Úvod Správy Niké liga Čo si povieme v kabíne, zostane v kabíne

Čo si povieme v kabíne, zostane v kabíne

Rozhovor s trénerom Darkom Milaničom.

Darko Milanič sa v rozhovore otvorene a na rovinu vyjadril k viacerým aktuálnym témam. Objasnil zdravotný stav mužstva, situáciu ohľadom Davida Strelca a taktiež naznačil, na čom chce s mužstvom pracovať a ako chce posunúť limity belasých.

S mužstvom pracujete tretím týždňom. Čo ste sa snažili zapracovať do tréningov a čomu sa venujete počas aktuálneho týždňa?

Ako som povedal po príchode, chcem hrať dynamickejšie. Myslím si, že sme schopní hrať priamočiarejšie, čím môžeme byť nebezpečnejší pre súpera. Každý deň si opakujeme, čo robiť v rozličných herných situáciách. Spätná väzba z tréningov je pozitívna, hráči sa snažia vydať na maximum a pochopiť, čo od nich chceme. Samozrejme, ako pri každej zmene, aj teraz sú niektorí možno neistí, no budeme s nimi hovoriť, aby pochopili naše zámery. Treba si uvedomiť, že ak chceme niečo zmeniť a posunúť mužstvo, nie je to otázka jedného tréningu, jedného týždňa ani mesiaca, je to otázka mesiacov.

Ako ste už povedali, každý, kto futbalu rozumie, vie, že väčšie zmeny sa nedajú urobiť zo dňa na deň a výsledky práce trénera sú viditeľné až s časovým odstupom. Na druhej strane, dajú sa zaviesť aj okamžité, malé zmeny. Zaviedli ste také?

Dávam si záležať na základných veciach, bez ktorých to však nemôže fungovať. Mám na mysli veci ako príchody členov tímu na čas, ochota pomôcť jeden druhému a najmä, mať v hlave, že prioritou nás všetkých je klub. Ako by som však dokázal preniesť hráčom svoje myšlienky bez toho, aby som im ukázal, čo od nich chcem? Preto som priamo zapojený do tréningov a trénujem s nimi, preto máme video-analýzy či mítingy v malých skupinách, zväčša podľa postov. Ak riešime niečo ohľadom defenzívy, sadneme si s obrancami a podobne. S hráčmi sa treba rozprávať, ukázať im a vysvetliť, čo od nich žiadame. Snažím sa prinášať vždy niečo nové. Nemám rád rutinu. Nie je dobré, ak má mužstvo v pondelky či utorky vždy rovnaký program počas celého roka. Som zvyknutý to meniť, aby hráči zostali v pozore.

Častým bodom diskusií verejnosti, fanúšikov i médií bol David Strelec, ktorý v Kuopiu i v Žiline nebol na zápasovej súpiske. Niektoré médiá žiadali verejné vysvetlenie celej situácie. Čo môžete povedať k situácii ohľadom Davida?

V prvom rade chcem zdôrazniť, že niektoré veci musia zostať záležitosťou kabíny. Snažíme sa udržať zdravú súťaživosť, s hráčmi sa rozprávame a motivujeme ich, aby boli stopercentne pripravení, keď dostanú šancu. Pre mňa je prioritou vysvetliť si tieto veci vnútri v kabíne bez veľkého prepierania na verejnosti. Zastávam názor, že je potrebné sa o týchto veciach veľa rozprávať v rámci tímu, no menej na verejnosti. Veľa som sa rozprával s Davidom aj s ostatnými hráčmi. David má pred sebou veľkú budúcnosť a zo strany mňa i realizačného tímu bude mať vždy plnú podporu, sme ochotní mu pomôcť radami vo futbalovom i osobnom živote. Aj on si však musí vybojovať svoje miesto na ihrisku, rovnako ako ostatní hráči. Za 14 dní som ich chcel spoznať, no skutočne ich spoznám až po niekoľkých zápasoch, pretože len tie dajú odpoveď. Zápasy ukážu, ako na tom sme ako tím a ako sú na tom hráči. Ale pokiaľ sa o niečom rozprávame len v rámci kabíny alebo len medzi štyrmi očami, tak to tam musí aj zostať. A to hovorím so všetkým rešpektom voči verejnosti a médiám. Ak sa niečo povie v kabíne, tak to ostane v kabíne. Viem, že my všetci a aj ja sme pod tlakom. Slovan je najväčší klub, Bratislava hlavné mesto, všetci nás sledujú. Ale na prvom mieste je tím.

