Nový skaut Slovana Pavol Holeščák jr.: V zime sa chceme posilniť minimálne o dvoch nových hráčov

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s novým skautom ŠK Slovan Bratislava Pavlom Holeščákom jr.

Ako sa zrodila vaša spolupráca so Slovanom Bratislava?

Od roku 2007 som pracoval v spoločnej agentúre s mojim bratom, ktorý mal licenciu agenta, momentálne sprostredkovateľa. Ja som mal na starosti skauting hráčov a následne som odporúčal hráčov pre agentúru na zmluvné zastupovanie. Počas tej doby sme realizovali veľa transferov, medzi nimi aj do Slovana. Napríklad v roku 2012 Braňa Niňaja z Petržalky alebo prednedávnom príchody Filipa Oršulu a Maťa Krnáča. Počas týchto transferov sme viedli s vedením Slovana veľa debát a začiatkom tohto roka prišlo oslovenie od pána Ivana Kmotríka ml. na vytvorenie koncepcie skautingu pre ŠK Slovan a následne aj zastrešenie celého skautingu. Pre mňa osobne to bola výzva, pretože Slovan je Slovan a aj ja by som chcel svojou prácou prispieť k vybudovaniu klubu, ktorý bude v krátkom časovom horizonte konkurencieschopný v Európe. Je to práca, ktorá skôr či neskôr prinesie svoje ovocie, pretože dnes už je v Európe skauting nevyhnutná vec. Napríklad v susednom Poľsku má každý klub skauta pre seniorský tím a pre mládež zvlášť. Kluby ako Légia Varšava alebo Lech Poznaň ich majú dokonca až šesť.

Aká je vaša úloha v klube v rámci skautingu a čo bolo prioritné nastaviť hneď od začiatku?

V klube pracujem od mája a veľa vecí ohľadom skautingu sme museli postupne dostať do pohybu. Bolo tesne pred prestupovým obdobím a to bolo hektické obdobie, nakoľko sme potrebovali posilniť mužstvo na šiestich postoch (prišli Mucha, Sekulič, Podaný, Savičevič, Gonzalez, Priskin), čo sa nám podarilo, aj keď celkovo to ukáže až čas. V klube máme nastavené krátkodobé a strednodobé ciele. Moja hlavná úloha je komplexné sledovanie našej ligy a blízkych krajín, a tak isto aj sledovanie hráčov podľa požiadavky trénera po dohode s vedením klubu. Vždy je to na základe aktuálnej potreby na konkrétnu hráčsku pozíciu podľa požadovaných parametrov hráča: technicko-taktické schopnosti, rýchlostné predpoklady, mentálna odolnosť, výška, váha, vek, národnosť (či je hráč z EÚ alebo mimo EÚ, keďže limit pre tím je päť hráčov mimo únie).

Aký  široký je momentálne okruh hráčov, ktorých sledujete pre A-mužstvo?

Tieto informácie sú vnútroklubové, ale niečo prezradiť môžem. Momentálne je v našej databáze pre zimné transferové obdobie cca. 60 hráčov na dva až tri posty a môžem povedať, že dvoch hráčov sme už rozhodnutí získať pre náš klub. Mená a pozície ešte neprezradím, bolo by to predčasné. Prebiehajú rokovania, ale naši fanúšikovia sa dozvedia všetko včas cez naše informačné kanály, ako je oficiálna web stránka alebo facebook.

Dostávate odporúčania na hráčov od iných zahraničných skautov a agentov?

Áno, odporúčaní je veľa a aj to je jedna z mojich úloh. Vyselektovať kvalitných hráčov a následne ich dôkladne analyzovať. Mám vytvorenú databázu sledovaných hráčov, samozrejme, nie sú tam zaznamenaní všetci hráči, ktorí sú nám ponúknutí, pretože nespĺňajú naše predstavy o kvalite, ale táto databáza nám pomáha lepšie sa orientovať a v prípade potreby sa vrátiť ku konkrétnemu hráčovi aj po čase. Mám dobré kontakty so skautmi z Holandska a Nemecka a to je cesta, ktorá môže byť pre nás do budúcna zaujímavá.

