Úvod Správy Tehelné pole Česť a sláva pamiatke Petra Dubovského

Česť a sláva pamiatke Petra Dubovského

Dnes ubehlo presne 21 rokov od tragického úmrtia Petra Dubovského.

Vynikajúci futbalista a úžasný človek, ktorý odišiel príliš skoro. Pred 20 rokmi zaplakali belasé srdcia po tragickom úmrtí osobnosti nášho klubu Petra Dubovského. Jeho pamiatka však v našich srdciach zostane žiť navždy a nikdy nezabudneme. Peter Dubovský zanechal v Slovane nezmazateľnú stopu a zostáva inšpiráciou a vzorom pre našich mladých futbalistov. Česť a sláva jeho pamiatke!

Peter mal 22 rokov a už sa stal najlepším slovenským futbalistom, dvakrát bol kráľom ligových strelcov s rekordnými 27 a potom s 24 gólmi. Nielen to, on bol už aj 14-násobným reprezentantom Československa, za ktoré strelil šesť gólov. Začali pribúdať aj štarty v reprezentácii Slovenska, ktoré sa zastavili ešte v mladom veku na čísle 33 s dvanástimi gólmi!

Na mladého chlapca, Bratislavčana a odchovanca Slovana skvelá vizitka. Útočný záložník aj vysunutý hrot, jemný technik a elegán. Nič viac si nemohol priať. V Slovane odohral 93 zápasov a strelil 59 gólov, získal s ním titul majstra v roku 1992. Už vtedy sa začali o neho zaujímať veľké kluby na čele s Ajaxom Amsterdam a Realom Madrid. Vybral si španielsky kráľovský klub. Strávil tam s veľkými hviezdami dva roky.

Ukázalo sa však, že nebol ako jemný chlapec pripravený na tvrdé profesionálne zákony tejto hry vo veľkých kluboch. Chýbal mu domov, priatelia, rodičia i Slovan. Nemal tvrdé lakte, aby sa predával pred takmer 100 000 divákmi každé dva týždne, nevedel bojovať o miesto všetkými prostriedkami. Slušnosť a umenie nestačili. Prešiel do menšieho klubu, nie takého nápadného kolektívu v Reale Oviedo. Najmä preto, že chcel viac hrať. Stále sníval nielen o veľkom mužstve, ale aj o svojich veľkých výkonoch. Nedosníval. Na dovolenke v ďalekých diaľavách Thajska, v lete 2000, sa pri fotografovaní pošmykol, spadol do rokliny a ťažkému zraneniu podľahol v mladom veku. Neuveriteľná tragédia a ťažká strata mladého hráča i človeka, ktorý toho mal ešte veľmi veľa pred sebou.

"Po príchode z Vinohradov sa stala z Petra obrovská hviezda. Keď hovoríme, že Messi je Barcelona, Ronaldo Real Madrid či Juventus, tak Peter Dubovský, to bol Slovan Bratislava. Možno budú mnohí oponovať, že hovorím o jednom hráčovi a nie o kolektíve, no keď Peter zabral, tak bol priam nezastaviteľný a Slovan bol nezdolateľný," povedal o Petrovi Dubovskom dlhoročný televízny komentátor a osobnosť slovenskej športovej žurnalistiky Miroslav Michalech. 

Navždy česť a sláva pamiatke Petra Dubovského. 

 

Hráčska kariéra Petra Dubovského

Kluby

1979 - 1985 BSP Vinohrady Bratislava

1985 - 1993 TJ Slovan CHZJD Bratislava a ŠK Slovan Bratislava

1993 - 1995 Real Madrid C.F.

1995 - 2000 Real Oviedo

Úspechy a ocenenia

Majster ČSFR so Slovanom Bratislava (1991/92)

Majster Španielska s Realom Madrid (1994/95)

Vicemajster ČSFR so Slovanom Bratislava (1990/91)

Kráľ ligových strelcov v sezónach 1991/92 a 1992/93

Futbalista roka Slovenska za rok 1993

Držiteľ ceny Fair-play MUDr. Ivana Chodáka In memoriam

Reprezentácia

A mužstvo ČSFR a RČS (1991-1993, 14 zápasov/6 gólov)

A mužstvo Slovensko (1994-2000, 33 zápasov/12 gólov)

Slovan TV
Aktuálne novinky
ŠK Slovan v prvom zápase 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov remizoval s BSC Young Boys 0:0. Odveta sa hrá v stredu 28. júla o 20:15 na štadióne Wankdorf v Berne.
Tréner Vladimír Weiss st. a stredopoliar Jaromír Zmrhal hodnotia domáci zápas proti BSC Young Boys.
ŠK Slovan Bratislava - BSC Young Boys 0:0.

Neprehliadnite

ŠK Slovan v prvom zápase 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov remizoval s BSC Young Boys 0:0. Odveta sa hrá v stredu 28. júla o 20:15 na štadióne Wankdorf v Berne.
Predzápasová tlačová konferencia ŠK Slovan Bratislava - BSC Young Boys.
Vladimír Weiss st. i ml. zhodnotili odvetu v Írsku a taktiež opísali ich prvé pohľady smerujúce k BSC Young Boys.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.