Úvod Správy Mládež Dvadsiaty ročník Memoriálu dôstojnou spomienkou na Petra Dubovského

Dvadsiaty ročník Memoriálu dôstojnou spomienkou na Petra Dubovského

Návrat k Memoriálu Petra Dubovského.

Počas uplynulého víkendu sa na Akadémii ŠK Slovan uskutočnil dvadsiaty ročník Memoriálu Petra Dubovského. Začiatok Memoriálu pripadol symbolicky na deň, keď by sa tento výnimočný futbalista i človek dožil päťdesiatky.

Nedožité narodeniny si zástupcovia klubu, športového úseku, Akadémie a jednotliví aktéri pripomenuli na otváracom ceremoniáli a taktiež priamo pri pamätníku Petra Dubovského. Na otváracom i záverečnom ceremoniáli sa prítomným prihovorila Darina Dubovská, matka Petra Dubovského. Jeho pamiatku si uctili aj naši mladí futbalisti, pre ktorých je Petrov príbeh vzorom a inšpiráciou.

Na Memoriáli sa predstavili štyri výbery v kategórii do 16 rokov (U16). Popri domácom ŠK Slovan Bratislava to boli česká Slavia Praha, poľský Górnik Zabrze a druhý slovenský účastník MFK Ružomberok. Úvodný duel turnaja belasým skomplikoval ambície, pretože s Górnikom prehrali tesne 0:1. Druhý sobotňajší zápas už mladí slovanisti zvládli, keď zdolali Ružomberok 2:0.

Suverénom Memoriálu sa stala pražská Slavia, ktorá už v sobotu víťazstvami 6:0 nad Ružomberkom a 5:1 nad Górnikom ukázala svoju silu. Vyvrcholením turnaja bol napokon zápas Slovana so Slaviou. Mladí slovanisti v súboji s kvalitným protivníkom statočne vzdorovali, nakoniec prehrali tesne 1:2.

SK Slavia Praha tak vyhrala Memoriál Petra Dubovského, belasí skončili na treťom mieste. Najpodstatnejšie však bolo, že dvadsiaty ročník športovými výkonmi i uctením si pamiatky predstavoval dôstojnú pripomienku nedožitých päťdesiatych narodenín úžasného človeka a skvelého futbalistu.

„Memoriál Petra Dubovského hodnotím ako veľmi vydarený turnaj či už po organizačnej i športovej stránke. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa na tom podieľali a pomáhali. Tento turnaj dal našim mladým hráčom po športovej stránke veľa. Mohli sa priamo konfrontovať so špičkovými súpermi aj zo zahraničia,“ skonštatoval tréner belasej U16 Marián Bochnovič, ktorý zhodnotil aj jednotlivé zápasy mladých slovanistov na Memoriáli.

„V prvom zápase s Górnikom Zabrze bolo v prvom polčase na chalanoch cítiť nervozitu a zodpovednosť. V druhom polčase sme už hrali svoju hru a boli sme blízko ku gólu, keď Gašpar v čistej šanci sám pred brankárom nedal. Naopak po rýchlom útoku nás súper okamžite potrestal. Šance boli na oboch stranách, zápas bol vyrovnaný, rozhodla efektivita. V druhom zápase s Ružomberkom sme chceli zvíťaziť. Od začiatku sme boli aktívni, chceli sme skórovať. Podarilo sa nám to po priamom kope, keď brankára z uhla prekvapil Kozyk. V druhom polčase sme tempo ešte vystupňovali a Murár po peknej akcii Németha rozhodol zápas. V treťom zápase so Slaviou Praha sme boli ešte v hre o celkové prvenstvo, no museli sme zvíťaziť. Napriek nášmu úvodnému tlaku sme inkasovali lacný gól po autovom vhadzovaní, následne bolo 0:2, čo poznačilo ďalší priebeh prvého polčasu. Súper sa dostal na koňa, my sme zostali zakríknutí. V druhom polčase aj po prestriedaní sme zvýšili úsilie a aktivitu. Za odmenu prišiel faul na nášho hráča v pokutovom území a nariadenú penaltu premenil s prehľadom Kozyk. Tento moment nás ešte viac vyburcoval, ale napriek obrovskej snahe sa nám už nepodarilo vyrovnať. Prehrali sme tesne o gól s víťazom turnaja, ktorý nastrieľal Ružomberku 6 gólov a Górniku 5 gólov. Chlapci sa nemajú za čo hanbiť, podali kvalitné výkony, dokázali sa vyrovnať súperom zo zahraničia, v niektorých fázach ich aj prevýšili. Šancu ukázať sa sme dali aj dvom mladíkom z U15, menovite Lucasovi Némethovi, synovi legendárneho Szilárda Németha, a Patrikovi Horváthovi. Obaja potvrdili svoj talent a nestratili sa ani medzi staršími. Nakoniec sme skončili na treťom mieste, čo považujem z hľadiska kvality za spravodlivé. Turnaj považujem za peknú spomienku na vynikajúceho hráča a človeka, akým bezpochyby Peťo Dubovský bol. Bolo pre mňa cťou, že som si mohol spolu s ním aj proti nemu zahrať,“ doplnil Marián Bochnovič.

Za podporu pri organizácii Memoriálu ďakujeme partnerom podujatia. Menovite Slovenskému futbalovému zväzu, Bratislavskému futbalovému zväzu, mestskej časti Bratislava – Ružinov, Pivárni u Štrngáča, Unipharma a spoločnosti Pro – Klima.

4. MFK Ružomberok 1 bod, skóre 2:10

ŠK Slovan Bratislava U16 na Memoriáli Petra Dubovského reprezentovali: Artur Vydarený, Matúš Spišák, Šimon Held, Sebastián Fronko, Samuel Košťál, Adam Meliš, Oliver Spišiak, Fedir Babak, Samuel Murár, Tomáš Husarčík, Maxime Denko, Eduard Kozyk, Juraj Slovák, Michal Šaulič, Lucas Benjamin Németh, Mikuláš Józsa, Patrik Horváth, Teodor Gašpar

Ikona slovenského futbalu sa teší z druhého majstrovského titulu s ŠK Slovan.
Lukáš Pauschek získal v sobotu 7. titul majstra Slovenska, čo sa zatiaľ ešte nikomu nepodarilo! Všetky má so Slovanom.