Vrátiť sa na víťaznú vlnu

Slovanisti sa v nedeľu od 15.20 h stretnú so Spartakom Trnava.

Jesenná časť Fortuna ligy finišuje dvoma záverečnými kolami, ktoré vzhľadom na decembrový termín dostali prívlastok adventné. Slovanisti sa v poslednom domácom zápase jesene stretnú v 135. derby so Spartakom Trnava. Bude to súboj tabuľkových susedov, i keď tretí Slovan a štvrtú Trnavu delí od seba až šesť bodov.

Doterajšia bilancia derby hovorí v prospech belasých, ktorí 57-krát zvíťazili, 35 duelov sa skončilo nerozhodne a 42-krát sa z víťazstva radoval Spartak. Z posledných desiatich ligových derby vyhral Slovan rovnú polovicu, čiže päť zápasov, štyri stretnutia nepoznali víťaza a len jeden raz triumfovala Trnava. „Derby je vždy derby a dá sa povedať, že nemá favorita. Takéto zápasy som mal veľmi rád už ako hráč a vždy som sa na ne tešil. Myslím si, že hráč by mal žiť práve pre takéto zápasy a okamihy. Chcem, aby moji hráči preniesli do duelu emócie, vášeň a dali doň niečo extra. Očakávam, že naši nosní hráči ukážu rozdiel a kvalitu, čo by mohlo viesť k nášmu víťazstvu. Bol by som veľmi rád, keby nás do hľadiska prišlo podporiť viac priaznivcov, veľmi by nám tým pomohli. Verím, že podáme kvalitný výkon a zvíťazíme,“ vyhlásil tréner  Ivan Vukomanovič. Z hľadiska bilancie vzájomných duelov je zaujímavé aj to, že Trnava naposledy v Bratislave uspela na jeseň 2012. Belasí tak ťahajú v derby viac než štvorročnú domácu sériu bez prehry, počas ktorej zaznamenali tri víťazstvá (2:0 na jar 2014, 2:0 na jeseň 2015 a 4:1 na jar 2016) a jednu remízu (1:1 na jar 2015).

Prvé tohtosezónne derby sa hralo koncom augusta v Trnave a prinieslo bezgólovú remízu. Góly nepadli aj napriek tomu, že oba tímy nevyužili niekoľko čistých šancí. „Bolo to ešte na začiatku našej práce s mužstvom, hráčov sme v tom čase ešte len spoznávali a snažili sa implementovať malé zmeny. V Trnave sme odohrali dobrý zápas, hlavne v prvom polčase sme mohli Trnavu zlomiť po vyložených šanciach Tamása Priskina či Seydoubu Soumaha. Žiaľ, nepodarilo sa nám to. Trnava mala tiež veľké šance a mohla strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Teraz to bude úplne iný zápas. Súper je v inej situácii než v auguste, my sme napriek prehre v Žiline pozitívne naladení, máme v tíme dobrú atmosféru a chceme sa vrátiť na víťaznú vlnu,“ pokračoval 39-ročný Srb.

Belasí síce pred týždňom v Žiline prišli o osemzápasovú víťaznú sériu, no na pôde lídra súťaže prispeli k zápasu nadštandardných parametrov. Tesná prehra 1:2 mrzí, do konca jesene sú tu však ešte dva zápasy, v ktorých sa dá stiahnuť strata na čelo tabuľky. Uvedomuje si to aj tréner Ivan Vukomanovič. „Spoločne s hráčmi si uvedomujeme, že sme v Žiline podali dobrý výkon, no bohužiaľ sme nezískali ani bod. Bol som však spokojný s tým, že sme v zápase ukázali veľa vecí, na ktoré sa zameriavame počas tréningov. Taktiež ma potešil prístup hráčov a myslím si, že ak takto budeme pokračovať, bude sa nám dariť. Prehra mrzí, ale vo futbale existuje len dnes a zajtra. Z vecí, ktoré sa stali v minulosti, môžeme vyvodiť závery a poučíme sa, no ďalej už na ne nemyslíme. Naše myšlienky smerujú výhradne k derby s Trnavou a potom na posledný zápas jesene v Myjave.“

Srbský tréner Slovana zároveň priblížil zdravotný stav hráčov. „Otáznik visí nad štartom Mitchella Scheta, ktorý má problémy s členkom a pätou, počas týždňa naplno netrénoval. Uvidíme, či nakoniec bude môcť nastúpiť alebo nie. Každopádne, aj v prípade Mitchellovej vynútenej absencie máme dostatočne široký káder, aby sme ho nahradili. Pre problémy s chrbticou stále chýba Patrik Pinte, ostatní hráči sú pripravení zasiahnuť do zápasu.“ Pre trest za päť žltých kariet nenastúpi František Kubík, ktorý v poslednej dobe pravidelne hrával na poste ľavého obrancu. „Je to škoda, pretože Fero hral vo veľmi dobrej forme. Aj v jeho prípade ho však máme kým nahradiť a určite niečo vymyslíme niečo dobré,“ uzavrel Ivan Vukomanovič.

Trnava síce v lige dvakrát po sebe vyhrala (3:0 s Myjavou a 3:1 v Prešove), no počas týždňa vypadla zo Slovnaft Cupu po prehre 0:1 v Dunajskej Strede a cesta do pohárovej Európy tak pre ňu povedie už len cez ligu. Spartak nemá za sebou ideálne obdobie, prednedávnom inkasoval debakel 0:7 v Žiline a viackrát zaváhal na domácom ihrisku (prehry s Ružomberkom, Podbrezovou či Michalovcami). Trénerom Trnavy je rekordér v počte reprezentačných štartov Miroslav Karhan, kapitánom tímu Martin Mikovič.

Derby je súčasťou Adventných kôl Fortuna ligy a prinesie aj charitatívny rozmer. Výťažok zo vstupného bude venovaný OZ Hypotonik na pomoc deťom bojujúcim s hypotonickým syndrómom. Na derby sa budú predávať vianočné medovníky, ktoré vyzdobili hráči nášho A-mužstva (na videu nižšie). Fanúšikovia si medovníčky môžu zakúpiť za symbolickú sumu, ktorá bude taktiež poukázaná pre OZ Hypotonik

Úvodný výkop zápasu ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava je na programe v nedeľu 4. decembra od 15.20 h. Stretnutie povedie rozhodcovská trojica Vlk – Ádám, Bobko. Vstupenky na zápas si môžete zakúpiť v sieti predpredaj.sk, prípadne v pokladniciach štadióna pred zápasom.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com

Slovan TV
Aktuálne novinky
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Belasí sa v sobotu o 20:30 predstavia v Žiline.
Generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. odpovedá na otázky fanúšikov, ktoré ste sa pýtali prostredníctvom Instagramu.

Neprehliadnite

Generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. odpovedá na otázky fanúšikov, ktoré ste sa pýtali prostredníctvom Instagramu.
Jeden z miláčikov fanúšikov sa vracia na Tehelné pole.
Jeden z miláčikov fanúšikov sa vracia na Tehelné pole.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.