Úvod Správy Fortuna liga Bez vyššej návštevnosti to nepôjde

Bez vyššej návštevnosti to nepôjde

Vianočný rozhovor s Ivanom Kmotríkom ml.

Stalo sa dobrou tradíciou, že vám vždy na Vianoce prinášame rozhovor s Ivanom Kmotríkom ml., generálnym riaditeľom ŠK Slovan Bratislava. Nie inak je tomu aj v roku 2021. Prežili sme ďalší náročný rok v globálnej pandémii, no neprestali sme bojovať. Zažili sme pekné a radostné okamihy, spoločne sme si prešli aj ťažšími chvíľami, ktoré nás však môžu v konečnom dôsledku ešte viac spojiť. Ak však chceme ako klub rásť, potrebujeme dlhodobo aj vás vo väčšom počte na tribúnach.

Prinášame vám to najpodstatnejšie z rozhovoru s Ivanom Kmotríkom ml., plnú verziu nájdete vo vianočnom vydaní klubového magazínu, ktorý po odoslaní permanentkárom sprístupníme aj v elektronickej forme.

Naše A-mužstvo štvrtýkrát po sebe zimuje na prvom mieste, v skupine Európskej konferenčnej ligy sme získali 8 bodov a obsadili sme tretie miesto. Ako z pozície generálneho riaditeľa hodnotíte jesennú časť?  

Teší ma, že sme obhájili jesenné prvenstvo. Splnili sme jeden z hlavných cieľov v podobe kvalifikácie do skupiny európskeho pohára. V Európskej konferenčnej lige sme to mali dobre rozohrané, všetci sme veľmi túžili po postupe, takže mrzí, že si v Európe nezahráme aj na jar. Verím, že to bola pre mužstvo a nás všetkých dobrá skúsenosť, o rok budeme ešte lepšie pripravení a dosiahneme viac. Nezakrývame si oči nad vecami, ktoré nám nevyšli ideálne. V Európe sme nedokázali zdolať kvalitatívne lepšieho súpera, a v lige sme na jeseň nezvíťazili nad nikým z minuloročnej top4. Toto mrzí, a nad tým sa musíme v klube zamyslieť. K úspechom v Európe a lige vedú víťazstvá v ťažkých zápasoch. Videli sme, že sme dosiahli cenné remízy s Young Boys, Olympiakosom či dvakrát s PAOK, no ani v jednom prípade nám to nestačilo na to, aby sme postúpili ďalej. Zápasov bolo celkovo veľmi veľa, čo sa už na mužstve v závere jesene prejavovalo, preto sme aj radi, že prichádza prestávka, aby sme do jari mohli vstúpiť opäť v plnej sile.

Aké najvýraznejšie pozitíva, a naopak, aké negatíva vnímate po jesennej časti?

Osem bodov zo skupiny Európskej konferenčnej ligy považujem za úspech, získali sme historicky najviac bodov spomedzi slovenských klubov. Jedným dychom si však musíme priznať, že nám prial aj žreb v podobe súpera z Gibraltáru. S ním sme všetci získali po 6 bodov. Z ďalších zápasov sme vydolovali dva body, ktoré nám žiaľ nestačili na postup. Za pozitívum považujem, že sme na dobrej ceste za splnením cieľa v podobe titulu, vyrovnali sme našich jesenných 46 bodov zo sezóny 2018/19. Je nám jasné, že na jar to potrebujeme potvrdiť, a nemôžeme sa uspokojiť. Za negatívum považujem spomínanú absenciu veľkého víťazstva, škoda, napríklad v Solúne sme na to herne mali. Celkovo ma mrzí aj to, že napriek účinkovaniu v Európe nás aj v čase, keď ľudia mohli chodiť na futbal, trápili nízke priemerné návštevy. Je to vo svojej podstate jednoduché – ak chceme, aby klub mohol ďalej rásť, potrebujeme vyššiu návštevnosť, inak nemáme šancu priblížiť sa k našim konkurentom v Európe. Snažíme sa robiť maximum, aby sme ľudí pritiahli futbalom a udržali komfortom na štadióne, a verím, že akonáhle to bude možné, zaplnia slovanisti a slovanistky Tehelné pole.

Čo môžete fanúšikom prezradiť ohľadom nadchádzajúceho zimného prestupového obdobia? Môžu očakávať príchody, alebo aj odchody?

Nechceme nejaké veľké zmeny. Pre mňa je dôležitá stabilizácia mužstva, aby sme dostali maximum z hráčov, ktorých tu máme. Zimná ponúka realizačnému tímu ideálny priestor, aby sme sa ďalej mohli zlepšovať. Samozrejme vieme, kde nás tlačí topánka, či už z pohľadu veku alebo kvality na určitých postoch, a tam budeme hľadať adekvátne alternatívy, hodné Slovana. Z pohľadu odchodov platí, že nie sme v takej ekonomickej kondícii, aby sme si dovolili luxus v tej podobe, že by sme teraz kategoricky povedali, že nepustíme niektorú z našich opôr. Ak príde zaujímavá ponuka, budeme ju zvažovať a hľadať spôsob, ako vykompenzovať ekonomické straty. Nikto z nášho kádra nie je nepredajný. Sú tu mladí hráči alebo takí hráči, ktorí nemali veľkú minutáž, pri nich budeme uvažovať o alternatívach v podobe hosťovaní. Na jar nás už nečaká toľko zápasov, a chceme mať všetkých čo najviac vyťažených, aby sme boli následne dobre pripravení na leto.

