Úvod Správy Eventy Mládežníci z Akadémie na výstave venovanej Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnému

Mládežníci z Akadémie na výstave venovanej Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnému

Klub venoval do výstavy historické artefakty.

V Slovenskom národnom múzeu - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave prebieha výstava venovaná životu Leopolda „Jima“ Štastného, ktorý je jednou z najvýraznejších klubových legiend ŠK Slovan Bratislava. Klub do výstavy venoval historické artefakty, a o živote belasej legendy sa viac prišli osobne dozvedieť mládežníci z Akadémie ŠK Slovan.

Mládežníci z Akadémie navštívili túto výstavu a získali vedomosti nielen o futbalovom, ale aj o ľudskom príbehu tejto belasej osobnosti. Leopold „Jim“ Šťastný bol vynikajúcim hráčom i trénerom. V rokoch 1949-51 priviedol Slovan k trom československým titulom v rade. Ďalší titul získal v roku 1955 a vychoval celú generáciu hráčov, ktorá v roku 1969 vyhrala PVP. Šťastného príbeh však nie je len o radosti, ale aj o útrapách a strastiach, ktoré si prežil počas druhej svetovej vojny i v 50-tych rokoch 20. storočia.

„Lepold Jim Šťastný patrí medzi najväčšie ikony a legendy belasého klubu. Nezmazateľne sa zapísal do histórie a vlastne vybudoval Slovan, ktorý bol v tom čase, dovolím si povedať, špičkovým európskym klubom. Drvivá väčšina hráčov a trénerov, ktorí sa v roku 1969 podieľali na zisku PVP, prešli jeho rukami. On ich vychoval a už od 40-tych rokov vytváral základy na to, aby sa Slovan stal na konci 60-tych rokov európskou a svetovou špičkou,“ povedal historik Tomáš Černák, ktorý je zároveň autorom publikácie o tejto belasej osobnosti. Pred tromi rokmi pri krste knihy povedal, že písať o Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnom znamenalo mapovať históriu prvých 45 rokov Slovana Bratislava. „Preskočil svoju dobu ponímaním futbalu a tréningového procesu aspoň o 20 rokov. A to mu niekto neustále hádzal polená pod nohy. Kniha nie je len o futbale, ale bohužiaľ aj o politike, ktorá tragicky zasiahla do jeho života,“ hovoril Tomáš Černák v roku 2018.

„Bol to človek, ktorý to v živote naozaj nemal ľahké. Celý jeho príbeh môže byť inšpiráciou pre mladých ľudí i našich mládežníkov. Bez týchto osobností by Slovan jednoducho nebol Slovanom. Sme radi, že naši mladí hráči prišli na výstavu a možno aj oni nájdu príklad a inšpiráciu medzi našimi klubovými legendami, medzi ktorými má Leopold Jim Šťastný svoje významné miesto,“ vyhlásil projektový manažér klubu Stanislav Kramarič.

Výstavu si prišli pozrieť mladí hráči z viacerých mládežníckych kategórií belasých. Život a kariéra tejto belasej legendy medzi nimi vzbudila úprimný záujem. „Chceme, aby naši mladí hráči poznali históriu klubu a mali prehľad o jeho legendách, ktoré budovali Slovan,“ povedal Vladimír Gála z Akadémie ŠK Slovan.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Pozrite si prehľad víkendových zápasov.
Pozrite si diskusnú reláciu Téma na TA3.
Pozrite si medailón o našom služobne najstaršom hráčovi.

Neprehliadnite

Na najbližší domáci zápas vás pozývame spolu so spoločnosťou Ticketportal.
Juraj Kucka po zápase v Ružomberku.
Slovan dostal ďalších 206 vstupeniek navyše

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.