Úvod Správy Európska liga Tri dni do zápasu – predstavenie Lincoln Red Imps

Tri dni do zápasu – predstavenie Lincoln Red Imps

Predstavenie nášho súpera v Európskej konferenčnej lige UEFA.

Do tretieho zápasu belasých v Európskej konferenčnej lige UEFA zostávajú tri dni. Naše mužstvo sa už oddnes naplno koncentruje na štvrtkový večer, ktorý bude pre ďalší priebeh skupiny mimoriadne dôležitý.

Úvodný výkop duelu ŠK Slovan Bratislava – Lincoln Red Imps je o 21:00, vstupenky sú naďalej v predaji online na Ticketmedia.sk.

S naším štvrtkovým súperom máme relatívne čerstvú skúsenosť. Stretli sme sa s ním začiatkom augusta v treťom kole kvalifikácie Európskej ligy. Na Gibraltári sme vyhrali 3:1 po góloch Gurama Kašiu, Jaromíra Zmrhala a Ezekiela Hentyho, a v domácej odvete sme remizovali 1:1, keď skóroval Jaromír Zmrhal. Doma sme mali výrazne viac príležitostí než súper, nepridali sme však gólovú poistku, a Gómez v samom závere potrestal zaváhanie Michala Šullu.

Káder Lincolnu sa odvtedy výrazne nezmenil. Zo súpisky vypadli niekoľkí hráči, naopak, pribudli na ňu skúsený obranca Joseph Chipolina a skúsený španielsky stredopoliar Javier Añón. Hráči Lincolnu patria zároveň k oporám gibraltárskej reprezentácie, ktorá sa postupne snaží etablovať v silnej európskej konkurencii. V poslednom kvalifikačnom zápase v Holandsku (0:6) zasiahlo do hry osem futbalistov z kádra Lincolnu – menovite obrancovia Roy Chipolina, Scott WisemanJoseph Chipolina, Ethan Britto Kian Ronan, stredopoliari Graeme Torrilla, Liam Walker a útočník Lee Casciaro.

Zaujímavý futbalový príbeh si so sebou nesie krídelník Liam Walker, ktorý zahráva prakticky všetky štandardné situácie, a má vynikajúcu ľavačku. Walker skúšal šťastie aj za hranicami Gibraltáru a prešiel si viacerými zaujímavými angažmánmi. Pôsobil v anglických kluboch Portsmouth a Notts County a hral v Izraeli za Bnei Yehuda Tel Aviv.

Lincoln je autorom jednej z najväčších senzácií v novodobej histórii európskeho futbalu. Gibraltárske kluby sa prvýkrát do pohárových súťaží zapojili až v sezóne 2014/15. V júli 2016 pricestoval na ihrisko Lincolnu slávny Celtic FC, a očakávalo sa jasné víťazstvo škótskeho klubu. Zrodilo sa však obrovské prekvapenie, pretože Lincoln zvíťazil nad Celticom 1:0. Autorom jediného gólu bol Lee Casciaro, ktorého meno okamžite obletelo futbalový svet. Dnes 40-ročný Casciaro naďalej nosí dres Lincolnu. V odvete v Glasgowe síce gibraltársky zástupca prehral 0:3, skalp slávneho klubu mu však nikto nikdy nevezme.

Náš štvrtkový súper si postupne vybudoval koeficient, vďaka ktorému bol v prvom kole kvalifikácie Ligy majstrov nasadený. Patrične to využil a vyradil luxemburskú Folu Esch po výsledkoch 2:2 vonku a 5:0 doma. V druhom kole zohral dôstojnú partiu s Klužom (1:2 doma a 0:2 vonku), a v treťom kole nestačil na belasých. Rozhodujúce momenty sezóny zažil Lincoln v play-off Európskej konferenčnej ligy, v ktorom sa stretol s FC Riga. Prvý duel v Lotyšsku sa skončil nerozhodne 1:1, a odveta išla až do predĺženia, v ktorom to Lincoln strhol na svoju stranu a vyhral 3:1. Pre klub z Gibraltáru je to historický postup do jednej z európskych pohárových súťaží.

Lincoln v oboch zápasoch v skupine minimálne v istej časti zápasu skomplikoval život favorizovaným súperom. Doma s PAOK dlho držal nerozhodný stav, na 0:1 inkasoval až v nadstavenom čase prvého polčasu. Napokon prehral 0:2, nevyužil však viaceré šance, čo potvrdzujú aj štatistiky – na strelecké pokusy sa to skončilo 9:13 z pohľadu Lincolnu. V Kodani sa Lincoln dočkal historicky prvého gólu v Európskej konferenčnej lige, keď Marco Rosa vyrovnával v prvom polčase na 1:1. Opäť však prišiel gól do šatne, tentoraz z pokutového kopu. Po prestávke sa Lincoln snažil o vyrovnanie, napokon však inkasoval tretí gól po zaváhaní brankára Solera, ktorý je inak oporou tímu a aj v Bratislave sa v lete prezentoval viacerými výbornými zákrokmi.

Pre Lincoln je duel v Bratislave len trinástym v tejto sezóne. Gibraltárska liga sa totiž začala až počas uplynulého víkendu. Náš štvrtkový súper oplatil svojmu najväčšiemu rivalovi Europa FC prehru zo Superpohára, a v nedeľu vyhral 3:1, pričom ešte v 76. minúte prehrával, a v závere otočil nepriaznivé skóre.