Veľa trénerov, najmä po prehrách, verejne kritizuje hráčov. Touto cestou ste sa nevydali. Ak ste však naznačili, nemáte problém povedať si v rámci mužstva aj kritické slová.

Mojou prácou nie je vynášať von veci, ktoré si hovoríme v kabíne. Mojou prácou je rozprávať sa s hráčmi a priamo do očí im povedať, ak niečo urobia dobre, alebo poukázať na to, čo robia zle. Kritika však vždy býva konštruktívna. Z tohto pohľadu zažívam najhoršie okamihy v pozápasovom flash-rozhovore v televíznom prenose.

Prečo?

Pretože rozhovory do živého vysielania sú príliš krátke na to, aby som povedal všetko, čo chcem. Čo sa týka pozápasových hodnotení, futbal nie je vždy o víťazstvách 5:0. Prídu aj horšie zápasy. Navonok to možno pre ľudí vyzerá, že nejaký zápas nebol z našej strany dobrý, a ja im ich názor neberiem. Nie sú však v tej kabíne a nevidia hráčov. Napríklad v poslednom zápase v Žiline sme sa trochu trápili, no videl som charakter tímu. Ukázali sme dobré veci a áno, aj veci, ktoré musíme robiť lepšie a budeme ich robiť lepšie. Štartujeme niečo nové, na čo možno hráči neboli zvyknutí, a všetko chce trochu čas. Viem, aké sú teraz limity mužstva. Mojou úlohou je posunúť limity čo najvyššie.

Viete nám priblížiť, aký je aktuálny zdravotný stav mužstva?

V priebehu posledných dní sme čelili viacerým problémom. Ibrahim Rabiu mal problémy pred zápasom vo Fínsku, teraz ich má žiaľ opäť, čiže netrénuje s tímom. Ondřej Petrák tiež zo zdravotných dôvodov trénuje individuálne. Vasila Božikova stále trápia zdravotné problémy, týždeň netrénoval, čiže jeho štart v sobotu je otázny. Pozitívne je, že Jurij Medveděv, ktorý musel v Žiline nútene striedať, by sa už možno v pondelok mohol pripojiť k mužstvu. Dnes s nami pre menšie zdravotné ťažkosti netrénovali Alen Ožbolt a Rafael Ratao, uvidíme, ako sa vyvinie ich stav pred víkendom.

Očividne teda nemáte problémy otvorene komunikovať fanúšikom vynútené absencie v mužstve pre zranenia.

Fanúšikovia a verejnosť si zaslúžia aj pred zápasom vedieť, kto nám chýba zo zdravotných dôvodov. Samozrejme, môžeme im to potvrdiť až vtedy, ak sme si pri danom hráčovi stopercentne istí.

V stredu ste si boli osobne pozrieť zápas nášho staršieho dorastu s Trenčínom. Snažíte sa teda mať prehľad aj o mládeži či klube ako takom?

Nie je ľahké za krátky čas spoznať všetko, no budem sa snažiť sledovať či už juniorku i mládež a chcem sa zapojiť do každodennej práce v klube. Čo sa týka juniorky, po zápase s Ružomberkom sa rozhodnem, ktorí hráči pôjdu v nedeľu za juniorku proti Bardejovu. Viacero nemá skutočnú hernú prax, preto ak ich pošleme odohrať v nedeľu zápas, tak pomôžeme nielen juniorke, ale aj týmto hráčom i prvému tímu.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Prinášame aj návod, ako si uplatniť predkupné právo.
Predaj na domáci zápas s NK Celje spustený
Zápas s Komárnom odohráme v sobotu v Zlatých Moravciach.

Neprehliadnite

Pozrite si najdôležitejšie momenty úvodného zápasu 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov.
Pozrite si vyjadrenia trénera Weissa po zápase v Celje.
Predaj na domáci zápas s NK Celje spustený

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.