Úvod Klub Sieň slávy Peter DUBOVSKÝ

Okolo roku 1990 sa ako hadali na Slovensku vek futbalisti, hoci Slovan zskal ete v roku 1992 federlny titul. Pokraoval vo vyhadvan slovenskch hrov, ale nadpriemernch bolo ako afranu. Vyberali sa iba hrozienka. Jednm z nich bol Peter Dubovsk. Mal 22 rokov a u sa stal najlepm slovenskm futbalistom, ba bol aj krom ligovch strelcov s rekordnmi 27 glmi. Nielen to, on bol u aj 14-nsobnm reprezentantom esko-Slovenska. Zaali pribda aj tarty v reprezentcii Slovenska, ktor sa zastavili ete v mladom veku na sle 33 s 12 glmi! Na mladho chlapca, Bratislavana a odchovanca Slovana skvel vizitka. ton zlonk aj vysunut hrot, jemn technik a elegn. Ni viac si nemohol pria. U vtedy sa zaali o neho zaujma vek kluby na ele s Ajaxom Amsterdam a Realom Madrid. Vybral si panielsky krovsk klub. Strvil tam s vekmi hviezdami dva roky. Ukzalo sa vak, e nebol ako jemn chlapec pripraven na tvrd profesionlne zkony tejto hry vo vekch kluboch. Chbal mu domov, priatelia, rodiia i Slovan. Nemal tvrd lakte, aby sa predval pred takmer 100 000 divkmi kad dva tdne, nevedel bojova o miesto vetkmi prostriedkami. Slunos a umenie nestaili. Preiel do menieho klubu, nie takho npadnho kolektvu v Oviede. Najm preto, e chcel viac hra. Od aprla 1996 sa upokojil, hoci gly ani tam nepadali poda plnov. Prilo aj zranenie a zase stup. Op mlo priebojn povaha, slab styk s mdiami, nepochopenie bulvru. Km v Slovane bol hviezdou . 1 a vetko sa mu prispsobovalo, v panielsku bol hrom do radu, ktor musel o slvu bojova. Toto vetko na sto percent nedokzal, no akalo sa, e sa ete nieomu priu. Sm sa uspokojoval s tm, e on veru vo futbale ete nepovedal posledn slovo. Stle snval nielen o vekom mustve, ale aj o svojich vekch vkonoch. Nedosnval. Na dovolenke v alekch diaavch Thajska, v lete 2000, sa pri fotografovan pomykol, spadol do rokliny a akmu zraneniu podahol v mladom veku. Neuveriten tragdia a ak strata mladho hra i loveka, ktor toho mal ete vemi vea pred sebou.

Peter DUBOVSKÝ

(7. 5. 1972 - 23. 6. 2000)

Okolo roku 1990 sa ťažko hľadali na Slovensku veľkí futbalisti, hoci Slovan získal ešte v roku 1992 federálny titul. Pokračoval vo vyhľadávaní slovenských hráčov, ale nadpriemerných bolo ako šafranu. Vyberali sa iba hrozienka. Jedným z nich bol Peter Dubovský. Mal 22 rokov a už sa stal najlepším slovenským futbalistom, ba bol aj kráľom ligových strelcov s rekordnými 27 gólmi. Nielen to, on bol už aj 14-násobným reprezentantom Česko-Slovenska. Začali pribúdať aj štarty v reprezentácii Slovenska, ktoré sa zastavili ešte v mladom veku na čísle 33 s 12 gólmi! Na mladého chlapca, Bratislavčana a odchovanca Slovana skvelá vizitka. Útočný záložník aj vysunutý hrot, jemný technik a elegán. Nič viac si nemohol priať. Už vtedy sa začali o neho zaujímať veľké kluby na čele s Ajaxom Amsterdam a Realom Madrid. Vybral si španielsky kráľovský klub. Strávil tam s veľkými hviezdami dva roky. Ukázalo sa však, že nebol ako jemný chlapec pripravený na tvrdé profesionálne zákony tejto hry vo veľkých kluboch. Chýbal mu domov, priatelia, rodičia i Slovan. Nemal tvrdé lakte, aby sa predával pred takmer 100 000 divákmi každé dva týždne, nevedel bojovať o miesto všetkými prostriedkami. Slušnosť a umenie nestačili. Prešiel do menšieho klubu, nie takého nápadného kolektívu v Oviede. Najmä preto, že chcel viac hrať. Od apríla 1996 sa upokojil, hoci góly ani tam nepadali podľa plánov. Prišlo aj zranenie a zase ústup. Opäť málo priebojná povaha, slabý styk s médiami, nepochopenie bulváru. Kým v Slovane bol hviezdou č. 1 a všetko sa mu prispôsobovalo, v Španielsku bol hráčom do radu, ktorý musel o slávu bojovať. Toto všetko na sto percent nedokázal, no čakalo sa, že sa ešte niečomu priučí. Sám sa uspokojoval s tým, že on veru vo futbale ešte nepovedal posledné slovo. Stále sníval nielen o veľkom mužstve, ale aj o svojich veľkých výkonoch. Nedosníval. Na dovolenke v ďalekých diaľavách Thajska, v lete 2000, sa pri fotografovaní pošmykol, spadol do rokliny a ťažkému zraneniu podľahol v mladom veku. Neuveriteľná tragédia a ťažká strata mladého hráča i človeka, ktorý toho mal ešte veľmi veľa pred sebou.

Neprehliadnite

Cena vstupenky je 10 eur.
Vychutnajte si elektrizujúcu atmosféru na Tehelnom poli počas zápasu 3. predkola Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava a Olympiakos FC.
ŠK Slovan Bratislava prehral s gréckym majstrom Olympiakosom Pireus v jedenástkovom rozostrele po remíze 2:2 v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy. V play-off o skupinu Konferenčnej ligy si zmeriame sily s majstrom Bosny a Hercegoviny Zrinjski Mostar.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.