Aj v kondičnej oblasti sa chceme posúvať dopredu

Čo sa aktuálne odohráva na sústredení belasých v Šamoríne?

Letná príprava belasých je rozdelená do viacerých blokov. Tým úvodným je kondičné sústredenie v komplexe x-Bionic v Šamoríne. Naše mužstvo je v Šamoríne od stredy v režime tzv. bubliny, preto vám nemôžeme prinášať obrázky či rozhovory priamo zo sústredenia.

O náplni kondičného sústredenia sme sa však na diaľku rozprávali s kondičným špecialistom Romanom Švantnerom, ktorý od novej sezóny rozšíril realizačný tím. Roman Švantner spolupracoval s viacerými slovenskými vrcholovými hokejistami či futbalistami, ako kondičný tréner pôsobil pri slovenskej futbalovej reprezentácii do 21 rokov i pri hokejovej reprezentácii. V realizačnom tíme Vladimíra Weissa st. bol v Kajrate Almaty aj v Gruzínsku.

„Sústredenie je zamerané na rozvoj pohybových schopností, ktoré sú dôležité na jednotlivých hráčskych postoch. Hovoríme o aeróbnej kapacite a aeróbnom výkone. Hráčov musíme patrične zaťažiť, aby sme ich pripravili na herné sústredenie. Popri zlepšovaní vytrvalostných parametrov sa snažíme zlepšiť silové schopnosti. V pondelok pricestuje skupina odborníkov, ktorí podrobne otestujú celé mužstvo. Testy sú dôležité na to, aby sme vedeli tréningovú záťaž čo najviac individualizovať a aby každý hráč dostal to, čo v tréningu potrebuje,“ povedal Roman Švantner.

Belasí v Šamoríne trénujú dvojfázovo. Výhodou je, že na jednom mieste môžu využívať nielen tréningové zázemie, ale aj regeneráciu. „V dopoludňajšej časti sa zameriavame na tzv. nešpecifickú záťaž. Venujeme sa rozvoju silových parametrov. Následne máme bežecké tréningy, rozdelené na dva moduly – kratšie intenzívne intervalové behy a dlhšie extenzívne intervalové behy. Aj v tomto prípade to individualizujeme podľa pulzovej frekvencie každého hráča.“

Prirodzene, kondičná stránka je niečo, čo fanúšikov mimoriadne zaujíma, a čo si aj z tribúny v priebehu zápasu dokážu všimnúť. Aké sú moderné trendy pri kondičnej príprave futbalistov?

„Ja konkrétne ako človek zodpovedný za kondičnú stránku razím skôr trend čísiel. Ako hovorí Arséne Wenger, ak sa niečo dlhodobo opakuje, tak to nie je náhoda. Sú to čísla. Preto sme v úvode prípravy dali hráčom špecifický test, z ktorého sme získali údaje o rýchlostiach, ktoré aktuálne naši hráči zvládajú a tolerujú. Snažíme sa to rozvíjať a postupne zvyšovať túto rýchlosť, aby sme sa dostali na medzinárodnú úroveň. Zastávam názor, že záťaž treba individualizovať, robiť to rozumne, a nie všetci rovnako a všetci všetko. Je potrebné k tomu pristupovať špecificky podľa toho, čo hráči zvládnu z pohľadu vonkajšieho i vnútorného zaťaženia,“ vysvetľuje Roman Švantner. 

V rámci kondičnej prípravy sa snaží realizačný tím zlepšiť viacero aspektov. „Pracujeme s dvomi premennými. Prvou je objem, aby bol počet metrov, ktorý majú hráči odbehnúť v danom tréningu, kompatibilný so stanoveným percentom metrov z celého zápasu. Druhým je snaha zvýšiť intenzitu, aby hráči tolerovali vyššie rýchlosti a dokázali sa v nich udržať dlhší čas. Čiže laicky povedané, aby aj v záverečnej fáze zápasu zvládli napríklad šprinty vo vysokej rýchlosti. Toto je moja úloha.“

Aj v Slovane sa nielen pri kondičných tréningoch už dlhšie využívajú moderné technológie. „Prostredníctvom GPS monitorujeme vonkajšie zaťaženie ako počet nabehaných metrov, rýchlosť pohybu, počet zrýchlení a spomalení. Meriame pulzovú frekvenciu a monitorujeme vnútorné zaťaženie, aby sme vedeli, či sme hráčov zaťažili príliš veľa, alebo príliš málo, a ako reagujú na tréningový stimul. Vďaka tomu vieme, či tréning splnil účel, či sme nešli pod ich možnosti, alebo či sme ich nepretrénovali,“ pokračuje Roman Švantner.

Pre Romana Švantnera je pôsobenie v najúspešnejšom slovenskom klube ďalšou kariérnou výzvou. A zažil ich už naozaj dosť. Aktívne sa venoval karate, viackrát sa stal majstrom Slovenska a získal zlato v súťaži družstiev na juniorských majstrovstvách Európy. V rodnej Banskej Bystrici sa podieľal na založení tréningového a diagnostického centra. Ako kondičný tréner pracoval s viacerými futbalovými reprezentantmi (Vladimír Weiss ml., Martin Škrtel, Juraj Kucka, Peter Pekarík a ďalší)., individuálnu kondičnú prípravu ordinoval viacerým Slovákom, ktorí pôsobili, resp. pôsobia v hokejovej NHL (Andrej Sekera, Tomáš Tatar, Andrej Meszároš, Richard Zedník a ďalší). Na MS 2012 v hokeji bol súčasťou realizačného tímu pri zisku striebornej medaily, tiež mal na starosti kondičnú stránku.

Teraz prichádza do Slovana Bratislava. „Príchod do Slovana sa zrodil úplne prirodzene. Som poctený a hrdý, že mám dôveru Vladimíra Weissa st., pričom posledných deväť rokov kondične pripravujem všetky jeho tímy. Keď som sa dozvedel, že prišiel do Slovana, tak som aj trochu očakával jeho telefonát. A ten prišiel prakticky hneď. Veľmi rýchlo sme sa dohodli. Pre mňa je Slovan obrovská profesná výzva, je to najlepší klub na Slovensku. Pokúsim sa mu svojimi schopnosťami pomôcť dosiahnuť čo najväčšie úspechy doma i v Európe,“ uzavrel Roman Švantner.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Belasí v sobotu o 18:00 vyzvú Dunajskú Stredu.
Zajtra nás čaká posledný zápas v roku 2024, doma na Tehelnom poli, proti Dunajskej Strede!
Na zápas môžete priniesť vianočný darček pre detských pacientov.

Neprehliadnite

V klube sa snažíme, aby bola fanúšikovská spokojnosť na u nás na prvom mieste.
ŠK Slovan v zápase šiesteho hracieho dňa ligovej fázy Ligy majstrov prehral na pôde Atlética Madrid 1:3. Náš presný zásah vsietil David Strelec.
Pozrite si záznam z tlačovej konferencie po zápase s Athléticom Madrid.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.