Úvod Klub Sieň slávy Ján ŠVEHLÍK

Rodk z Love chodieval do Bratislavy ako hr dorasteneckej ligy zo iaru nad Hronom. Kee hral dobre a patril k najlepm, bratislavsk sliedii iba akali na vhodn prleitos, aby sa ho mohli zmocni. V roku 1969 priiel so zmerom tudova prvo. Najprv ho zaradili do B-mustva, no len o trochu zmunel, u ho trneri M. Vian, J. Hucko a J. Venglo tlaili vyie. Ako 20-ron hral u ligu a ako 22-ron sa stal reprezentantom republiky. Takmer stle bol strednm tonkom, najastejie medzi Jnom apkoviom a M. Masnm. Trins rokov patril belasm, iba o si odbehol odsli vojensk slubu do Dukly Praha. V lige odohral 296 zpasov a dal 79 glov. V rokoch 1974 1979 reprezentoval 18-krt, priom 4-krt skroval. estnskrt ho vak povolali do juniorskho drustva a raz hral za olympionikov. Je majstrom Eurpy do 23 rokov, aj ke vo fi nle nemohol nastpi. Vrchol sa vak dostavil v roku 1976, ke bol v kdri V. Jeeka a J. Vengloa v zvere ME 1976. V prvom zpase s Holandskom vylil rozhodca Pollka, vehlk ho neakane a vborne nahradil. Bol duou fi nlovho mustva a dal proti NSR jeden z glov (2:2). Viacer komenttori tvrdili, e to bol prve on, kto svojimi vlastnosami umonil aplikova zmery trnerov a cel koncepciu hry. V belasom drese bol 3-krt majstrom republiky (1970, 1974, 1975), 2-krt vazom s. pohra (1974 a 1982). Vytudoval na doktora prv, kariru dokonil v belgickom Hasselte a niektorch mench rakskych kluboch. Bol to center tlejej postavy, ale ako iv striebro. Vborn technik, nebojcny bojovnk i pohotov strelec, ktor vynikal dravosou i rchlosou. Mal prezvku vehla, odvoden od mena, ale aj olk, pretoe asto vedel v rozhodujcich chvach zaskoi a zakoni. Po ukonen innosti zaal pracova ako prvnik, ale pri futbale to bolo zaujmavejie. Stal sa asistentom pri A-mustve Slovana, ba viedol ho aj sm, napr. zo dvakrt vo fi nle Slovenskho pohra. S D. Galisom m zsluhy aj o tituly majstra a bol asistentom, tie pri titule, so S. Grigom. Teraz je portovm riaditeom Slovana.

Ján ŠVEHLÍK

(17. 1. 1950)

Rodák z Lovče chodieval do Bratislavy ako hráč dorasteneckej ligy zo Žiaru nad Hronom. Keďže hral dobre a patril k najlepším, bratislavskí sliediči iba čakali na vhodnú príležitosť, aby sa ho mohli zmocniť. V roku 1969 prišiel so zámerom študovať právo. Najprv ho zaradili do B-mužstva, no len čo trochu zmužnel, už ho tréneri M. Vičan, J. Hucko a J. Vengloš tlačili vyššie. Ako 20-ročný hral už ligu a ako 22-ročný sa stal reprezentantom republiky. Takmer stále bol stredným útočníkom, najčastejšie medzi Jánom Čapkovičom a M. Masným. Trinásť rokov patril belasým, iba čo si odbehol odslúžiť vojenskú službu do Dukly Praha. V lige odohral 296 zápasov a dal 79 gólov. V rokoch 1974 –1979 reprezentoval 18-krát, pričom 4-krát skóroval. Šestnásťkrát ho však povolali do juniorského družstva a raz hral za olympionikov. Je majstrom Európy do 23 rokov, aj keď vo fi nále nemohol nastúpiť. Vrchol sa však dostavil v roku 1976, keď bol v kádri V. Ježeka a J. Vengloša v závere ME 1976. V prvom zápase s Holandskom vylúčil rozhodca Polláka, Švehlík ho nečakane a výborne nahradil. Bol dušou fi nálového mužstva a dal proti NSR jeden z gólov (2:2). Viacerí komentátori tvrdili, že to bol práve on, kto svojimi vlastnosťami umožnil aplikovať zámery trénerov a celú koncepciu hry. V belasom drese bol 3-krát majstrom republiky (1970, 1974, 1975), 2-krát víťazom Čs. pohára (1974 a 1982). Vyštudoval na doktora práv, kariéru dokončil v belgickom Hasselte a niektorých menších rakúskych kluboch. Bol to center útlejšej postavy, ale ako živé striebro. Výborný technik, nebojácny bojovník i pohotový strelec, ktorý vynikal dravosťou i rýchlosťou. Mal prezývku „Švehla“, odvodenú od mena, ale aj „žolík“, pretože často vedel v rozhodujúcich chvíľach zaskočiť a zakončiť. Po ukončení činnosti začal pracovať ako právnik, ale pri futbale to bolo zaujímavejšie. Stal sa asistentom pri A-mužstve Slovana, ba viedol ho aj sám, napr. zo dvakrát vo fi nále Slovenského pohára. S D. Galisom má zásluhy aj o tituly majstra a bol asistentom, tiež pri titule, so S. Grigom. Teraz je športovým riaditeľom Slovana.

Neprehliadnite

Cena vstupenky je 10 eur.
Vychutnajte si elektrizujúcu atmosféru na Tehelnom poli počas zápasu 3. predkola Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava a Olympiakos FC.
ŠK Slovan Bratislava prehral s gréckym majstrom Olympiakosom Pireus v jedenástkovom rozostrele po remíze 2:2 v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy. V play-off o skupinu Konferenčnej ligy si zmeriame sily s majstrom Bosny a Hercegoviny Zrinjski Mostar.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.