Úvod Správy Fortuna liga Nikdy nebudem úplne spokojný

Nikdy nebudem úplne spokojný

Jesenná časť očami Vladimíra Weissa st.

Belasí v nedeľu uzavreli jesennú časť, počas ktorej odohrali celkom 36 súťažných zápasov. Zimujeme na prvom mieste ligovej tabuľky s bilanciou 14 víťazstiev, 4 remízy a 1 prehra, a so 4-bodovým náskokom pred Trnavou. Kvalifikovali sme sa do Európskej konferenčnej ligy, kde sme získali 8 bodov, a v F-skupine sme obsadili tretie miesto. Bez problémov sme prešli cez troch súperov z nižších súťaží v domácom pohári.

Jesennú časť A-mužstva hodnotíme s hlavným trénerom Vladimírom Weissom st., s ktorým sme pripravili obsiahlejší rozhovor. Časť vám prinášame už teraz na klubovom webe, plnú verziu rozhovoru nájdete vo vianočnom čísle klubového magazínu, ktorý vám po odoslaní permanentkárom sprístupníme aj v elektronickej forme.

Ako zo svojho pohľadu hodnotíte jesennú časť?

Vrátil by som sa na koniec predošlej sezóny, keď som prišiel na dva ligové zápasy a finále pohára. Ligu a pohár sme vyhrali nie mojou zásluhou, tá patrí vedeniu a bývalému trénerovi. Letná príprava bola veľmi rýchla. Videl som veľké rezervy v defenzíve, preto som priviedol hráčov, ktorých dobre poznám. Museli okamžite zapadnúť, začiatkom júla sme začínali. Cieľom klubu sú poháre a financie boli nastavené tak, že sme sa museli prebojovať do skupinovej fázy. Jaba Kankava aj Guram Kašia hneď zapadli, majú svoj vek, no výkonmi dokázali, že to bolo správne riešenie, a dnes sú lídrami. Rovnako Jaromír Zmrhal rýchlo a dobre zapadol, aj keď mal kondičné resty. Tie však mali viacerí hráči, aj tí, ktorí prišli na konci prestupového obdobia. Prechádzali sme hektickým obdobím, transfery sme museli robiť narýchlo, nie všetko vyšlo, no robili sme, čo sme mohli. Niektoré transfery malo pripravené vedenie, niektoré som si pripravil ja, samozrejme, pracujeme spolu. Verím, že hráči, ktorí počas jesene ešte neukázali svoju pravú tvár, môžu byť po zime fyzicky viac pripravení, a teda ešte lepší. Celá jeseň bola rýchla a náročná. S Európou prišlo veľa cestovania, zo skupiny sme žiaľ nepostúpili. S Európou prišlo veľa cestovania, zo skupiny sme žiaľ nepostúpili. Myslím si, že sme mohli postúpiť pri lepšom domácom zápase s PAOK, mali sme na nich, no v ten deň sme neboli v optimálnej forme a nevytvorili sme si dostatok šancí. Kodaň bola najlepším tímom a zaslúžene vyhrala skupinu. Čo sa týka výsledkov, sme prví v lige a postupom do Európskej konferenčnej ligy sme aspoň sčasti vykryli rozpočet, z tohto pohľadu môže panovať spokojnosť. V mojej povahe však je, že nikdy nebudem spokojný. Vždy sa dá urobiť viac, platí to pre mňa, hráčov i vedenie.  Nie som úplne spokojný, to nebudem nikdy, ale sčasti sa teším, že sme prví a plníme vytýčené ciele. 

Na jeseň sme odohrali 36 súťažných zápasov, čo je naozaj masívna porcia. Je to samozrejme dané naším skorým začiatkom v prvom kole kvalifikácie Ligy majstrov. Ako mužstvo zvládlo nabitý program, keď sme prakticky neustále hrali anglické týždne?

Myslím si, že sme to zvládli. V lete sme čelili kondičným restom, viacerí hráči, ktorí prišli neskôr, neboli na tom tak fyzicky tak dobre, čo sa prejavilo na výkonoch. Aj preto som niekedy vyslovoval nespokojnosť, a niekedy som to robil vedome, aby som v hráčoch vzbudil iskru. Za prístup v tréningoch môžem v podstate všetkých pochváliť. Miestami som musel zvyšovať hlas, napríklad na Ezekiela Hentyho v súvislosti s hmotnosťou, a niektorí hráči museli pridať. V tréningoch si však plnili veci dobre. Bežne je zraz o 11:00, hráči majú polhodinu pre seba s kondičnými trénermi na rozcvičenie v posilňovni. Mnohí chodia už na 10:00 a pripravujú sa na tréning, veľa z nich zostáva v telocvični aj po tréningu. V tomto sme dobre nastavení. Chcem pochváliť celý realizačný tím, v ktorom je mix skúsenosti a mladosti. Rád by som menoval svojich asistentov Borisa Kitku, Romana Švantnera, Timoteja Vajdíka, Štefana Pánika, trénera brankárov Miroslava Hrdinu. Robili sme menšie zmeny v tíme, ktorý sa stará o regeneráciu hráčov. Vrátil som tam Jirka Jurzu, ktorý je po dlhé roky symbolom Slovana. Hráči majú vytvorené top podmienky, aké som nemal nikde počas svojej kariéry. Realizačný tím je dostatočne široký, aby o každého jedného hráča bolo špičkovo postarané. Z tohto pohľadu sa nemáme na čo vyhovárať, treba len pracovať a zlepšovať sa.

