Úvod Zápasy Sezóna 2022/23 Európska konferenčná liga UEFA Skupina H: FC Basel 1893 - ŠK Slovan Bratislava
Konferenčná liga | 2022 / 23 | Skupina H | 6. október 2022 o 21:00 | St. Jakob-Park
0 : 2
( 0 : 2 )
FC Basel 1893

Belasí nastúpili v rozostavení 4-3-3, na hrote útoku dostal priestor Aleksandar Čavrič a v stopérskej dvojici začal Vernon De Marco. Už úvodné minúty naznačili, že slovanisti chceli byť v Bazileji nebezpeční. V 5. min hľadal Zmrhal pred bránou Kucku, ten sa však nedostal do zakončenia. Po niečo vyše štvrťhodine prišla prvá strela na bránu, Zmrhal to vyskúšal po zemi k ľavej žrdi, no Hitz bol pripravený. V 24. min vyšla belasým pekná akcia, na jej konci bol center Weissa na Čavriča, ktorému chýbalo len málo, aby sa dostal do hlavičkového zakončenia. Bazilej prvý raz vystrelil do priestoru troch žrdí v 33. min, s Malesovou ´obaľovačkou´ si Chovan pri svojej ľavej žrdi poradil. O dve minúty vypukla prvá belasá radosť. Po signáli zo štandardnej situácii vyslal Čakvetadze oblúčik napravo na voľného Pauscheka, ktorý zblízka hlavou nedal šancu Hitzovi – 0:1. Zakrátko sme ustáli nepríjemný moment, Zeqiri mieril z druhej vlny nad. Pred našou bránou bolo horúco aj v 43. min, Augustin vyslal prudkú strelu k pravej žrdi, Chovan podržal belasých. A tak sme sa ešte do prestávky dočkali ďalšieho gólu. Čakvetadze potiahol brejk stredom ihriska, v správnej chvíli dal napravo Čavričovi, ktorý si v šestnástke hodil loptu na ľavačku a rozvlnil sieť – 0:2.

Domáci cez prestávku štyrikrát striedali so zámerom zmeniť pre nich nepriaznivý priebeh. Bazilej sa snažil vytvoriť si tlak, no belasí dobre odolávali. V 52. min sme ustáli nepríjemnú situáciu, keď Frei strieľal spoza šestnástky, no obetaví belasí jeho pokus zrazili. Pri vyššej útočnej aktivite domácich sa otvárali priestory na brejky. V 56. min pekne prešiel Weiss, jeho strelu zrazil obranca. Aj Vladimír Weiss st. vstupoval striedaniami do deja, do hry postupne prišli Mustafič, Barseghjan i Šaponjič. Práve čerstvý Barseghjan v 63. min kolmicou pripravil vyloženú pozíciu pre Čavriča, ktorý zblízka mieril tesne nad. Zakrátko Barseghjanov pokus spoza šestnástky vytlačil Hitz na roh. Po centri z rohu chýbali hlavičke Vernona len centimetre. Bazilej sa naďalej snažil tlačiť, v 81. min hlavičkoval Frei, no Chovan zasiahol. V 85. min sa do dobrej pozície dostával Ndyoe, no Vernon obetavo zrazil na roh. V samom závere ešte Chovan výborne reflexívne vyrazil hlavičku Nuhu z bezprostrednej blízkosti. Domáci hráč Nuhu ešte videl v nadstavení červenú kartu. Belasí si odviezli veľmi cenné a zaslúžené víťazstvo.

FC Bazilej 1893 – ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:2)

Góly: 35. Pauschek, 45. Čavrič

Žlté karty: 26. Males, 30. Diouf, 62. Comas, 72. Nuhu - 20. Čavrič, 45. Kankava, 65. Šaponjič

Červená karta: 90. Nuhu (po druhej ŽK)

Rozhodovali: Clancy – Stewart, Mulvanny (všetci Škótsko)

Návšteva: 14 870 divákov

Bazilej: Hitz – Lang (46. Ndoye), Comas, Pelmard, Katterbach – Diouf, Burger (46. Amdouni) – Males (46. Nuhu), Augustin (70. Fink), Millar – Zeqiri (46. F. Frei)

Slovan: Chovan – Pauschek (74. Medveděv), Kašia, Vernon, Lovat – Čakvetadze (60. Mustafič), Kankava, Kucka – Zmrhal (62. Barseghjan), Čavrič (74. Agbo), Weiss (62. Šaponjič)