Úvod Správy Fanúšikovia Túžime po návrate fanúšikov, ale nie takýmto spôsobom!

Túžime po návrate fanúšikov, ale nie takýmto spôsobom!

Reakcia klubu k vyhláške týkajúcej sa návratu divákov na štadión.

V pondelok nás všetkých potešila prvotná informácia o chystanom návrate fanúšikov na štadión, nielen nás však nepríjemne prekvapili podmienky, ktoré musia futbaloví priaznivci splniť, aby mohli po siedmich mesiacoch opäť podporiť svoj klub.

ŠK Slovan Bratislava aktívne vystupoval a aj bude vystupovať v komunikácii s Úniou ligových klubov i kompetentnými orgánmi. Našou prioritou bol a aj bude návrat fanúšikov na štadióny, aby sa stal futbal opäť futbalom.

Podmienky stanovené vyhláškou ÚVZ SR však nepovažujeme za skutočný návrat fanúšikov na štadióny. Pri porovnaní s inými súčasnými opatreniami ich považujeme za diskriminačné voči všetkým športovým priaznivcom na Slovensku.

Aj domáci šláger s Dunajskou Stredou sa odohrá bez prítomnosti divákov. Nestotožňujeme sa s tým, že fanúšik sa musí otestovať nielen PCR alebo LAMP testom (do 36 hodín pred zápasom), ale ešte v deň zápasu musí absolvovať antigénový test. Aj napriek našim početným otázkam nám stále nebolo zodpovedané, prečo je potrebné, aby fanúšik po absolvovaní najpresnejšieho PCR či LAMP testu musel ešte v deň zápasu podstúpiť ďalší antigénový test. Celý postup je z nášho pohľadu prehnane komplikovaný a aj v kontexte iných aktivít či podujatí, kde testy buď vôbec nie sú potrebné, alebo majú platnosť 7 či 14 dní, za diskriminačný voči fanúšikom. Nerozumieme, prečo ako v iných oblastiach života neplatí výnimka z testovania pre ľudí, ktorí prekonali Covid-19 v posledných 180 dňoch, alebo už absolvovali očkovanie.

Nechceme, aby sa z tohto postupu stal precedens, aj preto sme sa nepripojili k pilotnému projektu. Naďalej budeme aktívne vystupovať za našich fanúšikov a komunikovať tému ich návratu na štadión. Sme ochotní aplikovať všetky zmysluplné hygienické opatrenia a samozrejme, počítame s tým, že návrat bude postupný, povedzme 50 % kapacity. Veríme, že ako sa všetci v pandémii učíme žiť so vzniknutou situáciou, tak aj v návrate do normálneho života sa posunieme dopredu a pochopíme, že futbal je celospoločenský fenomén, ktorý si zaslúži pozornosť kompetentných orgánov.

Pilotný projekt „Návrat fanúšikov“

Štátom pripravený pilotný projekt je výskum, ktorého výsledky budú vyhodnocovať štátne inštitúcie. Štát ponúkol určité množstvo bezplatných LAMP testov, aby sa fanúšik mohol LAMP testami otestovať najskôr 36 hodín pred zápasom a rovnakým testom 5-10 dní po zápase. Nerozumieme, prečo tento štátny projekt neznáša aj ďalšie súvisiace náklady s ním, ako je zabezpečenie tohto testovania na štadióne, náklady súvisiace s posilnením bezpečnostnej služby, dezinfekcie, upratovania a ďalšie náklady. Sme presvedčení, že v situácii, keď nielen my, ale všetky kluby finančne dlhodobo „krvácame“, by sme sa mali rozprávať o výraznej pomoci aj v súvislosti so skutočným návratom ľudí, a nie o ďalších dodatočných nákladoch pre klub. Preto pilotný projekt považujeme ako projekt „ušitý narýchlo“ s rôznymi nezmyselnými opatreniami, ktoré z pohľadu fanúšika hraničia až so šikanou.

Čiastočný výsledok splnenia nezmyselných opatrení v rámci pilotného projektu sme videli v prvom finále hokejového play-off vo Zvolene, kde napriek kapacite 1000 divákov, prišlo len 300 divákov. A to aj v situácii, keď tento pilotný projekt bol doslova ušitý pre toto hokejové finále a futbal sa v projekte ocitol ako trochu nasilu prizvaný partner.

Nesúhlasíme s diskrimináciou futbalových fanúšikov, a preto sa nepripojíme k tomuto pilotnému projektu. Veríme, že drvivá väčšina našich fanúšikov zdieľa rovnaký názor a tým, ktorí sa chceli zúčastniť nášho domáceho zápasu za týchto nezmyselných opatrení, sa vopred ospravedlňujeme.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Guram Kašia po prípravnom zápase v Salzburgu.
Pozrite si zostrih z prípravného zápasu.
Hodnotenie asistenta trénera Borisa Kitku po prípravnom zápase FC Red Bull Salzburg – ŠK Slovan Bratislava (1:0).

Neprehliadnite

Využite možnosť podporiť Akadémiu ŠK Slovan.
Na Tehelnom poli sa začalo s výmenou trávnika.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.