Úvod Správy Niké liga Slovan najšťastnejším miestom

Slovan najšťastnejším miestom

Dávid Holman otvorene na zaujímavé témy.

Jednou z osobností úspešnej éry Slovana Bratislava s dvomi majstrovskými titulmi, dvomi domácimi pohármi a postupom do skupiny Európskej ligy, je bezpochyby aj kreatívny stredopoliar Dávid Holman. V belasom odohral 112 zápasov, v ktorých dosiahol zhodný počet gólov i asistencií – po 27. Nedávno podpísal s klubom nový kontrakt s platnosťou do leta 2023.

Dávid, s akými pocitmi si prijal, že budeš pokračovať v belasom drese minimálne do leta 2023?

S veľkou radosťou. Vďaka Slovanu som úplne iný človek než v čase, keď som sem pred takmer štyrmi rokmi prichádzal. Klubu vďačím za veľa, spoločne sme dosiahli krásne veci. Nielen v tíme som si našiel veľa priateľov, celkovo sa v Bratislave cítim ako doma.

Dnes nie je až tak v móde, že futbalisti strávia v jednom klube dlhšie časové obdobie v podobe niekoľkých rokov. Je stabilita pre teba dôležitá?

Chcem byť futbalista, ktorý bude hrať v menšom počte klubov, ale za to poriadne, a niečo tam aj dosiahne. Slovan je môj prvý klub, v ktorom skutočne cítim, že sa moja snaha a práca vracia späť. Viem si predstaviť nosiť belasý dres aj dlhší čas. Neviem, čo prinesie budúcnosť, ale nerozmýšľal som a ani nerozmýšľam nad odchodom niekam inam.

Dá sa Slovan označiť ako zatiaľ najlepší angažmán doterajšej kariéry?

V Slovane sa cítim najšťastnejšie spomedzi všetkých klubov, v ktorých som doteraz pôsobil. Úprimne, keď som sem prichádzal, tak som si z domoviny nevypočul najlepšie reakcie. Zo strany klubu či ľudí som však nikdy necítil nič zlé. Naopak, klub mi veľmi pomohol a som rád, že môžem hrať za najúspešnejšiu slovenskú značku s bohatou minulosťou a verím, že aj skvelou budúcnosťou.

Na začiatku jarnej časti si si zmenil číslo na drese, namiesto pôvodnej 27 hráš s číslom 8. Prečo?

Prechádzajúce číslo 27 bolo pre mňa výnimočné tým, že práve na 27. deň v mesiaci sa stalo veľa významných vecí v mojom živote. V marci budem mať 28 rokov, preto som sa rozhodol nepokračovať s 27-mičkou. S číslom 27 som odohral výborné sezóny, no teraz je čas nastaviť sa na nové ciele a novú motiváciu. Nové číslo 8 je pre mňa tiež špeciálne, hrával v ňom môj otec i starší brat, ku ktorému som vždy vzhliadal. Bolo voľné, preto som sa rozhodol pre zmenu.

Od roku 2017 pravidelne nastupuješ v základnej zostave, prekročil si stovku štartov v belasom. Ako sa futbalista vypracuje medzi kľúčové postavy tímu?

Dobrá otázka (úsmev). S Joerim de Kampsom a Ibrahimom Rabiom sme sa usmievali, že krátko po našom príchode sa začalo diať veľa dobrých vecí. Samozrejme, berte to prosím ako humor, pretože všetci vieme, že k úspechom je potrebných veľa vecí, a my sme len malým kúskom skladačky. Hráč by nemal byť dôležitý len na ihrisku, ale aj mimo neho. V tíme nie je nikto, s kým by som mal konflikt či problém. Na ihrisku sa snažím odviesť maximum. Priznávam, občas sa nielen mne stane, že to nevyjde podľa predstáv, ale zvnútra vždy vydávam zo seba všetko. Som rád, že dlhodobejšie patrím do základnej jedenástky.

Aké dôležité sú pre hráča na tzv. desiatke, čiže na podhrote, myšlienkové spojenia a celková súhra so spoluhráčmi?

Ako „desiatka“ musíš cítiť spoluhráčov, ich pohyby a poznať ich najsilnejšie stránky. Tak napríklad Strelo (David Strelec, pozn. red.) má úžasnú ľavačku, je rýchly, vie driblovať i prihrať. Viem s ním ísť do kombinácie, no musím predikovať jeho pohyb a myslenie. Čaki (Aleksandar Čavrič) je zase najrýchlejší hráč v lige, preto mu môžem prihrať aj do hĺbky ihriska. Pri Joerimom de Kampsovi viem, že je za mnou, a že mi vždy kryje chrbát. Joeri bol napríklad aj na mojej svadbe, skvele si rozumieme. Od Ibiho (Ibrahim Rabiu) zase môžem v každom zápase očakávať niekoľko skvelých prihrávok. Nemám len jedno takéto špeciálne spojenie, o to viac sa snažím zlepšovať súhru so všetkými hráčmi okolo seba.

