Úvod Správy Eventy Výročie historického úspechu s belasou stopou

Výročie historického úspechu s belasou stopou

Ubehlo 60 rokov od striebra Československa na majstrovstvách sveta vo futbale.

Pred pár dňami uplynulo presne 60 rokov od finálového zápasu Majstrovstiev sveta 1962 v Čile, v ktorom sa stretli reprezentanti vtedajšej ČSSR s Brazíliou, teda s obhajcom titulu z predchádzajúceho svetového šampionátu. Bol to jeden z vrcholov celej histórie spoločného česko-slovenského futbalu a napriek finálovej prehre 1 : 3 predstavoval zisk strieborných medailí obrovský úspech, na ktorý sa právom spomína dodnes. Tým viac, že našim reprezentantom pred odchodom do Čile nikto neveril.

V základnej zostave reprezentácie ČSSR nastúpili aj dvaja hráči Slovana Bratislava, ktorí patria k absolútnym legendám belasého klubu. Mená Viliam Schrojf a Ján Popluhár sú pevnou súčasťou zlatého fondu nášho futbalu a klubu ŠK Slovan Bratislava, s ktorým prežili najkrajšie obdobie svojej bohatej kariéry. Obaja nastúpili v každom zápase na Majstrovstvách sveta 1962 v Čile a tvorili neodmysliteľnú súčasť vtedajšej reprezentácie.

Viliam Schrojf bol zvolený najlepším brankárom na šampionáte a Jána Popluhára vďaka jeho výkonom pozývali do výberov sveta a Európy. Dokonca za to, že v zápase skupiny C proti Brazílii neatakoval zraneného Pelého, dostal Svetovú cenu za fair play. Pre oboch futbalistov predstavovalo Čile 1962 vrchol ich kariéry a najväčší úspech. Bohužiaľ, ani jeden z nich už nie je medzi nami, a preto by sme si ich chceli a mali aspoň takouto formou pripomenúť. Tým viac, že Slovan bol ich život a nedali naň nikdy dopustiť.

Viliam Schrojf pôsobil v Slovane Bratislava v rokoch 1955-1965, v belasom drese odchytal 240 zápasov a v roku 1955 sa stal majstrom ČSR. Ján Popluhár pôsobil na Tehelnom najprv krátko, medzi rokmi 1954-1955, a potom už dlhých jedenásť rokov v období 1958-1969. Dokopy má na svojom konte 261 ligových stretnutí a 21 gólov. Fenomenálny brankár s prezývkou ,,Gumár“ nastúpil v reprezentačnom drese A-mužstva 39 krát a obranca ,,Bimbo“ 62 krát, pričom strelil aj 1 gól. Obom vymyslel ich známe prezývky tréner Leopold ,,Jim“ Šťastný, ktorý ich vychoval pre veľký futbal. Patrili k najlepším z najlepších a rešpektoval a vážil si ich celý futbalový svet. Viliam Schrojf a Ján Popluhár – dve veľké osobnosti, ktoré to spolu dotiahli z Tehelného poľa až do finále Majstrovstiev sveta 1962 v Čile.

Autor: Tomáš Černák

Slovan TV
Aktuálne novinky
ŠK Slovan Bratislava – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 4:1.
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Na dnešnom zápase bude vo fanshope na námestí Tehelného poľa prebiehať TOTÁLNY VÝPREDAJ, zľavy až do -80%.

Neprehliadnite

Spúšťame predaj vstupeniek na osemfinále.
Guram Kašia po prehre v Žiline.
Čo nás čaká ďalej v Európe?

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.