Úvod Klub Sieň slávy Ján ARPÁŠ

Vborn tonk mal aj trochu smolu, e najspenejie roky mal prve vojnov. Inak by bol rozhodne dokzal viac. Popri tom mal vak aj astie, lebo na Teheln pole sa dostal z malho bratislavskho klubu Donaustadt SC a hne zaal hra vek futbal. Ba ete skr ne ho preregistrovali, si ho I. sK poial na zjazd do Franczska a Luxemburska, kde prestup upiekli. Mal vtedy iba dvadsa rokov a hne sa zaradil medzi najchrnejch kanonierov v konkurencii Tegelhoffa, Luknra, Porubskho, Jurkovia, Lncoa, Drojka, Podhradskho a inch... Trikrt sa stal krom ligovch strelcov. V ronku 1943 1944 dal v lige pri dvanstich astnkoch 28 glov a za nm skonili al dvaja belas, Tegelhoff (27) a Podhradsk (23). Dvans rokov bol v belasom drese, odohral 166 zpasov a nastrieal 151 glov. Kee hral vo vojnovch rokoch, jeho gly vtedy neprvom medzi Ligovch kanonierov nezaradili. Janko mal tyri tituly majstra republiky poas vojny. Bol tlejej vehlkovskej postavy, ale rovnako iv a strelecky ete spenej. imonovanom dal pri vsledku 8:0 es glov! Do anc sa dostval ako a kedy chcel, ale vea ich aj premrnil. Preto niekedy z nominci vypadol, no oskoro ho op pozvali, lebo jeho gly chbali. Bolo mu jedno, s km hr v toku. Bol dynamick, prun, rchly a prefkan. V roku 1947 ho zskal do svojich radov Juventus Turn, o bola senzcia. Mali ho tam radi, ale on si na profesionlne poriadky a tamoj ivot nezvykol, hoci bol slvny ako mlokto. Vrtil sa po necelom roku. Za Slovensko zohral v rokoch 1939 1944 dvans zo estnstich stretnut a dal svoje tyri gly hne v prvom a potom poslednom zpase. Zomrel pomerne mlad, bol mestskm policajtom i ofrom panskch ut a v poslednch rokoch u na futbal nechodil, hoci pnov vozil aj na tadiny. Ligu v belasom hrval dobre aj jeho mlad brat Emil.

Ján ARPÁŠ

(7. 11. 1917 - 16. 4. 1976)

Výborný útočník mal aj trochu smolu, že najúspešnejšie roky mal práve vojnové. Inak by bol rozhodne dokázal viac. Popri tom mal však aj šťastie, lebo na Tehelné pole sa dostal z malého bratislavského klubu Donaustadt SC a hneď začal hrať veľký futbal. Ba ešte skôr než ho preregistrovali, si ho I. ČsŠK požičal na zájazd do Francúzska a Luxemburska, kde prestup upiekli. Mal vtedy iba dvadsať rokov a hneď sa zaradil medzi najchýrnejších kanonierov v konkurencii Tegelhoffa, Luknára, Porubského, Jurkoviča, Láncoša, Drojáka, Podhradského a iných... Trikrát sa stal kráľom ligových strelcov. V ročníku 1943 – 1944 dal v lige pri dvanástich účastníkoch 28 gólov a za ním skončili ďalší dvaja belasí, Tegelhoff (27) a Podhradský (23). Dvanásť rokov bol v belasom drese, odohral 166 zápasov a nastrieľal 151 gólov. Keďže hral vo vojnových rokoch, jeho góly vtedy neprávom medzi Ligových kanonierov nezaradili. Janko mal štyri tituly majstra republiky počas vojny. Bol útlejšej „švehlíkovskej“ postavy, ale rovnako živý a strelecky ešte úspešnejší. Šimonovanom dal pri výsledku 8:0 šesť gólov! Do šancí sa dostával ako a kedy chcel, ale veľa ich aj premárnil. Preto niekedy z nominácií vypadol, no čoskoro ho opäť pozvali, lebo jeho góly chýbali. Bolo mu jedno, s kým hrá v útoku. Bol dynamický, pružný, rýchly a prefíkaný. V roku 1947 ho získal do svojich radov Juventus Turín, čo bola senzácia. Mali ho tam radi, ale on si na profesionálne poriadky a tamojší život nezvykol, hoci bol slávny ako málokto. Vrátil sa po necelom roku. Za Slovensko zohral v rokoch 1939 – 1944 dvanásť zo šestnástich stretnutí a dal svoje štyri góly hneď v prvom a potom poslednom zápase. Zomrel pomerne mladý, bol mestským policajtom i šoférom „panských“ áut a v posledných rokoch už na futbal nechodil, hoci pánov vozil aj na štadióny. Ligu v belasom hrával dobre aj jeho mladší brat Emil.

Neprehliadnite

V pondelok 22.júla spúšťame predaj na domáci zápas s NK Celje.
ZOSTRIH | FC Struga – ŠK Slovan Bratislava 1:2
K Slovan v odvete 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA zvíťazil v Ohride nad FC Struga 2:1. Belasí nadviazali na domáci triumf 4:2 a postúpili do druhého kvalifikačného kola, v ktorom bude naším súperom slovinský klub NK Celje. Prvý zápas odohráme budúcu stredu v Celje.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.