Úvod Správy Liga Majstrov Budeme bojovať do poslednej chvíle

Budeme bojovať do poslednej chvíle

Ivan Kmotrík ml. reaguje na aktuálnu situáciu.

Obe výpravy Slovana Bratislava, ktoré cestovali na Faerské ostrovy, v noci z piatka na sobotu bezpečne pristáli na bratislavskom letisku. Aj napriek nočnému času príletu vyvolal návrat slovanistov veľký záujem médií. Pred mikrofóny predstúpil generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml., ktorý trpezlivo odpovedal na všetky otázky. Prinášame vám reakciu generálneho riaditeľa klubu na aktuálnu situáciu. 

S akými pocitmi ste sa vrátili z Faerských ostrovov?

Sme veľmi sklamaní a plní negatívnych pocitov. Cítime sa poškodení. Na Faerských ostrovoch sme strávili päť dní, pričom každý ďalší deň bol náročnejší. Vo viacerých smeroch sme boli zo strany miestnych úradov diskriminovaní a to, čo sme si museli prežiť, nemalo nič spoločné s fair-play. Nadobudli sme presvedčenie, že išlo o snahu neférovo postúpiť do ďalšieho kola. Pokiaľ už po žrebe existovalo riziko, že nastane takýto scenár, tak sa mal zápas uskutočniť na neutrálnej pôde alebo na Slovensku. To, čo sa na Faerských ostrovoch udialo, nemalo nič spoločné s tým, čo by malo platiť v súťažiach UEFA – bolo to proti heslám Respect a Equal Game. Domáce úrady nás účelovo diskriminovali a uplatnili dvojitý meter, aby naši hráči nemohli zasiahnuť do zápasu.

UEFA v sobotu oznámila, že sa týmto zápasom bude zaoberať. Aké informácie dostal Slovan zo strany UEFA?

Doposiaľ sme nedostali žiadnu oficiálnu informáciu od UEFA. Delegát nás pred odletom ubezpečil, že nás budú kontaktovať ohľadom ďalšieho postupu. Nevidíme dôvod, prečo by sme my mali byť tí, ktorých UEFA vylúči zo súťaže. Splnili sme si všetky podmienky a povinnosti, ktoré UEFA vyžaduje. Protokol hovorí, že musíte mať k dispozícii minimálne 13 zdravých hráčov s brankárom. My sme mali v čase zápasu na Faerských ostrovoch 35 hráčov, ktorí mali negatívny test na Slovensku a následne aj po prílete. Preto sa cítime poškodení. Miestne inštitúcie totiž naliehali, aby sa zápas neodohral, a neumožnili nám nastúpiť, čo považujeme za neférové a diskriminačné.

Môžete nám priblížiť chronológiu udalostí spojenú s týmto zápasom? Začnime už od pondelka a odletu prvej výpravy.

Všetci, ktorí v pondelok nastúpili na palubu lietadla, mali čerstvé negatívne testy od laboratória, ktoré na Slovensku spolupracuje s UEFA. Práve UEFA vo svojom systéme videla, že všetci, ktorí leteli, boli negatívni. O niekoľko hodín sme pristáli a žiaľ, vyskytol sa jeden pozitívny prípad. Nebudeme teraz polemizovať o testoch na Faerských ostrovoch. Ako diskriminačné však vnímame rozhodnutie miestnych úradov. Všetci sme leteli jedným lietadlom a boli sme v rovnakom kontakte s nakazenou osobu. Paradoxne však bola karanténa uvalená len na členov realizačného tímu a hráčov, ktorí mohli zasiahnuť do zápasu. Ostatní členovia výpravy v karanténe neboli. Prečo a podľa akého kľúča to takto miestni rozdelili, keď sme všetci boli s dotyčným v jednom lietadle? Myslíme si, že domáce úrady účelovo uplatnili dvojitý meter a umelo nám zamedzili nastúpiť na zápas. Viackrát sme žiadali o opätovné pretestovanie hráčov, ktorí leteli v pondelok. Nebolo nám to umožnené a všetci museli zostať v karanténe.

V stredu ste teda prijali rozhodnutie vyslať druhú výpravu, ktorá odletela vo štvrtok. Všetci, ktorí leteli, mali na Slovensku negatívne testy, no po prílete opäť „vyskočil“ jeden pozitívny nález...

V druhej delegácii bolo 21 ľudí v lietadle, kde je 180 miest. Všetci leteli v maskách, s rukavicami a pri sedení dodržali výrazné rozostupy. Ak sa preukáže nákaza po prílete lietadla, tak bežne dajú do karantény len ľudí, ktorí sedeli v bezprostrednej blízkosti daného človeka. Nie celé lietadlo. Ak teda máte 21 ľudí v lietadle pre 180 ľudí, logicky vychádza, že nikto nesedel a ani nebol v priamom kontakte s nakazeným hráčom. Aj napriek tomu domáce úrady opäť účelovo dali druhé mužstvo do karantény. A aby nám to ešte viac znepríjemnili, tak na Faerských ostrovoch je v štátnej karanténe povolené trikrát denne vyjsť na čerstvý vzduch. Naša prvá výprava od stredy rána nemohla ani len vyjsť z izieb a na hotel viackrát prišla polícia, ktorá nám pohrozila, že v prípade opustenia izby či hotela by mohli byť naši členovia výpravy zadržaní či trestne stíhaní.