Zažívaš výbornú sezónu, strelil si osem dôležitých gólov a herne sa ti darí. Nakoľko je v tomto dôležitá dôvera zo strany trénera?

Keď cítiš dôveru, tak si ochotný nechať si v súboji na ihrisku aj zlomiť nohu. Cením si, že mi tréner dôveruje a hrám väčšinou 90 minút, keď práve v závere dokážem niečo vymyslieť a urobiť rozdiel. Z osobného pohľadu som zažil možno doteraz najlepšiu polsezónu. Rád by som na to nadviazal aj na jar.

Čo môžeš povedať k ďalším osobným a tímovým ambíciám do najbližšieho obdobia?

Dôležité je povedať, že mám veľkú motiváciu dosiahnuť so Slovanom ďalšie úspechy. Chceme získať ďalšie tituly, poháre a úspechy. Z osobného pohľadu chcem na sebe ďalej pracovať a zlepšovať sa. Nie je to o veku, ale o hlave. Aj 35-ročný hráč sa môže každý deň zlepšiť, ak na sebe pracuje a je správne nastavený.

Ktorý zápas v belasom ti najviac utkvel v pamäti?

Najemotívnejšie momenty sa viažu k zápasu s Dundalkom z leta 2019. Bol to ten najšialenejší zápas, aký som kedy odohral. Rozhodca nám odoprel dve-tri penalty za ruky v šestnástke, v druhom polčase sa horúci večer zmenil na typickú letnú búrku a prietrž mračien. V samom závere som skóroval a štadión od radosti takmer spadol. Tento deň bol špeciálny, nájdu sa však aj iné pamätné momenty. Nikdy nezabudnem, ako som ako šialený bežal za Myentym Abenom, keď rozhodol o našom domácom víťazstve nad PAOK. Všetci sme boli vtedy ako v šoku.

Nielen v prvom jarnom kole v Ružomberku, ale aj v spomínaných európskych meraniach síl si v našom systéme plnil viac defenzívnych úloh. A veru nemal si problém dať nohu do súbojov.

V Európe sme sa museli nastaviť inak ako v našej lige, v niektorých dueloch sme museli brániť doslova ako blázni. Hral som viac vzadu, kde som mal iné úlohy, no snažil som sa ich splniť čo najlepšie. Ak sme to zvládli a bodovali, tak som bol šťastný bez ohľadu na to, či som musel brániť, alebo som si mohol aj zaútočiť. Vždy je to o tíme, až potom o individualitách.

V reprezentácii máš na konte 5 štartov a 1 gól, pričom Maďarsko si v lete zahrá na európskom šampionáte. Je cieľom aj návrat do národného tímu?

Pre každého hráča je najväčšou cťou hrať za svoju reprezentáciu. V mojom prípade to nie je iné. Môžem o to zabojovať prostredníctvom svojich výkonov v klube. Uvidíme, ako sa to vyvinie, ale bolo by krásne, ak by som si opäť zahral za reprezentáciu. Urobím pre to maximum.

 

Dávid Holman a jeho 112 štartov v belasom

Dávid patrí k služobne starším hráčom súčasného kádra. Do Slovana prišiel v auguste 2017 z maďarského Debrecínu.

Prvý štart si pripísal 19. augusta 2017 v derby v Trnave, kde bol v základnej zostave a prispel k nášmu triumfu 2:1.

Premiérový gól dal 16. septembra 2017 v domácom zápase s Ružomberkom, keď po samostatnom úniku prekonal brankára Macíka. Belasí vyhrali 2:1.

V premiérovej sezóne v belasom prispel k zisku Slovenského pohára. Vo finále s Ružomberkom jeden gól sám dal, ďalší pripravil centrom z rohu pre hlavičkujúceho Vasila Božikova.

Výkonmi sa prebojoval aj do maďarskej reprezentácie. V júni 2019 v kvalifikačnom zápase v Azerbajdžane si krásnou strelou pod brvno otvoril strelecký účet v národnom tíme.

Bol súčasťou úspešnej európskej cesty v sezóne 2019/20. V kvalifikačných kolách a v skupinovej fáze Európskej ligy si pripísal 12 štartov s bilanciou 2 góly a 2 asistencie. Vo viacerých dueloch, najmä v Solúne či Brage, plnil v rozostavení 3-5-2, ktoré sa dalo čítať aj ako 5-3-2, viac defenzívnych než ofenzívnych úloh.

V prebiehajúcom ročníku má v našej lige na konte 8 gólov a 4 asistencie, patrí k naším najproduktívnejším hráčom.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Belasí práve prišli do Celje. Takto vidí zajtrajší zápas Robo Mak.
Mladý stredopoliar bude hosťovať v najvyššej českej lige.
Naše mužstvo nabralo smer Celje.

Neprehliadnite

Pozrite si to najdôležitejšie z dnešnej predzápasovej tlačovej konferencie v Slovinsku.
Belasí práve prišli do Celje. Takto vidí zajtrajší zápas Robo Mak.
Po roku a pol je "Musta" späť v belasom a na interview si trúfol hneď po slovensky :)

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.