Úvod Správy Tehelné pole #4 História Tehelného poľa: Tehelné pole v znamení titulov Slovana Bratislava (1968 - 76)

#4 História Tehelného poľa: Tehelné pole v znamení titulov Slovana Bratislava (1968 - 76)

Prinášame štvrtý diel seriálu o histórii štadióna na Tehelnom poli.

Pri príležitosti návratu na Tehelné pole vám prinášame seriál z histórie tohto slávneho štadióna. V siedmich dieloch budeme postupne mapovať jednotlivé obdobia histórie Tehelného poľa.

Obdobie rokov 1968 - 1976

V sezóne 1968/1969 sa Tehelné pole stalo svedkov slávnej cesty Slovana Bratislava za víťazstvom v Pohári víťazov pohárov. Belasí vtedy postupne vyradili juhoslovanský NK Bor, FC Porto, AC Turín i škótsky Dunfermline Athletic. Finále, v ktorom 21. mája 1969 Slovan zvíťazil nad C.F. Barcelona 3:2 gólmi Ľudovíta Cvetlera, Vladimíra Hrivnáka a Jána Čapkoviča, sa síce konalo na bazilejskom Štadióne sv. Jakuba, ale po príchode do Bratislavy čakali belasých jastrabov z Tehelného poľa bratislavského triumfálne oslavy práve na ich domovskom štadióne. Koľko presne prišlo nadšených fanúšikov na Tehelné pole, asi nikto nikdy nespočítal. V celej Bratislave vyšlo vtedy do ulíc viac ako stotisíc ľudí, aby privítali svojich hrdinov. Celý štadión i s priľahlými ulicami bol úplne zaplnený. Nakoniec, veď Slovan ako prvý a zatiaľ posledný slovenský i česko-slovenský klub vybojoval jednu z veľkých európskych pohárových trofejí.

O rok neskôr vybojoval Slovan i domáci majstrovský titul, v sezóne 1973/1974 dokonca cenné double a v nasledujúcom ročníku opäť majstrovský primát. Priemerná divácka návšteva na Tehelnom poli sa v tých rokoch blížila k pätnástim tisícom a stánok Slovana zažíval zlaté časy, do ktorých patrili i pamätné reprezentačné zápasy. Vždy, keď išlo o veľa, prišla hrať reprezentácia práve na Tehelné pole, ktoré vedelo prichystať súperovi priam pekelnú atmosféru. Taká zavládla i 30. októbra 1975 pred stretnutím prvej kvalifikačnej skupiny o postup na majstrovstvá Európy 1976 proti Anglicku. Ten zápas sme museli vyhrať a 45 000 divákov vybičovalo našich hráčov k maximálnemu výkonu. Burácajúce Tehelné pole tak videlo slávnu výhru nad Anglickom 2:1 a dve krásne gólové hlavičky Zdeňka Nehodu a Dušana Galisa.

V roku 1975 tiež prebehla ďalšia rekonštrukcia štadióna. Zbúrala sa tzv. proletárska tribúna, na mieste ktorej vyrástla nová krytá tribúna s miestami na sedenie. Odstránila sa atletická dráha a pre hráčov sa vybudoval tunel vedúci k šatniam. Keďže reprezentácia nakoniec postúpila do štvrťfinálových bojov majstrovstiev Európy, v ktorých sa v dvojzápase stretla so Sovietskym zväzom, opäť vsadila na Tehelné pole. Päťdesiattisíc divákov v jeho hľadisku videlo 24. apríla 1976 ďalšiu slávnu výhru nad silným protivníkom, ktorého sme zdolali gólmi Jozefa Módera a Antonína Panenku 2:0. Netreba veľmi pripomínať, že pevnými oporami reprezentácie boli viacerí hráči Slovana Bratislava, ktorí slávne reprezentačné zápasy vyhrávali na domácej pôde Tehelného poľa.

Podobne veľké návštevy zaznamenali i futbalisti Slovana v európskych pohároch. Zápas belasých proti anglickému majstrovi Derby County prilákal 17. septembra 1975 na Tehelné pole päťdesiattisícovú návštevu, ktorá sa mohla radovať z výhry 1:0. Keďže o mesiac neskôr sa hral spomínaný kvalifikačný zápas proti Angličanom, Tehelné pole zažívalo doslova anglickú jeseň spojenú s masívnym náporom fanúšikov. V tejto dobe bolo skutočným centrom celého česko-slovenského futbalu.

 

V SERIÁLI HISTÓRIA TEHELNÉHO POĽA STE SI UŽ PREČÍTALI: 

#1 História Tehelného poľa: Zrod futbalovej bašty (1939 - 1945)

#2 História Tehelného poľa: Veľké zápasy prichádzajú (1945 - 1955)

#3 História Tehelného poľa: Najväčší futbalový stánok v republike (1955 - 1968)

Autor: Tomáš Černák

Slovan TV
Aktuálne novinky
Sledujte priamy prenos z prípravného zápasu.
Belasí sa v 1. kole kvalifikácie Ligy majstrov stretnú s FK Sutjeska Nikšić.
Pohár Ferdinanda Daučíka pokračuje druhým ročníkom.

Neprehliadnite

Pohár Ferdinanda Daučíka pokračuje druhým ročníkom.
Majstrovská sezóna ŠK Slovan pokračuje.
Klubová hymna ŠK Slovan Bratislava - Na Tehelnom poli

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.