Viacerým hráčom zo súčasného kádra končia počas budúceho leta zmluvy. Iniciovali ste nejaké rokovania o ich predĺžení, alebo naopak, viete, s kým už do budúcna nepočítate?

Všetko musíme dôkladne vyhodnotiť. Jesenná časť sa skončila pár dní pred Vianocami, hráči hneď po zápase v Žiline odišli na dovolenky. Nechceli sme to riešiť počas rozbehnutej sezóny, keď sme hrali zápasy prakticky každé dva-tri dni, nebolo by to správne ani profesionálne. Chceli sme, aby sa hráči plne koncentrovali na športovú stránku a nerozptyľovali sa inými vecami. Cez zimu bude dostatok času na analýzu a prijatie správnych rozhodnutí pre ďalšie smerovanie klubu. Vyriešime to, ako najlepšie budeme vedieť. Veľa záleží aj na tom, ako dopadnú rokovania s tými hráčmi, o ktorých služby máme záujem aj naďalej.

Postupom do Európy sa nám podarilo získať financie do klubovej kasy, no už dva roky doplácame na následky pandémie, a povedzme si úprimne, aj na zmeny rozhodnutí na štátnej úrovni zo dňa na deň. Veď si len spomeňme, ako sme na poslednú chvíľu prišli o akúkoľvek divácku podporu a zároveň tržby na domácom zápase s PAOK. V akej je klub finančnej kondícii?

Príjmy z Európy nám samozrejme pomohli v naplnení rozpočtu, no ani zďaleka nepokrývajú enormné straty, ktoré klub za posledné obdobie utŕžil. Straty ďaleko prevyšujú príjmy obdržané za tohtoročné účinkovanie v Európskej konferenčnej lige. Finančná situácia je náročná, posledné dva roky boli pre slovenský šport veľmi ťažké, pomoc od štátu je na rozdiel od zahraničia slabá, čo ako kluby cítime. Ďalším úderom môžu byť plné odvody na profesionálne zmluvy športovcov. Ak sa nič nezmení a kompetentní nezasiahnu, nabehnú od 1. januára 2022 plné odvody na profesionálne zmluvy športovcov. Doteraz sa zo zmlúv platila daň, teraz by sa z každej jednej mali platiť plné odvody. Myslím si, že toto môže nielen nás, ale aj celý slovenský šport, už úplne potopiť. Apelujem na kompetentných, aby po dvoch rokoch, keď šport krváca, odložili túto razantnú zmenu a aspoň takto športu pomohli. Kluby by sa tak aspoň stihli pripraviť a zastabilizovať. Stále tvrdím, že plné odvody pre športovcov nie sú správnou cestou. Nehovorím o nulových odvodoch, ale o tom, aby sme otvorili diskusiu a našli akceptovateľné a rozumné riešenie pre všetky strany.

Často ste spomínali, že Slovan chcete priblížiť na úroveň najlepších klubov z okolitých krajín, menovite napríklad Slavia Praha, Ferencváros či Legia Varšava. Tieto kluby dominujú na domácej scéne, hrávajú Európu, a najmä, aj na domáce ligové zápasy mávajú pravidelne zaplnený štadión. Čo nám chýba, aby sme sa na nich dotiahli?

V rámci európskych pohárových súťaží sme sa posunuli, v priebehu troch sezón sme hrali dvakrát v skupinovej fáze, čo je úspech aj pre slovenský futbal. Trošku sme sa etablovali na európskej scéne, no všetci chceme ešte viac. Ak sa pozrieme na výsledky spomínaných klubov v tohtoročných európskych pohároch, neboli sme od nich až tak ďaleko. Opäť mrzí, že sme nedotiahli do víťazného konca aspoň jeden z duelov s PAOK, mohlo to byť ešte krajšie. Musíme pravidelne hrávať európsku súťaž, a na nej nabaliť fanúšikov, ktorí si obľúbia našich hráčov, budú sa na nich chodiť pozerať a podporovať. Správny fanúšik chodí na štadión kvôli svojmu mužstvu a svojim hráčom a príde bez ohľadu na meno a silu súpera. Dovolím si povedať, že dnes máme ešte stále viac návštevníkov než fanúšikov. Návštevník si príde pozrieť súpera, my potrebujeme, aby sa aj z neho stal fanúšik a obľúbil si našich hráčov, futbal a služby, ktoré na štadióne ponúkame. Tehelné pole by si zaslúžilo oveľa vyššiu priemernú návštevnosť – je to krásny a moderný štadión, sme na najlepšej ceste za štvrtým titulom v rade, čo sa ešte nikomu v histórii slovenského futbalu nepodarilo, hrávame v Európe. Výhovorky o tom, že nie sú tituly, že nehrávame európske poháre, sú už úplne irelevantné. Neviem, kde ešte chceme hľadať chyby, výhovorky a ospravedlnenia, prečo nechodiť na futbal. Nie sme bezchybní, no urobili sme naozaj maximum pre to, aby sme ľuďom aj v tejto ekonomicky ťažkej dobe ponúkli čo najlepší futbalový zážitok. Teraz je loptička na strane fanúšikov. Ak sa zdvihne priemerná návštevnosť, môže klub pracovať ešte lepšie, efektívnejšie a ďalej sa rozvíjať. Bez vyššej diváckej návštevnosti to jednoducho nepôjde, čísla nepustia.

