Úvod Klub Sieň slávy Jozef LUKNÁR

Zaal hrva v rodnej Ivanke pri Dunaji. V Bratislave sa preto o om ahko dozvedeli, lebo je to blzko. Od maloklubu ho zskali za niekoko stovk, ke mal ete len 18 rokov. Mal toti vek predpoklady dva gly a takho prve v belasom mustve potrebovali. Bol peknej zavalitejej postavy, ale bol dos rchly, rozumn a kad ho bez problmov spoznal poda silnch stehien. Najm vak, e dval gly a ke bolo treba, aj podirigoval spoluhrov, zapjal sa do kombinci. Dostal prezvku kladivo, lebo jeho avaka vedela doslova trha siete. V I. sK prve takho strelca potrebovali, lebo po roku 1930 im bohatie esk kluby kanonierov rozchytali. Jozef priiel na prv trning 17. mja 1933. O niekoko dn ho trner Braun postavil na turnaji na necelch 40 mint proti Racingu Par. Luknr sce gl nedal, ale zrodil sa senzan debut 7:1. Obsadil potom na dlh roky miesto avej spojky a dval gly ako na beiacom pse. V naej histrii patr medzi najlepch strelcov vbec a u len vyslovenie jeho mena privdza spomienky na bomby a gly. Pomohol vybojova postup do celottnej ligy a jeho konto sa v nej kad rok zvyovalo. trns rokov obliekal dres K Bratislava a len na chvu si odskoil odsli vojeninu. Dal 119 glov, no do Klubu kanonierov ho nezaradili, pretoe vinu ich dal za prvej Slovenskej republiky v rokoch 1939 1944. Patr vak do tejto skupiny strelcov. V lige zohral 192 zpasov a patril v tch rokoch k najpopulrnejm hrom vbec. Jeho spoluhrmi na krdle boli najastejie Masarovi, Podhradsk i Korostelev. Raz ho vybrali aj do reprezentcie SR, a to roku 1938 na zpas so vajiarskom v Bazileji a nai prehrali 0:4. Luknr si vtedy zahral veda Nejedlho s takmi hrmi ako Burgr, Dauk, Kolsk. Za Slovensko hral desakrt a dal tyri gly. Nebolo zriedkavosou, ke dal v zpasoch tri, ba aj tyri gly. Po ukonen innosti trnoval vo vch i mench kluboch, v Dynamitke, Pezinku, Modre, ale aj v Olomouci, kde roku 1946 aj hral. Zomrel doslova na ihrisku v plnom trningu, ke trnoval chlapcov z Malaciek.

Jozef LUKNÁR

(15. 1. 1915 - 13. 5. 1966)

Začal hrávať v rodnej Ivanke pri Dunaji. V Bratislave sa preto o ňom ľahko dozvedeli, lebo je to blízko. Od maloklubu ho získali za niekoľko stovák, keď mal ešte len 18 rokov. Mal totiž veľké predpoklady dávať góly a takého práve v belasom mužstve potrebovali. Bol peknej zavalitejšej postavy, ale bol dosť rýchly, rozumný a každý ho bez problémov spoznal podľa silných stehien. Najmä však, že dával góly a keď bolo treba, aj podirigoval spoluhráčov, zapájal sa do kombinácií. Dostal prezývku „kladivo“, lebo jeho ľavačka vedela doslova trhať siete. V I. ČsŠK práve takého strelca potrebovali, lebo po roku 1930 im bohatšie české kluby kanonierov rozchytali. Jozef prišiel na prvý tréning 17. mája 1933. O niekoľko dní ho tréner Braun postavil na turnaji na necelých 40 minút proti Racingu Paríž. Luknár síce gól nedal, ale zrodil sa senzačný debut – 7:1. Obsadil potom na dlhé roky miesto ľavej spojky a dával góly ako na bežiacom páse. V našej histórii patrí medzi najlepších strelcov vôbec a už len vyslovenie jeho mena privádza spomienky na bomby a góly. Pomohol vybojovať postup do celoštátnej ligy a jeho konto sa v nej každý rok zvyšovalo. Štrnásť rokov obliekal dres ŠK Bratislava a len „na chvíľu“ si odskočil odslúžiť vojenčinu. Dal 119 gólov, no do Klubu kanonierov ho nezaradili, pretože väčšinu ich dal za prvej Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1944. Patrí však do tejto skupiny strelcov. V lige zohral 192 zápasov a patril v tých rokoch k najpopulárnejším hráčom vôbec. Jeho spoluhráčmi na krídle boli najčastejšie Masarovič, Podhradský či Korostelev. Raz ho vybrali aj do reprezentácie ČSR, a to roku 1938 na zápas so Švajčiarskom v Bazileji a naši prehrali 0:4. Luknár si vtedy zahral vedľa Nejedlého s takými hráčmi ako Burgr, Daučík, Kolský. Za Slovensko hral desaťkrát a dal štyri góly. Nebolo zriedkavosťou, keď dal v zápasoch tri, ba aj štyri góly. Po ukončení činnosti trénoval vo väčších i menších kluboch, v Dynamitke, Pezinku, Modre, ale aj v Olomouci, kde roku 1946 aj hral. Zomrel doslova na ihrisku v plnom tréningu, keď trénoval chlapcov z Malaciek.

Neprehliadnite

V pondelok 22.júla spúšťame predaj na domáci zápas s NK Celje.
ZOSTRIH | FC Struga – ŠK Slovan Bratislava 1:2
K Slovan v odvete 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA zvíťazil v Ohride nad FC Struga 2:1. Belasí nadviazali na domáci triumf 4:2 a postúpili do druhého kvalifikačného kola, v ktorom bude naším súperom slovinský klub NK Celje. Prvý zápas odohráme budúcu stredu v Celje.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.