Úvod Správy Slovnaft Cup S Trnavou historicky piate finále: Aké boli tie predošlé?

S Trnavou historicky piate finále: Aké boli tie predošlé?

Historický prehľad pohárových finále so Spartakom Trnava.

Finále sa blíži. Belasí sa už v nedeľu o 17:30 stretnú na Tehelnom poli so Spartakom Trnava. S najväčším rivalom si to rozdáme o Slovenský pohár, ktorý chceme získať po tretíkrát v rade.

Pred finále vám ponúkame aj pohľad do histórie pohárových meraní síl medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava.

Slovan a Spartak sa vo finále Slovenského pohára, resp. súčasného Slovnaft Cupu, stretnú po piatykrát v histórii. V troch zo štyroch finálových konfrontácií uspel Slovan (či už v rámci dvojzápasu alebo vo finále na jeden zápas), raz sa radoval Spartak.

Tradiční rivali sa vo finále prvýkrát stretli v sezóne 1970/71, na ktorú sa datuje náš dosiaľ jediný pohárový neúspech. Belasí vtedy prehrali 0:2 vonku a nestačilo im ani domáce víťazstvo 1:0, o ktoré sa gólom postaral Ján Švehlík.

O rok neskôr, v ročníku 1971/72, vyšla slovanistom skvelá športová odplata. V prvom zápase na Tehelnom poli síce belasí prehrali 1:2, no v odvete predviedli parádne predstavenie. Zverenci Jána Hucka vyhrali v Trnave 4:1 po predĺžení. V pamätnom finále pred 18 000 divákmi sa gólmi o triumf Slovana postarali Anton Ondruš, Ivan Pekárik, Ladislav Móder a Ján Čapkovič. Len doplníme, že Slovan následne v dramatickom finále Československého pohára nestačil na pražskú Spartu (1:0 doma, 3:4 po predĺžení a 2:4 na penalty vonku).

Finále z úvodu sedemdesiatych rokov 20. storočia jednoducho patrilo Slovanu a Spartaku. Tradiční rivali si to o Slovenský pohár rozdali aj v sezóne 1973/74. Slovan v tomto ročníku získal majstrovský titul a túžil aj po ďalších trofejach. V prvom zápase sa na Tehelnom poli pred 15 000 divákmi zrodila remíza 0:0, v odvete v Trnave 2:2 aj po predĺžení. Za belasých skóroval po krásnej individuálnej akcii Marián Masný, v druhom polčase Ján Čapkovič dorazil strelu Karola Jokla za chrbát brankára Keketiho. Na rad tak prišiel poriadne dramatický penaltový rozstrel. Rozhodla šiesta séria, keď Ľudovít Zlocha premenil, no Trnavčana Majerníka vychytal brankár Marián Sedílek. Rozhodca však dal pre predčasný pohyb brankár penaltu opakovať! Marián Sedílek však vyrazil aj opakovaný pokus a belasí mohli oslavovať. Zverenci Jozefa Vengloša vo finále Československého pohára zdolali Slaviu Praha (1:0 vonku a 0:1 a 4:3 na penalty doma), a v roku 1974 tak získali všetky tri domáce trofeje.

Muselo prejsť dlhých 36 rokov, aby sa Slovan a Spartak opäť stretli vo finále domáceho pohára. Stalo sa tak až v sezóne 2009/10. Presne 11. mája 2010 sa v Michalovciach pred 3 752 divákmi zrodil jeden z pamätných výsledkov našej novodobej histórie. Slovan totiž zdolal Trnavu vo finále rozdielom dvoch tried 6:0! Šesť gólov strelilo šesť hráčov – Kornel Saláta, Mario Božič, Jakub Sylvestr, Michal Breznaník, Karim Guédé a Martin Dobrotka. Belasé oslavy na východe nebrali konca kraja, pre hráčov i fanúšikov to bol najkrajší okamih inak nie veľmi výraznej sezóny, v ktorej Slovan nedokázal obhájiť majstrovský titul.

Slovan a Spartak odohrali v ére samostatnosti 7 pohárových zápasov. Belasí vyradili Trnavu v semfinále 1998/99 (1:1 doma a 2:1 vonku) i v semifinále 2017/18 (1:1 doma, 1:1 vonku a 4:3 na penalty). Popri spomínanom finále z roku 2010 sa tradiční rivali stretli aj v semifinále edície 2010/11. Belasí postúpili po výsledkoch 2:2 doma a 3:2 vonku. Vo všetkých troch prípadoch, keď sme sa s Trnavou stretli v semifinále, sme následne zvíťazili vo finále.