Čo zaujímavé sa v klubovom živote udialo v poslednom období, čo by stálo za zmienku?

Finišujeme sťahovanie klubu z Pasienkov na Tehelné pole. Tréneri a realizačný tím sú presťahovaní pár mesiacov, koncom roka sa presunuli zamestnanci a členovia manažmentu. Na Tehelnom poli sme vybudovali úplne novú telocvičňu pre hráčov, a v najbližších mesiacoch dobudujeme špičkovú regeneráciu. Čoskoro dokončíme hotel s odpočivárňou, v komplexe štadióna majú hráči k dispozícii špičkovú kuchyňu. V týchto veciach sme sa opäť posunuli dopredu. Do budúcna chceme, aby mužstvo absolvovalo predzápasové sústredenie doma na Tehelnom poli, kde budú mať k dispozícii hotel, svoje izby a pokoj. Vďaka tomu možno budú cítiť ešte väčšiu zodpovednosť voči klub a fanúšikom, a budú mať väčší kontakt s domovským štadiónom. Gro ich prípravy sa bude odohrávať na štadióne. Čo sa týka štadióna, samozrejme všetci vnímame, že trávnik nie je v ideálnom stave. V krátkom časovom priestore počas septembra sme mohli riešiť alternatívu zrezania vrchnej časti, nebol priestor na hlbší zásah. Žiaľ, problém je trochu hlbšie než sme predpokladali. Neostáva nám nič iné len urobiť maximum, aby sme trávnik do leta udržali v čo najlepšej kondícii. Následne bude priestor na výmenu, pri ktorej nám časový priestor umožní urobiť väčší zásah než v septembri.

V akom stave sú projekty kamenného fanshopu či Siene slávy na štadióne?

Verím, že v nasledujúcich mesiacoch, najneskôr do leta, sa nám podarí dokončiť fanshop hodný značky Slovan Bratislava. Pri lockdownoch a opatreniach musíme nájsť správny čas na otvorenie, aby to malo zmysel a hlavu i pätu. V horizonte leta by sme radi na námestí štadióna sprístupnili Sieň slávy. Sú to projekty vo vysokom štádiu rozpracovania, no nesmieme zabúdať na dobu, ktorú žijeme, a ktorá nám hádže polená pod nohy. Celkovo chceme námestie štadióna oživiť a priniesť tam niečo slovanistické, aby to tam žilo aj počas týždňa, pred zápasmi i po nich. Popri fanshope a Sieni slávy plánujeme na námestí otvoriť športový pub pre fanúšikov.

Je do budúcna v pláne aj prehliadka štadióna, akú poznáme zo zahraničia?

Áno, určite. Má to priamy súvis s vyššie uvedenými projektami a verím, že v budúcnosti budeme môcť fanúšikov previesť po útrobách a priestoroch Tehelného poľa.

Aké budú športové ciele klubu v jarnej časti?

Ciele sa nemenia – chceme obhájiť double a čo najlepšie sa pripraviť na budúcoročnú edíciu európskych pohárových súťaží.

Na záver – čo by ste fanúšikom popriali k Vianociam a do nového roka 2022?

Všetkým vám ďakujem za podporu, ktorú nám preukazujete aj v tomto ťažkom období, keď nemôžete byť priamo na štadióne. Ďakujem vám všetkým, ktorí ste chodili na Tehelné pole a stáli pri nás v lepších i horších chvíľach. Rovnako ďakujem vám, ktorí nám fandíte aspoň na diaľku. Veľké poďakovanie patrí aj našim partnerom, ktorí pri nás zostali aj v týchto ekonomicky náročných chvíľach. Prajem vám krásne prežitie Vianoc s vašimi rodinami a blízkymi, a šťastný nový rok 2022. Zostaňte predovšetkým zdraví a verím, že sa v roku 2022 uvidíme na Tehelnom poli. Nech je nový rok pre všetkých s belasým srdcom krajší a radostnejší.

Zdroj foto: Šport24.sk - Norbert Skaličan

Slovan TV
Aktuálne novinky
Pozývame vás na majstrovské oslavy.
Martin Schlossár absolvoval ligový debut v belasom.
Mladí slovanisti na Tehelnom poli.

Neprehliadnite

Pozývame vás na majstrovské oslavy.
Chceš byť novým Vladimírom Weissom? Neváhaj a príď na výber do prípraviek ŠK Slovan Bratislava.
Úvodný výkop finále je stanovený na nedeľu 8. mája o 17:30.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.