Úvod Správy Reprezentácia Myenty Abena súčasťou okamihu, ktorý sa zapíše do dejín

Myenty Abena súčasťou okamihu, ktorý sa zapíše do dejín

Myenty Abena bol súčasťou historického okamihu.

O Suriname sa zvyklo hovoriť ako o najlepšej reprezentácii, ktorá nikdy nehrala. Dôvod je prozaický – veľa futbalistov, ktorí sa narodili v tejto malej krajine v Južnej Amerike, odišlo spolu s rodinami do Európy, kde prijali miestne občianstvo. Týka sa to najmä Holandska, kam sa ako malý presťahoval aj Myenty Abena.

Títo futbalisti teda nemohli reprezentovať Surinam. Veci sa však zmenili a nielen Myenty Abena, ale aj ďalší hráči, ktorí sa narodili na Suriname, mohli v marci prvýkrát hrať za rodnú krajinu. V kvalifikácii na MS 2022 zmietol Surinam v úvodných dueloch skupiny Kajmanské ostrovy (3:0) a Arubu (6:0). Zo skupiny však do ďalšej fázy postúpi len víťaz. Na Surinam čaká v júni výzva – v priamom súboji si to s Kanadou, ktorá je oveľa dlhšie na medzinárodnej scéne, rozdá o postup.

„Tento okamih sa zapíše do kníh. Som šťastný, že som mohol byť pri ňom a tiež som mohol písať históriu svojej rodnej krajiny. V Holandsku je veľa hráčov zo Surinamu, ktorí až doteraz nemohli reprezentovať krajinu, kde sa narodili. Veci sa zmenili a som presvedčený, že sa k nám pridajú aj ďalší futbalisti, ktorí vyrastali na Suriname,“ povedal Myenty Abena.

Aké boli zápasy s exotickými súpermi ako Kajmanské ostrovy a Aruba? „V tejto dobe si musíte dávať pozor na každého. Jedinou skutočne veľkou zmenou bolo počasie. Na Slovensku bolo ešte v marci pomerne chladno, kým v Južnej Amerike atakovali teploty 30 stupňov nad nulou. Aj časový rozdiel dal pri cestovaní zabrať. Musel som si dať pozor na to, aby moje telo zvládlo prechod na iné teploty a medzi rôznymi časovými pásmami,“ vyhlásil náš stopér, ktorý načrtol reprezentačné ambície pre najbližšie obdobie.

„Kľúčový bude zrejme júnový zápas s Kanadou. Viete, aký som, vždy verím, že aj nemožné je možné, a nikdy sa nevzdávam. Sme outsideri, no môžeme prekvapiť a dosiahnuť veľkú vec. V lete nás čaká Gold Cup ako majstrovstvá zóny CONCACAF. Aj to bude skvelá príležitosť odohrať kvalitné zápasy na medzinárodnej úrovni,“ pokračoval Myenty Abena.

Vieme, že Myenty Abena je emotívny človek, ktorý neskrýva svoje emócie. Ako prežíval prvý reprezentačný štart? „Ťažko slovami opísať, čo znamená vyjsť na ihrisko v reprezentačnom drese, spievať hymnu a vnímať, že vás sleduje celá krajina. Po prvom zápase s Kajmanskými ostrovmi sme išli späť do hotela. Veľa ľudí bolo vonku pred hotelom, kde kričali, tancovali a spievali. Futbal dáva ľudí dokopy, teraz dal dokopy ľudí na Suriname. Je najkrajší pocit vidieť niečo tak čisté, ako úprimnú radosť na tvárach tých ľudí.“

Surinam je približne polmiliónová krajina v Južnej Amerike na pobreží Atlantického oceánu. Myenty nám poskytol pohľad na to, ako tam prebieha život v čase globálnej pandémie. „Počas týždňa musia byť ľudia doma do jedenástej večer, cez víkend do ôsmej. Bolo to iné ako keď som bol doma pred dvomi rokmi. Vtedy boli ľudia vonku a bavili sa. Teraz som ich toľko nevidel, s výnimkou menších osláv po našom prvom zápase. Ľudia striktne dodržujú pravidlá. Dobré je, že čo sa týka počtov ľudí v nemocniciach, tak sa Surinam drží na relatívne nízkych číslach.“

Myenty Abena pre disciplinárny trest vynechal úvod jarnej časti, no už sa postupne vracia do zápasového tempa. Z nášho obrancu vyžaruje pozitívne nastavenie. „Som optimisticky naladený človek a verím, že všetko pôjde správnym smerom, a prídu dobré veci. Chcem písať históriu so Slovanom i reprezentáciou. V klube túžim prispieť k ďalším úspechom, s reprezentáciou chcem uspieť v kvalifikácii i na Gold Cupe,“ uzavrel 26-ročný rodák z Paramariba.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Prehľad vystúpení našich reprezentantov.
Pošlite svoje otázky Vernonovi De Marcovi.
Vydražte si dresy a pomôžte dobrej veci.

Neprehliadnite

Prehľad vystúpení našich reprezentantov.
Vydražte si dresy a pomôžte dobrej veci.
Vstupenky si môžete rezervovať cez webovú stránku programu Belasé srdce.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.