák sa objavil v bratislavskom ŠK ASO počas 2. svetovej vojny, kde hral v druhej lige. Potom narukoval do OAP. Po zániku mužstva nebolo pre lanárov zo Slovana nijakým umením získať ho do belasého dresu. V jeseni 1945 dostal ako 20-ročný príležitosť v prvom mužstve. Hral s takými borcami ako Reimann, Vanák, Chodák, J. Karel, Venglár, Baláži, Putera, Tegelhoff, J. Arpáš, Luknár, Korostelev... Ako keby sa mu bolo snívalo. Čoskoro, po odchode Bačkora do zahraničia, obsadil v strede obrany miesto natrvalo a stal sa pre ostatných rovnocenným bojovníkom. Získal tri tituly majstra republiky za sebou (1949 – 1951), čím sa prelomila hegemónia Slavie i Sparty. Ďalší titul si k dvom druhým miestam pripísal v roku 1955. Piaty vybojoval už ako tréner. Roku 1947 sa stal reprezentantom a bol ním do roku 1952. Spolu hral 11-krát, často s kapitánskou páskou. Pekná kariéra, ku ktorej patrí aj 11 zápasov v Bmužstve bývalej republiky. Elegantný fešák s vyčesaným „kohútom“ na hlave hral v belasom drese 12 rokov a v lige nastúpil 231-krát. Po ukončení činnosti sa stal trénerom. Svoje umenie dokazoval v Slovane, v Interi i v Trenčíne a veľké uznanie získal aj v Poľsku, najmä v Ruchu Chorzów. Najväčší obdiv mal po získaní Pohára víťazov pohárov v roku 1969, keď mužstvo vyhralo vo finále v Bazileji nad CF Barcelona 3:2. Taký úspech nemá doteraz žiadny slovenský ani český tréner. Michal bol príjemný človek, svedomitý futbalista, učenlivý tréner. Nerobil z futbalu vedu, ale vedel, čo všetko k víťazstvám patrí. Bol pilierom obrany, najmä v zostave Venglár – Vičan – Chodák. Na ľavej strane sa objavovali aj Hinduliak, Žáček, Pokorný, Steiner. S umením a prehľadom vedel nielen brániť, ale vo WM-systéme i zaútočiť. Mal futbal veľmi rád a nehanbil sa po prehrách pustiť aj chlapské slzy. Staval na dobrých vzťahoch, na priateľstve s A. Malatinským i s J. Markom, s ktorými si vymieňal trénerské tajomstvá. Osud mu nedoprial, aby sa tešil z futbalu dlho po šesťdesiatke. Odišiel takmer priamo z lavičky.


Neprehliadnite

Najskúsenejší člen kabíny ŠK Slovan Bratislava v otvorenom rozhovore. V najnovšej epizóde sa s Guramom rozprávame o viacerých zaujímavých témach zo zákulisia futbalu. Dozviete sa, aký je hviezdny gruzínsky reprezentant Khvicha Kvaratskhelia mimo ihriska, ako vyzerala rivalita a súťaženie s legendami ako Jaba Kankava či Juraj Kucka, a prečo Guram nie je veľkým fanúšikom sociálnych sietí.
Pred výkopom derby sa o skvelú atmosféru na Tehelnom poli postaralo hudobné vystúpenie huslistky Daniela Lovlin, ktorá zahrala známu skladbu Freed from Desire. Svojím energickým husľovým vystúpením rozohriala tribúny a výborne naladila našich fanúšikov ešte pred úvodným hvizdom derby.
🎻 Pred výkopom derby Slovan – Trnava sa o skvelú atmosféru postarala folklórna skupina Fidlikanti, ktorá priniesla na Tehelné pole kúsok slovenskej tradície.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.