Počas jesene sme v lige prehrali jediný zápas, v Ružomberku gólom z poslednej minúty. V Európe sme odohrali viaceré výborné duely, ktoré priniesli cenné remízy ako napríklad doma s Bernom, Olympiakosom či v Solúne. Ako ste však spomenuli po domácej remíze s Dunajskou Stredou, chýbalo nám tzv. väčšie víťazstvo. Cítite to tak aj po konci jesene?

Je to pravda, v pohároch alebo zo špičky našej ligy sme nezvíťazili vo veľkom zápase. Prehrali sme v Ružomberku, doma sme nad nimi zase vyhrali. Body sa však sčítavajú na konci a verím, že ich budeme mať čo najviac. Nie je podstatné, či vyhráte v Dunajskou Stredou a potom prehráte v Senici, body sa zrátavajú na konci. Sú vždy príčiny objektívne a subjektívne. Objektívnou je, že sme nie vždy podali optimálny výkon v útoku, čo sa týka kľúčových zápasov s Dunajskou Stredou, Žilinou, alebo v Ružomberku. Nedostávali sme veľa gólov, čísla sú relatívne dobré, no útočná hra sa musí zlepšiť. Objektívnych príčin je viac. Aj v útoku sme sa dostávali do dobrej formy, vyšiel nám druhý polčas v Berne a celý duel v Solúne. Na to, aby ste zdolali veľkého súpera a lepšie tímy v našej lige, potrebujete efektivitu a väčšiu ofenzívnu kvalitu. Platí to pre celý tím od krajných obrancov cez krídla po útočníkov.

Ovplyvnili spomínanú ofenzívnu fázu aj zranenia? Napríklad v prvej polovici skupiny Európskej konferenčnej ligy ste nemohli počítať s Vladimírom Weissom ml., a po operácii predného krížneho väzu celú jeseň vynechal kreatívny Dávid Holman...

Pribrzdilo nás Vladove zranenie v reprezentácii, ktoré sa prejavilo v útočnej fáze. Dostával sa do výbornej formy, v ktorej sa blížil k tomu, čo hrával v minulosti. Zranil sa v reprezentácii, chápem trénera Tarkoviča, išlo mu o všetko, dával šancu tým, ktorým veril. Jeho vynútená absencia sa prejavila na hre Hentyho, Mráza či Čavriča. Pred sezónou sme stratili Dávida Holmana, nositeľa ofenzívnej myšlienky tímu. Na ten post sa nám nepodarilo zohnať hráča jeho kvalít a kreativity. Museli sme to riešiť Vladom, o ktorom budem stále tvrdiť, že je krídelník. Prišiel André Green, do ktorého dávam relatívne veľké nádeje. Je ešte mladý, polroka si zvykal na našu ligu, mal dobré i slabšie zápasy. Ak by hral dlhodobo tak ako v Solúni alebo naposledy v Žiline, určite bude prínosom.

Na jar sa vrátia hráči, ktorí boli na jeseň dlhodobo zranení, pri širokom kádri sa zase v situácii, keď už nebudeme hrať Európu, otvárajú aj otázky hosťovaní najmä pre mladších hráčov z dôvodu hernej praxe. Môžete priblížiť svoje myšlienky a predstavy o kádri na jarnú časť?

Mužstvo treba skôr vyšperkovať, hovoríme o dvoch-troch posilách, ktoré tím oživia. Získali sme Tigrana Barseghjana, keď bude aj Vlado v plnej sile, budeme v ofenzíve ešte kvalitnejší. Po zraneniach sa vrátia Dávid Holman, Lucas Lovat či Lukáš Pauschek. Verím, že aj Samuel Mráz bude lepší než na jeseň, keď striedal lepšie a slabšie momenty, no ja mu verím. Stojím si za svojím vyjadrením, keď som garantoval, že bude dávať góly, a verím, že to z neho vytiahnem. Niektorí hráči odídu, prípadne pôjdu na hosťovanie, to je normálne. Na jeseň som čakal od niektorých hráčov viac, nechcem ich menovať, pretože niektorí tu zostanú, aby nestratili na motivácii.

