Úvod Správy Eventy Viliam Schrojf by mal dnes 90 rokov

Viliam Schrojf by mal dnes 90 rokov

Česť a sláva belasej legende.

Legendárny brankár Viliam Schrojf by mal dnes 90 rokov. Česť a sláva belasej legende. 

Narodil sa v Prahe, ale od 24 rokov sa stal Bratislavčanom, a to až do konca života. Začínal na pražských „pláckoch“ a tí, čo ho poznali, vedia, že to bol chlapík, schopný stáť v bránke aj celý deň. Nebol najvyšší, ale vrtkosťou sa dostal na miesta kam obri. Keď začínal, sám napísal vojakom do ATK Praha, aby ho zobrali, že je dobrý brankár. Odpovedali mu, že takých žiadostí majú sto a brankára nepotrebujú. Niekto však predsa len musel niečo zariadiť, keď prišiel povolávací rozkaz do Krídel vlasti Olomouc, kde hneď v rokoch 1953 – 1954 chytal v lige.

Po skončení služby sa nikto o neho veľmi nebil, hoci Sparta, Slavia i Slovan po ňom pokukávali. Zaúradovala náhoda. Z Bratislavy poslali auto a za jeho volantom bol hráč J. Arpáš. Ten mu oznámil, že ho poslali z Tehelného poľa, aby ho priviezol, a teda nech nastúpi. Nasadol a začala sa jeho veľká kariéra. Vyučený automechanik sa stal osobnosťou nášho športu. Výkonmi sa zaslúžil o to, že ho experti zaraďovali v Československu hneď za Pláničku a Viktora a na Slovensku bol, samozrejme, jednotkou, hoci sme mali celú plejádu výborných brankárov.

„Gumár“ – podľa svojej šikovnosti a mačkovitosti vystriedal v Slovane Reimanna, Hasoňa a Tibenského, v reprezentácii Stacha a Dolejšího. Jedenásť rokov mal v Slovane neotrasiteľnú pozíciu, aj keď bol už pripravený A. Vencel. V reprezentácii sa nepresadzoval ľahko, no po šiestich rokoch bol už suverénom až do roku 1965 s vrcholom na MS 1962 v Chile, kde získal striebro a vyhlásili ho za najlepšieho brankára šampionátu. Bol aj na MS 1958 vo Švédsku.

Po roku 1965 ho vystriedal klubový kolega A. Vencel, neskôr sa pripojil aj I. Viktor. Reprezentačný dres obliekol 39-krát, raz chytal 20 zápasov za sebou. Nastúpil v 240 ligových zápasoch a získal majstrovský titul hneď v prvom roku, keď prišiel do Slovana, roku 1955. Československý pohár vybojoval v rokoch 1962 a 1963. Po skončení v Slovane chytal vo First Vienna, v Lok. Košice, v FC Sydney v Austrálii i vo viacerých menších rakúskych kluboch. Povolanie trénera ho neupútalo, pomáhal synovi obchodovať so športovými potrebami. Navždy nás opustil 1. septembra 2007. 

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Prvý zápas odohráme na ihrisku súpera.
ZOSTRIH | FC Struga – ŠK Slovan Bratislava 1:2
K Slovan v odvete 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA zvíťazil v Ohride nad FC Struga 2:1. Belasí nadviazali na domáci triumf 4:2 a postúpili do druhého kvalifikačného kola, v ktorom bude naším súperom slovinský klub NK Celje. Prvý zápas odohráme budúcu stredu v Celje.

Neprehliadnite

V pondelok 22.júla spúšťame predaj na domáci zápas s NK Celje.
ZOSTRIH | FC Struga – ŠK Slovan Bratislava 1:2
K Slovan v odvete 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA zvíťazil v Ohride nad FC Struga 2:1. Belasí nadviazali na domáci triumf 4:2 a postúpili do druhého kvalifikačného kola, v ktorom bude naším súperom slovinský klub NK Celje. Prvý zápas odohráme budúcu stredu v Celje.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.