Úvod Správy Tehelné pole #1 História Tehelného poľa: Zrod futbalovej bašty (1939 - 45)

#1 História Tehelného poľa: Zrod futbalovej bašty (1939 - 45)

Prinášame prvý diel seriálu o histórii štadióna na Tehelnom poli.

Pri príležitosti návratu na Tehelné pole vám prinášame seriál z histórie tohto slávneho štadióna. V siedmich dieloch budeme postupne mapovať jednotlivé obdobia histórie Tehelného poľa. Začíname zrodom futbalovej bašty, ktoré je domovom pre všetkých slovanistov.

Tehelné pole predstavuje historický domov pre najúspešnejší slovenský klub ŠK Slovan Bratislava. Zároveň bolo dlhé desaťročia baštou slovenského a jedným z hlavných centier česko-slovenského futbalu. Na trávniku Tehelného poľa sa odohralo množstvo nezabudnuteľných klubových i reprezentačných zápasov a predstavili sa tam veľké hviezdy svetového futbalu, ktoré dokázali prilákať do hľadiska i šesťdesiattisícové návštevy. Toto miesto zažilo slzy radosti i smútku, pričom do pamäti fanúšikov sa vryli predovšetkým slávne víťazstvá Slovana i reprezentácie a následné veľkolepé oslavy. Tehelné pole so svojou bohatou históriou siahajúcou do roku 1939 patrilo aj k symbolom mesta Bratislava, malo svoju architektonicko-urbanistickú hodnotu a pre hlavné mesto Slovenska predstavovalo stredobod športovo-rekreačného života.

Obdobie rokov 1939 - 1945

O výstavbe Tehelného poľa v podstate rozhodla vojensko-politická situácia v strednej Európe na prelome rokov 1938/1939. ŠK Bratislava, predchodca dnešného Slovana, totiž hrával svoje domáce zápasy na pravom brehu Dunaja v Petržalke, ktorú v októbri 1938 obsadila Nemecká ríša. Belasý klub tak musel urýchlene vyriešiť situáciu okolo svojho nového domovského stánku a za pomoci mesta i štátu sa v roku 1939 začala príprava projektu výstavby nového štadióna. Mesto poskytlo pozemok vedľa bytového komplexu Nová doba, ktorý sa v tom čase nachádzal na konci Bratislavy a kde mal vyrásť viacúčelový športový areál.

V novembri 1939 sa z iniciatívy predsedu ŠK Bratislava Jána Ďurčanského ustanovil stavebný výbor zložený z významných osobností verejného i športového života. Hlavným architektom výstavby štadióna bol slovenský architekt Kamil Gross. So stavebnými prácami sa začalo 10. decembra 1939 a cez zimné mesiace 1939/1940 pracovalo na štadióne 600-700 robotníkov denne. Cieľ bol jasný - vybudovať čo najrýchlejšie reprezentačný štadión európskeho významu.

Po necelom roku výstavby sa 26. septembra 1940 uskutočnilo slávnostné otvorenie Tehelného poľa a 27. októbra 1940 sa odohral na ešte nie úplne dokončenom štadióne otvárací zápas medzi ŠK Bratislava a Herthou Berlín, ktorý sa skončil nerozhodne 2:2. Výstavba sa definitívne ukončila v septembri 1942 a jej výsledkom bol na tú dobu moderný športový stánok, do hľadiska ktorého sa zmestilo približne 25 000 divákov. V rámci slávnostného programu sa uskutočnil turnaj štyroch majstrov za účasti majstrovských celkov Slovenska, Chorvátska, Rumunska a Východnej marky, teda Rakúska. Výdavky na celkovú výstavbu Tehelného poľa predstavovali necelých osem miliónov vtedajších slovenských korún.  

Autor: Tomáš Černák

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
ŠK Slovan má k dispozícii tisíc vstupeniek.
V sobotu sme ocenili najlepšie hráčky a hráčov z Akadémie za mesiac marec.
Čo ešte priniesol titulový zápas s DAC?

Neprehliadnite

Lukáš Pauschek je novým rekordérom našej ligy.
Cesar Blackman o svojom prvom majstrovskom titule.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.