Úvod Správy Eventy Tridsať rokov od posledného federálneho titulu

Tridsať rokov od posledného federálneho titulu

Pripomíname si významné jubileum.

Presne pred tridsiatimi rokmi dosiahol ŠK Slovan Bratislava úspech, ktorý už nikto nezopakuje. Belasí získali posledný federálny titul v predposlednej sezóne spoločnej československej ligy. Dnes si pripomíname 30. výročie tohto významného úspechu.

Slovan definitívne potvrdil zisk titulu 3. júna 1992, keď na Tehelnom poli pred takmer 35 000 divákmi zdolal TJ Vítkovice rozdielom triedy 3:0. Belasí v poslednom kole definitívne potvrdili prvé miesto s trojbodovým náskokom pred pražskou Spartou. Skóre otváral v deviatej minúte Peter Dubovský. Definitívny zlom prišiel tesne pred koncom prvého polčasu, keď Jaroslav Timko a opäť Peter Dubovský zvýšili na 3:0.

Po stretnutí vypukli na Tehelnom poli obrovské oslavy. Najúspešnejší slovenský klub získal titul po 17 rokov a počet federálnych titulov uzavrel na osem.

Posledný federálny titul dosiahol tento káder: A. Vencel ml., V. Ženiš – T. Stúpala, M. Glonek, M. Chvíla, E. Varga, J. Juriga, O. Krištofík, V. Kinder, P. Gostič, L. Pecko, P. Dubovský, J. Timko, Ľ. Lancz, E. Chytil, I. Žiga, G. Hornyák, S. Gorel, P. Pokrývka, V. Juščák, B. Kitka, M. Konečný, Y. Haraoui, J. Konderla.

Asistentom trénera D. Galisa bol J. Valovič.

Strelci gólov: Dubovský 27 (najlepší v lige), Gostič 8, Timko 5, Lancz 4, Pecko a Haraoui po 3, Chvíla, Juriga, Kinder po 2, Chytil, Krištofík a Varga po 1, jeden bol vlastný.Pripomeňme si tieto okamihy v archívnom texte z knihy 90 belasých rokov.

Panebože, ako to niekedy trvá dlho, kým sa aj mužstvo so všetkými dobrými podmienkami vyšplhá na miesto, kde už predtým niekoľkokrát bolo a toto miesto mu aj patrí. Keď už nie každoročne, aspoň v kratších intervaloch, lebo aj ostatní súperi sa snažia a futbalová lopta je často nevyspytateľná. Slovan však čakal príliš dlho. Plných sedemnásť rokov!

Z nedostatkov a chýb tých rokov by mohli postaviť nový Manderlák, ale čo narobíme. Zapríčinili ich ľudia, hoci presne nevedno, nakoľko boli vinní oni a nakoľko ich pritlačili podmienky. Stalo sa však a prišiel rok 1992 a s ním neobyčajná radosť. Slovan opäť zvíťazil a pripísal si na vizitku ôsmy titul majstra republiky. Dokonca mu môžeme dať prívlastok, posledný, lebo bývalá republika sa rozpadla a rozdelila, o rok opäť vznikla samostatná Slovenská republika. Hral sa vlastne prvý, aj úradne profesionálny ročník 1991/92. Dovtedy síce tiež nechodili hráči svedomito do fabriky, nesedeli za úradníckym stolom, ani neokopávali zemiaky, ale úradne sa hovorilo, že sú amatéri. Teraz, z večera na ráno, sa stali aj na papieri profesionálmi. Podpísali zmluvy (bolo ich 21) a museli sa za pochodu učiť, spolu s trénermi, funkcionármi i manažérmi inakšiemu spôsobu remesla. Zaujímavé, že novému životu sa najskôr a najlepšie prispôsobili na Tehelnom poli. Aj preto vyhrali.