Bránil sa voči tomu klub aj oficiálnou sťažnosťou?

Ešte v piatok ráno sme na UEFA podali oficiálny protest, ktorý obsahuje viac než tri strany konkrétnych faktov a krokov, ktoré voči nám domáci podnikli. Kroky faerskej strany neboli v poriadku a ak chce niekto takto postúpiť ďalej, tak to nie je nič iné než škandál a podvod. Obsah sťažnosti nateraz nebudeme konkretizovať, môžem len prezradiť, že sme tam detailne a fakticky zhrnuli pochybenia domácej strany v súvislosti s organizáciou zápasu.

Nedalo sa zmeniť dejisko zápasu?

My sme po žrebe chceli zmeniť dejisko aj z dôvodu, že pandemická situácia na Slovensku bola v prepočte na počet obyvateľov priaznivejšia než na Faerských ostrovoch a boli sme si stopercentne istí, že zápas môžeme zorganizovať a zabezpečiť. Súperovi sme poslali návrh na zmenu dejiska. Protokol hovorí, že ak organizátor nedokáže zabezpečiť konanie zápasu vinou opatrení štátu, malo by sa hrať na neutrálnej pôde.

Kedy ste zistili, že zápas sa ani po preložení na piatkový termín neodohrá?

Zápas bol oficiálne zrušený krátko pred jeho plánovaným začiatkom, no už od rána sme v podstate vedeli, že nemôžeme nastúpiť. Čakali sme na opätovný test hráča, ktorý žiaľ aj v piatok vyšiel ako pozitívny. Medzičasom sme posielali žiadosť na úrady, aby hráčov, ktorí s touto osobou neprišli do kontaktu, vyňali z karantény. Nepochodili sme. Nás z manažmentu ešte po pondelkovom lete z karantény vyňali, pretože hoci sme leteli jedným lietadlom, neboli sme v priamom kontakte s nakazeným a nesedeli sme v jeho blízkosti. To isté platí pre výpravu, ktorá letela vo štvrtok, keďže ako som spomenul, 21 ľudí sedelo v lietadle s kapacitou 180 osôb. Nie je normálne, že miestne úrady aplikujú v prakticky rovnakom prípade dvojitý meter.

Je teoreticky možné, že sa tento zápas ešte odohrá povedzme na neutrálnej pôde?

My sme pripravení a boli by sme radi, ak by sa rozhodlo na ihrisku. Sme však ochotní akceptovať aj rozhodnutie spoza stola, pretože sme nijako nepochybili voči pravidlám UEFA a nevieme si predstaviť, že by sme kvôli diskriminácii zo strany faerských úradov mali vypadnúť zo súťaže. Neviem v tejto chvíli vyhodnotiť, aké sú naše šance aj na základe podaného protestu. Aj pokiaľ by sa už nemohlo rozhodnúť na ihrisku, tak sme presvedčení, že na základe faktov v našej sťažnosti, by sa mal zápas skontumovať v náš prospech. Chcem ešte zdôrazniť, že aj UEFA podobne s nami robila maximum pre odohratie zápasu a hľadala riešenia, nie prekážky. Tie hľadali úrady na Faerských ostrovoch, preto to takto dopadlo.

Odvolá sa klub voči prípadnému najhoršiemu scenáru, a síce kontumácii v náš neprospech?

Samozrejme, ak by k takému scenáru došlo, tak by sme podali odvolanie. Z udalostí posledných dní jasne vyplýva, že na Faerských ostrovoch robili všetko pre to, aby sa zápas neuskutočnil. Ak si to takto niekto nastaví, tak neviem ako chceme odohrať kvalifikácie európskych pohárov či Ligu národov. Toto má potom krátku životnosť a neviem, kam sa tým dostaneme. Riskujeme nebezpečný precedens aj v súvislosti s potenciálnymi budúcimi zápasmi, ktoré sa odohrajú na Faerských ostrovoch. Pokiaľ bude rozhodnutie UEFA v náš neprospech, tak určite podáme odvolanie a budeme sa brániť právnou cestou. Aj napriek tomu, že sa vraciame znechutení a plní negatívnych pocitov, nevzdávame sa. Budeme bojovať do poslednej chvíle.

Zdroj foto: TASR

Slovan TV
Aktuálne novinky
Pozrite si prosím svoju mailovú schránku.
Belasí sa vracajú do Bazileja.
Naši prípravkári herne i výsledkovo potešili na medzinárodných turnajoch.

Neprehliadnite

Naše dievčatá zo ženského tímu belasých sa zúčastnili najväčšej športovej charitatívnej futbalovej exhibície Legendy Slovenska vs. Osobnosti Integrácie.
Futbalisti David Hrnčár a Martin Trnovský sa zúčastnili na podujatí Deň Tehelného poľa.
Základné školy, ktoré navštívili posledné domáce zápasy Slovana Bratislava v minulej sezóne súťažili o zaujímavé ceny v podobe vstupeniek na predstavenie do Slovenského národného divadla, vecné ceny od ŠK Slovan, či prehliadku štadióna Tehelné pole.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.