Po pôsobení na klubovej úrovni v Kazachstane a reprezentačnej v Gruzínsku ste sa po deviatich rokoch vrátili do slovenskej ligy. Aká teda je súčasná slovenská liga?

Pravdupovediac, z tribúny to vyzerá ľahšie než z lavičky. Každý hovorí, aká je liga slabá a nekvalitná, ale to nie je pravda. Aj Jaba Kankava a Guram Kašia mi potvrdili, že súťaž je behavá, zápasy sú fyzicky náročné. Ružomberok, Dunajská Streda či Žilina vám dajú bežecky zabrať. V tomto sa musíme zlepšiť, dôležitá bude zimná príprava. Slovenská liga je plná legionárov, s čím nie som úplne stotožnený, myslím si, že aj u nás by mali viac priestoru dostávať naši hráči. Tí hráči potom môžu rásť pre reprezentáciu. Musím však povedať, že chápem filozofiu nášho vedenia. Zohnať dobrého slovenského hráča a zaplatiť ho nie je v našich podmienkach jednoduché. Ak ho chceme kúpiť a ideme napríklad do Žiliny či Trenčína, a tak čelíme astronomickým sumám, ktorých ani tí hráči nie sú hodní. Mám napísaných slovenských futbalistov, ktorých by som rád pritiahol, no pri tých zo zahraničia je to finančne prakticky nereálne. Vzali sme Matúša Vojtka, Samuela Mráza či Richarda Križana, ktorý je žiaľ dlhodobo zranený. Som si istý, že títo mladí slovenskí hráči v našom tíme ešte ukážu svoju kvalitu, ktorú určite majú, a po dobrej príprave sa presadia viac než na jeseň. V každom prípade, vo futbale by to malo byť tak, že hrajú tí najlepší. Tam nevidím rozdiel, či je to Slovák alebo zahraničný. Pre mňa sú všetci rovnakí, ak si plnia svoje povinnosti.

Prejdime k zimnej príprave, ktorá sa začína 10. januára 2022. Na čo bude zameraná?

Naši hráči majú technickú aj taktickú kvalitu, niektorí majú výbornú futbalovú gramatiku, no musia popracovať na fyzickej stránke. Aj v rámci pandemických opatrení sme nechceli špekulovať. Uvažovali sme o krátkom sústredení v Tatrách, kde by sme behali, no nevieme, aké budú poveternostné a pandemické podmienky. Prvých 10 dní strávime v domácich podmienkach, kde budeme žiť v takej bubline na hoteli. Hráči sa budú môcť dobre stravovať, dobre trénovať. Počas tohto prvého kondičného bloku odohráme doma na umelej tráve jeden zápas s Podbrezovou. Potom odlietame na sústredenie do Dubaja, kde nás preveria dobrí súperi, máme potvrdený duel so Spartakom Moskva. Budeme tam mať vytvorené výborné podmienky na trénovanie. Po návrate máme dohodnutú generálku na Austrii Viedeň, vo vynikajúcom prostredí na hlavnom štadióne s kvalitným súperom. Chceme vyhrať ligu i pohár, uvidíme, či oboje, alebo ani jedno, je to len na nás. Tím má svoju kvalitu. Chceme hrať ešte lepšie a na jar krajšie, byť v zápasoch dominantnejší. Obrovským mínus bola na jeseň kvalita trávnika, čo nie je chybou nás ani vedenia. Terén jednoducho pred domácim zápasom s PAOK zlyhal. Na náš štýl hry pritom potrebujeme dobrý, kvalitný povrch.

Čo by ste na záver popriali slovanistom a slovanistkám k Vianociam?

Všetkým slovanistom a slovanistkám prajem, aby boli v prvom rade zdraví, a mali radosť z futbalu. Mojím prianím je, aby sa otvoril tento nádherný štadión, a ľudia si mohli pozrieť pekné zápasy. Stále snívam sen o tom, že tu privítame veľké kluby typu Real Madrid, Barcelona, Juventus či Manchester City. Jednoducho, velikánov. Keď sme to dokázali v minulosti, verím, že to dokážeme aj v budúcnosti.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Pozývame vás na majstrovské oslavy.
Martin Schlossár absolvoval ligový debut v belasom.
Mladí slovanisti na Tehelnom poli.

Neprehliadnite

Pozývame vás na majstrovské oslavy.
Chceš byť novým Vladimírom Weissom? Neváhaj a príď na výber do prípraviek ŠK Slovan Bratislava.
Úvodný výkop finále je stanovený na nedeľu 8. mája o 17:30.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.