Úvod Správy Niké liga Milanič: Chceme nadviazať na góly, no zároveň lepšie brániť

Milanič: Chceme nadviazať na góly, no zároveň lepšie brániť

Belasí v sobotu o 17:30 privítajú na Tehelnom poli Žilinu.

Druhé kolo nadstavby, po ktorom nasleduje reprezentačná prestávka, ponúkne súboj dvoch najlepších ofenzív našej ligy. Belasí vyzvú vo vždy atraktívnom zápase Žilinu, a jarnú víťaznú šnúru chcú predĺžiť na číslo päť. Úvodný výkop je v sobotu o 17:30 na Tehelnom poli.

Žiaľ, aj teraz zostanú tribúny štadióna prázdne. V čase, keď nemôžete byť na štadióne, sme pre vás pripravili živé vstupy zo štúdia na Tehelnom poli, ktoré odvysielame pred zápasom, cez prestávku a po zápase. Hosťom v štúdiu bude Tomáš Stúpala, štartujeme o 17:00 na YouTube a Facebooku.

Samotný zápas odvysiela naživo RTVS na Dvojke.

Stretáva sa líder súťaže s tretím tímom tabuľky, Slovan a Žilinu delí 17 bodov. Bude to súboj dvoch najlepších ofenzív súťaže – belasí dali 60 gólov, Žilina o deväť menej. Naša obrana je najpevnejšia v lige (14 inkasovaných gólov), Žilina má piatu najlepšiu obranu (34 inkasovaných gólov).

Oba tímy hrajú v dobrej forme. Belasí vyhrali štyrikrát v rade a na jar získali 13 bodov z 15 možných, Žilina nazbierala 10 bodov. Belasí pred týždňom deklasovali Trenčín na jeho štadióne 6:2, Žilina doma s Trnavou otočila v samom závere z 0:1 na 2:1.

„Tešíme sa, môže to byť veľmi dobrý zápas. S dobrými výsledkami rastie sebadôvera, aktuálne sa nám darí, sme nebezpeční a dávame góly. Toto chceme preniesť aj do zápasu so Žilinou. Musíme však brániť lepšie než v Trenčíne, kde sme v určitých okamihoch neboli dostatočne dôslední a dvakrát sme inkasovali. Rovnako treba mať na zreteli, že Žilina nám v oboch jesenných dueloch dala po dva góly. Žilinčania sú ofenzívne nastavení, tiež majú kvalitu. Naším zámerom je nadviazať na dobrú útočnú fázu a ako tím brániť oveľa lepšie než pred týždňom,“ povedal tréner Darko Milanič.

V Trenčíne chýbali pre zdravotné problémy či tresty viacerí dôležití hráči, počas týždňa sa situácia zlepšila. Vernon de Marco si v Trenčíne odpykal trest za 5 žltých kariet, a na Žilinu bude opäť k dispozícii. „V Trenčíne sme museli niečo zmeniť, z môjho pohľadu to však nebola improvizácia, len jednoducho niečo iné. Teraz máme viac možností. Vladimír Weiss je späť, posledné dni trénoval normálne s tímom. David Strelec už tiež naplno trénuje. Ťažko povedať, na koľko minút bude pripravený hrať, pretože má za sebou tréningový výpadok. Dôležité je, že David je zdravý,“ vyhlásil tréner belasých, ktorý ozrejmil aj absencie. „Zo zdravotných dôvodov určite nebudeme môcť počítať s Filipom Lichým, Lucasom Lovatom, Michalom Šullom a Martinom Trnovským. Dávid Holman dnes po chorobe prvýkrát trénoval, verím, že cez reprezentačnú pauzu doženie výpadok a čoskoro bude pripravený aj na zápasy.“

Žilinčania na jar často rotujú zostavu, v Trnave napríklad najproduktívnejší hráči Vahan Bičachčjan a Dawid Kurminowski začínali na lavičke náhradníkov. „Žilina má svoju filozofiu a spôsob hry, sú verní princípom. Dobre útočia, robia veci vo vysokej intenzite, a v takom prípade až tak nezáleží, ktorí konkrétni hráči nastúpia. Často menia zostavu, čo znamená, že aj ich hráči budú dobre pripravení,“ vyhlásil Darko Milanič.