Môžete fanúšikom ozrejmiť vnútroklubovú komunikáciu pri výbere hráčov?

Ako som už spomínal, hráčov sledujem na konkrétne pozície alebo dostávame tipy z iných zdrojov. Po prvotnej analýze nasleduje debata na úrovni športovej rady. V nej sú: generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml., viceprezident klubu Petr Kašpar, športovo-marketingový riaditeľ Richard Trutz, hlavný tréner Nikki Papavasiliou a ja ako hlavný skaut. Pri každom potenciálnom hráčovi pre nás vyhodnocujeme plusy a mínusy. Konečné rozhodnutie je na generálnom riaditeľovi, Ivanovi Kmotríkovi ml. Chcel by som povedať, že komunikácia je na veľmi dobrej úrovni a pohľad na smerovanie a posilňovanie kádra je jednotný. Hráč, ktorý k nám prichádza je videný a dôkladne analyzovaný minimálne v piatich zápasoch. Proti súperovi na prvých troch miestach tabuľky, proti súperovi v strede tabuľky, proti súperovi, ktorý je na spodných priečkach tabuľky a pokiaľ je to možné, aj v európskom pohári a reprezentácií. Tu sa nám ukazuje mentálna pripravenosť a odolnosť hráča. Pre mňa je jeden z dôležitých bodov aj postoj samotného hráča a jeho chuť a ambícia hrať za Slovan.

V zahraničných kluboch je celkom bežné, že manažéri dopredu vedia s akým finančným obnosom môžu počítať na najbližšie prestupové obdobie. Je to obdobne nastavené aj v Slovane?

Samozrejme. V klube je pred každým transferovým obdobím nastavený rozpočet na príchody hráčov, a tak vieme, akých hráčov môžeme sledovať a následne oslovovať. Zároveň vždy musíme prihliadať aj na odchody smerom von z klubu a flexibilne reagovať.

Aktuálne má Slovan veľké množstvo hráčov v reprezentačných výberoch. Ako sa ich úspešné počínanie v reprezentáciách prejavuje na ich cene a záujme zo zahraničných klubov?

V poslednej dobe naše reprezentačné mužstvá dosahujú výborné výsledky, k čomu prispievajú aj naši hráči. V A-mužstve Jano Mucha, Kornel Saláta či Robo Vittek, v dvadsaťjednotke Adam Zreľák, v U19 Dominik Greif a Adam Laczko, v U17 Frederik Valach a Martin Vician. Následne, aj v U16 máme veľmi početné zastúpenie. A nesmiem zabudnúť na Tamása Priskina, či Vukana Savičeviča. Priamo úmerne ich individuálne výkony zvyšujú trhovú hodnotu a mám informácie, že niektorí z nich sú zaujímaví aj pre popredné európske kluby.

Na Slovensku sa nezverejňujú prestupové sumy ako v zahraničí. Prečo je tomu tak a aký máte vy na to osobný názor?

Myslím si, že úplne to tak nie je ani v zahraničí. Je to individuálne a vždy to závisí od dohody klubov. Z môjho pohľadu by sa transferové čiastky mohli zverejňovať, otázka je ako by nato reagovala naša spoločnosť, ale myslím si, že aj týmto krokom by bol futbal transparentnejší.

V Slovane sa kladie veľký dôraz na prácu s mládežou. Sledujete aj našich mladých futbalistov?
Naše mužstvá od U15 až po juniorku mám detailne zmapované. Úzko komunikujem so športovým riaditeľom mládeže, ako aj s trénermi jednotlivých kategórií. Sledujem ich výkonnostný rast a následne ich viem porovnať s chlapcami z iných klubov.

Pochodili ste veľa futbalových klubov po Európe, aké má Slovan podmienky pre mládež?

