Úvod Správy Eventy Pekná pripomienka 50. výročia federálneho dorasteneckého titulu

Pekná pripomienka 50. výročia federálneho dorasteneckého titulu

Presne pred 50 rokmi získali mladíci Slovana Bratislava federálny titul v dorasteneckej kategórii.

Koncom júna 1972, teda pred rovnými 50 rokmi, získali mladí futbalisti Slovana Bratislava pod vedením trénera Karola Tibenského česko-slovenský dorastenecký majstrovský titul, ktorý bol pre belasých na dlhých 18 rokov posledným federálnym úspechom v kategórii dorastu. Vo finálovom dvojzápase sa mladí slovanisti stretli s prekvapujúcim súperom, víťazom dorasteneckých majstrovstiev vtedajšej Českej socialistickej republiky, Iglou České Budějovice. Pre chlapcov z juhočeskej metropoly bol zisk českého dorasteneckého titulu veľkým úspechom a federálne finálové boje proti favoritovi z Tehelného poľa ďalšou čerešničkou na torte. Napriek tomu, že mladí Juhočesi v česko-slovenskom finále neuspeli, ide stále o najväčší úspech českobudějovického futbalu, ktorý sa v Českých Budějoviciach pri jeho 50. výročí rozhodli pripomenúť špeciálnou výstavou a slávnostným krstom knihy, ktorá mapuje príbeh Igly České Budejovice až po finálový zápas na Tehelnom poli. 

Na toto výnimočné podujatie pozvali organizátori do Českých Budějovíc aj bývalých hráčov dorastu Slovana Bratislava, ktorí proti nim vo federálnom finále nastúpili, a taktiež zástupcu klubu ŠK Slovan Bratislava, Stanislava Kramariča. Toho sprevádzal klubový historik Slovana, Tomáš Černák. Z bývalých federálnych dorasteneckých majstrov prišli do juhočeskej metropoly strelec víťazného gólu v druhom finálovom stretnutí Marián Pochaba, Ladislav Stupárek a Emanuel Murín. Marián Pochaba bol požiadaný, aby v mene Slovana Bratislava povedal pár slov a zaspomínal si na finálový dvojzápas s Iglou České Budějovice, ktorý na Tehelnom poli rozhodol svojou víťaznou hlavičkou.

Zástupcovia Slovana Bratislava boli taktiež prijatí funkcionármi SK Dynamo České Budějovice Michalom Průchom a Danielom Kočerom. Na pôde štadióna Strelecký ostrov ich privítal aj majiteľ Dynama Vladimír Koubek a následne absolvovali prehliadku štadióna, múzea Dynama a ďalších klubových priestorov. Obe strany si zaspomínali na vzájomné súboje Slovana a Dynama vo federálnej lige, z ktorých si fanúšikovia zrejme najviac pamätajú ten z 1. marca 1992. O výhre Slovana na Streleckom ostrove v pomere 2:1 vtedy rozhodol málo vídaným gólom Peter Dubovský, keď svojou ľavačkou poslal loptu do siete Juhočechov takmer z čiary na úrovni bránky.

Bola to práve partia okolo Petra Dubovského, ktorej sa po dlhých 18 rokoch znovu podarilo v roku 1990 vybojovať dorastenecký federálny majstrovský titul. O to viac si musíme ceniť úspech, ktorí dosiahli mladí futbalisti Slovana v roku 1972 a potvrdili ním výbornú prácu s mládežou v belasom klube. Do vtedajšieho kádra dorastencov Slovana patrili Záhorský, Neshyba, Stupárek, Ihring, Murín, Pochaba, Koptula, Kopčan, Molnár, Pukalovič, Kabát, Kočíšek, Podstrelenec, Vanek, Kohútek, Horník a Suchý. Aj po dlhých 50 rokoch by sme chceli tejto generácii futbalistov vysloviť našu vďaku za reprezentáciu Slovana Bratislava i celého slovenského futbalu. Zároveň ďakujeme klubu Dynamo České Budějovice za pozvanie na toto výnimočné podujatie a možnosť vidieť samotné zázemie klubu.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Kemp sa uskutoční 1. – 5. júla 2024 vo futbalovom areáli Akadémie ŠK Slovan Bratislava.
Permanentky na novú sezónu 2024/25.
Na otvorení sa zúčastnili ôsmi naši hráči i funkcionári.

Neprehliadnite

Vydražte si dresy a pomôžte dobrej veci.
Permanentky na novú sezónu 2024/25.
Pozývame vás na Tehelné pole.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.