Úvod Klub Sieň slávy Ferdinand DAUČÍK

Pochdzal zo iah, tudoval v Banskej Bystrici a hrval za tamojiu Slviu. Ako 17-ron u nastupoval za KFC Komrno a roku 1930 sa stal hrom I. sK Bratislava, ke sa vyrieili jeho nrodnostn problmy a mohol hra ligu aj za slovensk mustvo. Hral veda Bullu, orala, Priboja a hne zskal titul amatrskeho majstra SR. Bol dobrm strelcom, ale u v roku prchodu ho trneri preradili do obrany a na tom mieste zbieral slvu. Zujem o neho prejavila aj prask Slavia a v roku 1935, ke mal vborn formu, tam aj prestpil. V Prahe sa stal vazom SEP a 15-nsobnm reprezentantom SR s asou na MS 1938. Bol rovnocenn s najlepmi eskmi hrmi, od Plniku a po Nejedlho. Vdy mal zujem o trnerstvo. U v Prahe viedol ako hr dorast Slavie a ke sa v rokoch vojny vrtil do Bratislavy, stal sa trnerom nho K. Preil v om es spench rokov. Dal si za lohu uvies do ivota modern WM-systm. Zbieral po Slovensku talenty a dosiahol aj vsledky. Titul majstra s K, so skre 121:34 pri dvanstich astnkoch. Neskr, spolu s L. astnm poloili zklady trom titulom majstra za sebou a prelomili prv raz esk hegemniu. Potvrdenm Daukovch kvalt bolo aj to, e vo dvoch zpasoch v roku 1948 bol trnerom reprezentcie proti vajiarsku (1:1) a Raksku (3:1). V belasom drese hrval aj Ferdinandov brat Karol, v rokoch postupu mustva do celottnej ligy. Gandi, poda bielej kvrny v iernych vlasoch, bol tvrd a rozhodn obranca s presnmi odkopmi. Neskr skvel trner emigroval do panielska. Psobil v FC Barcelona, no vysoko ho uznvali v celom panielsku. Mal vek znalosti o modernom futbale a systmoch hry, o vo svojej praxi vyuval. Ako hr i trner urobil azda najviac prve v belasom bratislavskom klube, hoci aj panielom, kde il, vdatne pomhal.

Ferdinand DAUČÍK

(30. 05. 1910 - 14. 11. 1986)

Pochádzal zo Šiah, študoval v Banskej Bystrici a hrával za tamojšiu Sláviu. Ako 17-ročný už nastupoval za KFC Komárno a roku 1930 sa stal hráčom I. ČsŠK Bratislava, keď sa vyriešili jeho národnostné problémy a mohol hrať ligu aj za slovenské mužstvo. Hral vedľa Bullu, Šorala, Priboja a hneď získal titul amatérskeho majstra ČSR. Bol dobrým strelcom, ale už v roku príchodu ho tréneri preradili do obrany a na tom mieste zbieral slávu. Záujem o neho prejavila aj pražská Slavia a v roku 1935, keď mal výbornú formu, tam aj prestúpil. V Prahe sa stal víťazom SEP a 15-násobným reprezentantom ČSR s účasťou na MS 1938. Bol rovnocenný s najlepšími českými hráčmi, od Pláničku až po Nejedlého. Vždy mal záujem o trénerstvo. Už v Prahe viedol ako hráč dorast Slavie a keď sa v rokoch vojny vrátil do Bratislavy, stal sa trénerom nášho ŠK. Prežil v ňom šesť úspešných rokov. Dal si za úlohu uviesť do života moderný WM-systém. Zbieral po Slovensku talenty a dosiahol aj výsledky. Titul majstra s ŠK, so skóre 121:34 pri dvanástich účastníkoch. Neskôr, spolu s L. Šťastným položili základy trom titulom majstra za sebou a prelomili prvý raz českú hegemóniu. Potvrdením Daučíkových kvalít bolo aj to, že vo dvoch zápasoch v roku 1948 bol trénerom reprezentácie proti Švajčiarsku (1:1) a Rakúsku (3:1). V belasom drese hrával aj Ferdinandov brat Karol, v rokoch postupu mužstva do celoštátnej ligy. „Gandi“, podľa bielej škvrny v čiernych vlasoch, bol tvrdý a rozhodný obranca s presnými odkopmi. Neskôr skvelý tréner emigroval do Španielska. Pôsobil v FC Barcelona, no vysoko ho uznávali v celom Španielsku. Mal veľké znalosti o modernom futbale a systémoch hry, čo vo svojej praxi využíval. Ako hráč i tréner urobil azda najviac práve v belasom bratislavskom klube, hoci aj Španielom, kde žil, výdatne pomáhal.

Neprehliadnite

Cena vstupenky je 10 eur.
Vychutnajte si elektrizujúcu atmosféru na Tehelnom poli počas zápasu 3. predkola Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava a Olympiakos FC.
ŠK Slovan Bratislava prehral s gréckym majstrom Olympiakosom Pireus v jedenástkovom rozostrele po remíze 2:2 v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy. V play-off o skupinu Konferenčnej ligy si zmeriame sily s majstrom Bosny a Hercegoviny Zrinjski Mostar.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.