Tréner bol po vysokom víťazstve v Trenčíne spokojný s hráčmi, ktorí mali menšiu minutáž, no dobre sa chopili svojej šance. „Sú to príjemné dilemy o zložení zostavy. Vždy rozmýšľame, kto je ten správny hráč na najbližší zápas. Nie je to tak, že v pondelok viem, kto bude cez víkend v základe. Nastavenie tímu a spôsob hry, akým sme sa prezentovali proti Dunajskej Strede či v Trenčíne, by mali zostať nemenné. Chceme hrať priamočiaro, rýchlo, tlačiť sa do zakončenia, a prejaviť ochotu si na ihrisku navzájom pomôcť. Hráči, ktorí budú v základnej jedenástke a aj tí, ktorí počas zápasu zasiahnu do hry, by mali byť nastavení na špičkový výkon po taktickej, mentálnej i fyzickej stránke,“ uzavrel Darko Milanič.

Aktuálna forma

Belasí odštartovali jarnú časť remízou 0:0 v Ružomberku, odvtedy však už len víťazia. Doma zdolali Pohronie 1:0 (gól Daniel), deklasovali Sereď 5:0 (Vernon 2, Nono, Ožbolt, Daniel), v šlágri s DAC zvíťazili 3:1 (Weiss 2, Moha) a naposledy tenisovým výsledkom 6:2 triumfovali v Trenčíne (Moha 2, Čavrič, Henty, Ratao, Ožbolt).

Žilinčania zvládli na jar všetky tri domáce stretnutia. Doma zvíťazili nad Zlatými Moravcami 4:1, Ružomberkom 3:2 a naposledy nad Trnavou 2:1. Zvonku si odviezli cenný bod z Dunajskej Stredy (1:1) a v Trnave prehrali tesne 1:2.

Vzájomné zápasy

V základnej časti sme v Žiline remizovali 2:2, keď všetky góly padli v prvom polčase. Rýchlo sme sa ujali vedenia po góle Jurijho Medveděva, Žilina však dvomi presnými zásahmi otočila skóre. Ešte do prestávky vyrovnal Kenan Bajrič hlavičkou na konečných 2:2.

Tesne pred Vianocami sme na Tehelnom poli zvíťazili 3:2, keď sme po polčase prehrávali 0:1. V druhom dejstve najprv Erik Daniel dvomi parádnymi gólmi dal na 2:1, päť minút pred koncom vyrovnal Fazlagič na 2:2, v nadstavenom čase však Rafael Ratao po úniku Aleksandara Čavriča dotlačil loptu za čiaru a rozhodol o našom triumfe 3:2.

So Žilinou ťaháme šnúru 11 súťažných zápasov bez prehry. Naposledy sme prehrali ešte v marci 2018, odvtedy sme 8-krát vyhrali a 3-krát remizovali.

V uplynulej sezóne sme sa so Žilinou stretli v osemfinále domáceho pohára, na Tehelnom poli sme zvíťazili 2:0 (góly Kaša vlastný, Šporar).
Posledné dva majstrovské tituly sme spečatili víťazstvami v Žiline – 3:0 v apríli 2019 (v 4. kole nadstavby) a 3:2 v júni 2020 v druhom kole skrátenej nadstavby.

Najúspešnejšie kluby

ŠK Slovan Bratislava je najúspešnejším slovenským klubom vôbec, keď získal 18 slovenských titulov a 8 československých titulov. Trikrát hral skupinovú fázu Európskej ligy. Žilina má na konte celkom 9 slovenských titulov, pričom dvakrát hrala skupinu európskeho pohára. V histórii samostatnosti si Slovan a Žilina rozdelili 17 titulov – my sme ligu od roku 1993 vyhrali 10-krát, Žilina 7-krát.

Predstavenie súpera

MŠK Žilina sa aj v omladenom zložení drží na pohárových priečkach. V súčasnom kádri dominujú mladí hráči doplnení o niekoľkých tiež mladých futbalistov zo zahraničia. Jasnou brankárskou jednotkou je Samuel Petráš, ktorý v tejto sezóne nevynechal jediný zápas. Musel predviesť 110 úspešných zásahov, vychytal 4 čisté kontá a priemerne inkasuje 1,5 gólu na zápas. V obrane je oporou poľský mládežnícky reprezentant Jakub Kiwior, v strede sa Žilina spolieha na Miroslava Gona či Enisa Fazlagiča zo Severného Macedónska. V ofenzíve hrá prím arménsko-poľská dvojica Vahan Bičachčjan – Dawid Kurminowski, obaja nastrieľali po 9 gólov.

Trénerom Žiliny je Pavol Staňo, ktorý ako hráč pôsobil v Poľsku i v Petržalke. Bol autorom zlatého postupového gólu Artmedie v prvom predkole Ligy majstrov 2005/06 s Kajrat Alma-Ata, následne si zahral aj v skupine Ligy majstrov.

Dôležité informácie

Zápas 2. kola nadstavby Fortuna ligy o titul ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina sa začína v sobotu 20. marca o 17:30 na Tehelnom poli. Duel povede rozhodcovská trojica Ziemba – Štrbo, Jekkel.