V poslednej dobe sa urobilo množstvo kvalitnej práce vo vylepšení podmienok v areáli Rapidu, kde sídli naša akadémia. Podľa mojich informácií sa aktuálne riešia nové hracie a tréningové plochy a po ich dobudovaní bude akadémia spĺňať štandardné technické parametre porovnateľné s klubmi vo vyspelých európskych krajinách. Treba povedať, že sa stretávam s názormi, že to je samozrejmosť, ale v dnešnej dobe to nie je jednoduché. Našim mladým hráčom nebude po technickej stránke chýbať nič.

Ako sa vám zatiaľ pozdávajú výkony našich futbalistov a ktorých hráčov by sme teoreticky mohli vidieť v najbližšej dobe v A-mužstve?

Momentálne sú v kádri A-mužstva talentovaní chlapci ako Dominik Greif alebo Adam Laczkó. V akadémií máme aj ďalších zaujímavých hráčov s potenciálom do budúcnosti. Je to základná úloha našej akadémie - vyprofilovať hráčov pre áčko a vytvoriť tak zdravý základ novej generácie hráčov. Všetci by sme chceli, aby sme ich videli v A-tíme čo najviac. Je len na nich, ako budú pristupovať k svojim povinnostiam v tréningovom, ale aj školskom procese. Opakujeme mladým hráčom, že škola ide ruka v ruke s futbalom. Aj na skvalitnenie podmienok pre štúdium sa vytvorili v akadémii nové priestory.

Skautujete hráčov aj v mládežníckych kategóriách? 

Áno, je to veľmi dôležitá zložka skauting v klube. Vízia je taká, aby sme do veku pätnásť rokov mali chlapcov z Bratislavy a blízkeho okolia, je to veľká spádová oblasť . Podľa mojich skúseností vieme predikovať talent približne v šestnástich rokoch. Tu by sme mali mať odsledované celé Slovensko a priniesť dvoch-troch vytypovaných nadštandardných hráčov do kategórií U16, U17 a U19. Samozrejme, v tomto veku je na chlapcov veľa bočných vplyvov, preto sa zameriavame aj na mentálnu stránku a charakter hráča. V lete sa nám podaril zrealizovať transfer Frederika Valacha (ročník 1999), brankára a kapitána slovenskej reprezentácie do 17 rokov. Frederik je už zapojený do tréningového procesu A-mužstva pod vedením trénera brankárov Pavla Hrnčiarika. Pri brankároch ako sú Janko Mucha alebo Maťo Krnáč získava neoceniteľné rady a skúsenosti. V takýchto transferoch budeme pokračovať, aj vďaka podpore majiteľa klubu. 

Plánuje Slovan rozšíriť oddelenie skautingu o ďalších ľudí?

Keď som prišiel do klubu, zadefinovali sme si aj v tejto oblasti s Ivanom Kmotríkom ml. krátkodobé a strednodobé úlohy. Ten krátkodobý bol obsadiť pozíciu skauta mládeže, čo by sa malo stať už v najbližšej dobe. V ďalšej etape je myšlienka rozšíriť skauting A-mužstva o dvoch-troch tzv. subskautov, ktorí nám budú robiť prvotný prehľad v regiónoch, resp. štátoch, ktoré si určíme. Tieto oblasti pre nás musia byť zaujímavé z pohľadu hráčskej typológie a kvality, ale aj z finančného hľadiska.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com

Slovan TV
Aktuálne novinky
Tigran vyhral túto anketu už po tretíkrát.
Každý kilometer odbehnutý v 9. kole nadstavbovej časti Niké ligy bude odmenený sumou 10 eur.
Zápas sa odohrá v sobotu o 18:00.

Neprehliadnite

Sledujte LIVE od 14.30 h tlačovú konferenciu.
ŠK Slovan v 8. kole nadstavbovej časti Niké ligy o titul zdolal Žilinu 4:3, a definitívne si zabezpečil zisk siedmeho titulu v rade. Po dnešku máme pred Žilinou nedostihnuteľný 9-bodový náskok. Najbližšie sa predstavíme v sobotu 11. mája o 18:00 v Podbrezovej.
ŠK Slovan získal siedmy majstrovský titul v rade.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Nike

Hlavný partnerMain partner

Grafobal
Millioneo

Zlatí partneriGold partners

Intergroup
Grafobal Group
© 2024 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.