Úvod Správy Eventy Mládežníci z Akadémie na výstave venovanej Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnému

Mládežníci z Akadémie na výstave venovanej Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnému

Klub venoval do výstavy historické artefakty.

V Slovenskom národnom múzeu - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave prebieha výstava venovaná životu Leopolda „Jima“ Štastného, ktorý je jednou z najvýraznejších klubových legiend ŠK Slovan Bratislava. Klub do výstavy venoval historické artefakty, a o živote belasej legendy sa viac prišli osobne dozvedieť mládežníci z Akadémie ŠK Slovan.

Mládežníci z Akadémie navštívili túto výstavu a získali vedomosti nielen o futbalovom, ale aj o ľudskom príbehu tejto belasej osobnosti. Leopold „Jim“ Šťastný bol vynikajúcim hráčom i trénerom. V rokoch 1949-51 priviedol Slovan k trom československým titulom v rade. Ďalší titul získal v roku 1955 a vychoval celú generáciu hráčov, ktorá v roku 1969 vyhrala PVP. Šťastného príbeh však nie je len o radosti, ale aj o útrapách a strastiach, ktoré si prežil počas druhej svetovej vojny i v 50-tych rokoch 20. storočia.

„Lepold Jim Šťastný patrí medzi najväčšie ikony a legendy belasého klubu. Nezmazateľne sa zapísal do histórie a vlastne vybudoval Slovan, ktorý bol v tom čase, dovolím si povedať, špičkovým európskym klubom. Drvivá väčšina hráčov a trénerov, ktorí sa v roku 1969 podieľali na zisku PVP, prešli jeho rukami. On ich vychoval a už od 40-tych rokov vytváral základy na to, aby sa Slovan stal na konci 60-tych rokov európskou a svetovou špičkou,“ povedal historik Tomáš Černák, ktorý je zároveň autorom publikácie o tejto belasej osobnosti. Pred tromi rokmi pri krste knihy povedal, že písať o Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnom znamenalo mapovať históriu prvých 45 rokov Slovana Bratislava. „Preskočil svoju dobu ponímaním futbalu a tréningového procesu aspoň o 20 rokov. A to mu niekto neustále hádzal polená pod nohy. Kniha nie je len o futbale, ale bohužiaľ aj o politike, ktorá tragicky zasiahla do jeho života,“ hovoril Tomáš Černák v roku 2018.

„Bol to človek, ktorý to v živote naozaj nemal ľahké. Celý jeho príbeh môže byť inšpiráciou pre mladých ľudí i našich mládežníkov. Bez týchto osobností by Slovan jednoducho nebol Slovanom. Sme radi, že naši mladí hráči prišli na výstavu a možno aj oni nájdu príklad a inšpiráciu medzi našimi klubovými legendami, medzi ktorými má Leopold Jim Šťastný svoje významné miesto,“ vyhlásil projektový manažér klubu Stanislav Kramarič.

Výstavu si prišli pozrieť mladí hráči z viacerých mládežníckych kategórií belasých. Život a kariéra tejto belasej legendy medzi nimi vzbudila úprimný záujem. „Chceme, aby naši mladí hráči poznali históriu klubu a mali prehľad o jeho legendách, ktoré budovali Slovan,“ povedal Vladimír Gála z Akadémie ŠK Slovan.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Naše ženy zvládli dva zápasy na ihriskách súperiek.
Futbalisti David Hrnčár a Martin Trnovský sa zúčastnili na podujatí Deň Tehelného poľa.

Neprehliadnite

Futbalisti David Hrnčár a Martin Trnovský sa zúčastnili na podujatí Deň Tehelného poľa.
Základné školy, ktoré navštívili posledné domáce zápasy Slovana Bratislava v minulej sezóne súťažili o zaujímavé ceny v podobe vstupeniek na predstavenie do Slovenského národného divadla, vecné ceny od ŠK Slovan, či prehliadku štadióna Tehelné pole.
Ponúkame vám zvýhodnený balíček na Európsku konferenčnú ligu.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.