Na začiatok si dali za úlohu renovovať štadión (po koľký raz už?), všeličo skrášlili, upravili sedadlá na sedenie, zabudovali svetelnú tabuľu... Všetko podporil aj SFZ, ktorý sa už musel starať, kde bude hrávať budúce mužstvo Slovenska, ktoré už pomaly utváral tréner Jozef Vengloš. elánom.Prvých šesť kôl absolvovalo mužstvo bez prehry, hoci už v druhom sa lúčilo s dvoma oporami. Tittel odchádzal do Francúzska, a keď o Hirkove služby nebol akosi záujem, namieril si to do druholigových VSS Košice. Spanilá jazda však pokračovala. Slovan vyhrával doma a zrazu sa to naučil aj vonku. Nezáležalo na mene súpera, zbieral body ako hríby po teplom daždi. Tak vyzerala aj bilancia jesene: 15 13 2 0 36:8 28. Radosť sa bolo pozerať. Iba Dukla Banská Bystrica doma a Sigma Olomouc si uchmatli po bodíku. Slovan hral tak dobre, že lanári by boli schopní v novom profesionalizme rozobrať celé mužstvo, v ktorom už bolo sedem reprezentantov! Hovorilo sa o Peckovi, Glonekovi, Dubovskom, Vargovi, Krištofíkovi, Lanczovi. Dubovský viedol tabuľku strelcov s 19 zásahmi a iba potvrdzoval, čo znamená v mužstve dobrý strelec. Azda je aj za troch dobrých hráčov. Vystriedali sa osemnásti a sem-tam mohli už zaskočiť aj nováčikovia: Ženiš, Pokrývka, Konderla, Juščák. Na tribúny Slovana chodilo v priemere 9 186 divákov, najviac v celej lige.

Konkurentom bol na prekvapenie Olomouc, ktorý tiež v jeseni neprehral, no tretia Slavia Praha už zaostávala o sedem bodov. Sebadôvera v mužstve narastala na nepoznanú mieru. Pre „pokoj v rodine“ odišiel tréner Galis na tréningy až do Vysokých Tatier, aby hráčov záujem okolo nich nerušil. Medzitým sa Kitka vrátil z vojenčiny a prišlo aj trochu exotiky v podobe Haraouia z Paris St. Germain. Jar aj útok na prvenstvo sa mohli začať. Od deviateho jesenného kola bolo mužstvo na prvom mieste tabuľky a ani najšikovnejší tipéri by neboli napísali, že tam ostane bez jedinej prestávky až do konca. Dvadsaťsedem zápasov bolo bez prehry, kým sa zrodila prvá.

S najväčším konkurentom Spartou Prahou prehral Slovan 0:3 a to doma na Tehelnom poli pred 42 880 divákmi. Pražania skočili na 2. miesto a začali hroziť. Slovan sa však nedal, vyhral v Dun. Strede 1:0 a doma s Interom pred viac než 14 000 divákmi 4:1, čo už boli štyri kolá pred koncom a nádeje na titul stúpali. Anton Ondruš bol vtedy manažérom klubu a povedal: „Tento kolektív si zaslúži titul, lebo hrá dobre, ba najlepšie zo všetkých. Ja i ostatní funkcionári veríme, že si prvenstvo vybojujeme.“ Mal pravdu. Jeho slova sa potvrdili víťazstvom nad Interom a Trnavou 4:1, remízou 0:0 v Chebe a výhrou nad TJ Vítkovice 3:0. Sparte chýbali tri body, lebo Slovan mal takéto vysvedčenie: 30 23 5 2 60:19 51. Na Tehelnom poli znelo: „Slovan majster! Nech žije Slovan!“ Vybuchovali delobuchy, dym zahalil 34 687 divákov!! Strieľalo aj šampanské.

Mesto sa týždne chystalo na tento záver. Na mexické vlny i bojové piesne. Na trávnik prišli tisíce fanúšikov. Všetci verili vo víťazstvo. Už po prvom góle Dubovského a po druhom Timkovom ešte viac. Tretí bol už len pozdravom pre Vítkovice navyše. Ten dal tiež Dubovský a zavŕšil svoj strelecký rekord na číslo 27. Majstri hrali v závere exhibíciu, na lavičke otvárali náhradníci fľaše. Fanúšikovia trhali z hráčov dresy, mnohí bozkávali trávnik, na ktorom videli po celý rok krásne divadelné predstavenia. Oslavovalo sa aj v meste. Ako by bola práve vypukla revolúcia. A to iba Slovan sa stal majstrom. Takou zábavou bol vtedy futbal.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Čo na Noc na Tehelku hovoria fanúšikovia, ktorí ju zažili na vlastnej koži?
Pred belasými sú dve sústredenia i zaujímavé prípravné zápasy.
Vydražené finančné prostriedky poputujú na dobrú vec.

Neprehliadnite

Vydražte si dresy a pomôžte dobrej veci.
Permanentky na novú sezónu 2024/25.
Pozývame vás na Tehelné pole.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.