Budovanie mládežníckej základne nie je práca na mesiac
Tréner mladšieho dorastu Tibor Jančula hovorí o výchove mládeže v Slovane i o potrebe zjednotenia herného prejavu.
Po desiatich odohratých stretnutiach sa drží mladší dorast Slovana Bratislava (U17) na špici tabuľky a patrí medzi ligovú elitu. Tréner Tibor Jančula však stále vidí značné nedostatky a verí, že ešte prídu zlepšenia.
Vaši zverenci odvádzajú dobrú prácu a vďaka nej sa prebojovali medzi ligových lídrov. Ste spokojný s doterajšími výsledkami?
„Ak mám povedať pravdu, myslím si, že naše výsledky sú omnoho lepšie ako súčasný herný prejav. Na ňom musíme výrazne zapracovať. Keď sa na to ale pozrieme z opačnej strany, mohli sme mať aj omnoho viac bodov. Vo viacerých stretnutiach sme o ne prišli úplne zbytočne a toho sa treba vyvarovať.“
Keď hovoríte o hernom prejave, čo vám v ňom chýba?
„Veľmi ťažko sa dostávame do streleckých príležitostí. Chcelo by to väčšiu ľahkosť a zlepšenie kombinácie. V ofenzíve sme navyše často dosť bezzubí, čo sa prejavilo aj v poslednom stretnutí, ktoré sme vysoko prehrali. Celá naša útočná sila stojí na dvoch hráčoch a keď sa oni nepresadia, nikto im nepomôže.“
Často sa hovorí o tom, že mládežnícke výbery sú počtom mladých chlapcov vyslovene podvyživené. Cítite to aj vy?
„Áno, je to tak. Mladí už nemajú záujem športovať a o to ťažšie to je pre mládežníckych trénerov. Niet si z čoho vyberať a zle to vplýva aj na chlapcov. Nemajú motiváciu, nič ich netlačí vpred. Pri väčšej konkurencií je aj väčšia snaha zlepšovať sa a byť najlepší. Ak chlapec vie, že bude hrať, pretože ho nemá kto vytlačiť, brzdí ho to. Za našich čias sa robili obrovské výbery talentov, dnes musíme pomaly robiť nábor.“
Prichádza nové vedenie klubu a to si dalo aj nové ciele a ambície. Ako vnímate túto zmenu vy, ako mládežnícky tréner?
„Jednoznačne pozitívne. Treba si ale uvedomiť zásadnú vec. Tu nejde o otázku jedného alebo troch mesiacov. Ak sa k tomu postavíme zodpovedne a budeme Slovan budovať od tých najmladších, bude to trvať dosť dlhý čas. Myslím si, že počas výstavby nového štadióna je ideálny čas na to, aby sme si vybudovali aj vlastnú základňu hráčov, ktorí sa budú schopní presadiť vo Fortuna lige. Je to bez pochýb zaujímavé pre klub z viacerých hľadísk. Či ide už o finančný aspekt, fanúšikovský, ale najmä koncepčný.“
Nového generálneho riaditeľa Dušana Tittela veľmi dobre poznáte. Ako by ste charakterizovali jeho vízie?
„Dušan je môj veľmi dobrý priateľ a poznáme sa dlhé roky, veď sme spolu hrali aj v reprezentácii. Myslím si, že klub dobre pozná a má mnoho skúseností s tým, ako sa má klub budovať. Je to ten pravý človek, ktorý môže priniesť zmenu z postu generálneho riaditeľa. Určite sa obklopí ľuďmi, ktorí mu v tom pomôžu. Ešte raz ale opakujem, že to nie je krátka cesta. Chceme byť vlajkovou loďou slovenského futbalu a tá musí mať mládež na prvých priečkach všetkých juniorský líg. Často je to nevďačná robota, ktorú nie je veľmi vidieť, ale ako hovorím, je to základ.“
Čo teda považujete za najdôležitejšie pri takejto práci?
„Chlapci musia byť vychovávaní pre prvé mužstvo odmalička. V kategóriách do šestnásť, sedemnásť a devätnásť rokov už musia mať jednotnú koncepciu. Keď prechádzajú z jedného mužstva do druhého, tréner ich potom nemusí učiť novému hernému štýlu. Ten má mať klub jednotný a tréner potom nemusí hráčovi vysvetľovať , kde má stáť a čo má robiť. Tak budú omnoho skôr chlapci pripravení aj na seniorský futbal.“
Ak hovoríme o potrebách zmeny, má Slovan zázemie na výchovu mládeže?
„V tomto smere som optimistický. Povedal by som, že na slovenské pomery sú na Rapide pripravené nadštandardné podmienky a chlapci môžu napredovať. Ide len o to, že často hráčov na Slovensku nie je dostatok, ale to sme už spomínali.“