Úvod Správy Tehelné pole Dva roky od návratu domov

Dva roky od návratu domov

Dnes si pripomíname dva roky od významného okamihu našej histórie.

Presne 3. marca 2019 sme odohrali prvý súťažný zápas na novom Tehelnom poli. Pred dvomi rokmi sme odštartovali novú éru histórie najúspešnejšieho slovenského klubu na najmodernejšom štadióne v strednej Európe. V súčasnom náročnom období môžu spomienky na tento pamätný deň dodať všetkým slovanistom a slovanistkám energiu a hlavne nádej, že niečo podobné spolu ešte zažijeme po tom, ako sa štadióny otvoria pre fanúšikov. 

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 2:0 (3. marec 2019)

Deň, na ktorý všetci slovanisti tak dlho čakali. Deň, ktorý bol začiatkom novej éry najúspešnejšieho slovenského klubu.

K 3. marcu 2019 sa upínali očakávania všetkých slovanistov. Slovan sa po 3384 dňoch vrátil domov na Tehelné pole. Na Tehelnom poli vyrástol nový, moderný štadión, ktorý bol oproti tomu pôvodnému otočený o 90 stupňov, no nestratil nič zo svojho genius loci. Ba naopak, tribúny sú ešte bližšie k ihrisku a vďaka parádnej akustike sa povzbudzovanie krásne nesie po celom štadióne.

Hneď po prvom dni spustenia predaja vstupeniek sa zaprášilo po 8000 vstupenkách. Tehelné pole sa veľmi rýchlo vypredalo, nielen Bratislavčania, ale aj priaznivci belasých z celého Slovensko túžili vidieť úvodný duel na novom štadióne. Návšteva 22 500 divákov napísala nový rekord v histórii samostatného Slovenska.

Ešte pred zápasom sa uskutočnil slávnostný ceremoniál. Presne 324 mládežníkov vytvorilo pred rozcvičkami špalier s vlajkami pre legendy klubu, ktoré sa pozdravili so súčasnými hráčmi. Po skončení rozcvičky sa štadiónom rozozvučal príhovor Tehelného poľa, ktorý nahovoril Marián Slovák. Vystúpila kapela Tublatanka a legendárny Alexander Vencel s najmladším hráčom klubu, šesťročným Samkom z prípravky, a generálnym riaditeľom Ivanom Kmotríkom ml. slávnostne otvorili nový štadión. Nechýbala jedinečná svetelná šou i program na námestí štadióna. „Z pohľadu marketingu to bola viac než dvojmesačná intenzívna práca, aby sme otvorili štadión tak ako sa patrí a vniesli do celého programu kus emócie pre fanúšika. Chceli sme, aby bolo otvorenie zladené a prepojené s históriou, súčasnosťou i budúcnosťou Tehelného poľa,“ hovoril marketingový riaditeľ Tomáš Straka.

Slovan bol pred derby lídrom súťaže, Spartak sa nachádzal na siedmom mieste, súperov delilo 27 bodov. Favorit bol teda jasný. Zodpovednosť a túžba otvoriť nový štadión víťazne však našim hráčom v prvom polčase akoby zväzovali nohy. Najväčšími šancami bola Ljubičičova hlavička nad a Čavričova krížna strela, ktorú Rusov vyboxoval. Góly teda padali až po polčase, do brány umiestnenej pod C-sektorom (neskôr sa ukázalo, že belasí práve do tejto brány skórujú veľmi často a radi). V 50. minúte prešla tečovaná prihrávka Mohu na pravú stranu k Andražovi Šporarovi, ktorý otvoril strelecký účet nového Tehelného poľa. Andraž v 86. minúte pridal aj druhý gól a upravil na konečných 2:0. „Úprimne poviem, že som chcel byť tým hráčom, ktorý takto pokrstí nové Tehelné pole. Ale rovnako by som to doprial Mohovi alebo ktorémukoľvek inému spoluhráčovi. Ten pocit, keď fanúšikovia po góle vyvolávali moje meno, bol jednoducho neuveriteľný. Pre takéto okamihy milujem futbal. Atmosféra na zápase bola úžasná. Nemám ani veľa slov. Myslím si, že štadión a fanúšikovia zhodnotili tento večer aj za mňa,“ vyjadril sa slovinský kanonier po zápase. Atmosféra v podaní 22 500 fanúšikov bola skutočne elektrizujúca. „Takúto atmosféru som nezažil ani na Emirates Stadium v Lige majstrov. Keď budem mať 70 rokov, tak si na dnešok budem určite dobre pamätať (úsmev). Prajem si, aby som na Tehelnom poli zažil ešte väčšie a významné zápasy,“ akoby Andraž prorokoval ďalší vývoj roka 2019.

Na Tehelné pole opäť smerovali plné električky fanúšikov v šáloch Slovana Bratislava. Opäť ožila lokalita, kde je Slovan doma a všetci sme si na tento deň odniesli nádherné spomienky. Ako sa ukázalo, bol to štart významného roka, ktorý čakal na najúspešnejší slovenský klub...


Otvorenie Tehelného poľa v číslach

1050 ľudí sa staralo o chod štadióna a program

22 500 fanúšikov prišlo na zápas (rekord slovenskej ligy)

900 ľudí navštívilo VIP zónu

95 novinárov sa akreditovalo na zápas

10 kamier vyrábalo televízny prenos

303 000 divákov sledovalo zápas v televízii

40 000 ľudí sa zaujímalo o vstupenky na zápas

Fakty zo zápasu

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 50. a 86. Šporar

Žlté karty: 58. Moha - 25. Dudl, 46. Yilmaz, 52. Grendel, 58. Abena, 60. Turňa

Rozhodovali: Chmura – Benko, Bobko

Návšteva: 22 500 divákov (vypredané)

Slovan: Greif – Medveděv, Bajrič, Božikov, Suchockij – Ljubičič, de Kamps (76. Strelec) – Čavrič, Holman (83. Guzmics), Moha (90. Dražič) - Šporar

Spartak: Rusov – Turňa, Abena, Košút, Čonka – Janečka, Dudl (76. Miesenböck) – Markoski (86. Ashiru), Grendel, Yilmaz - Depetris

Slovan TV
Aktuálne novinky
Matúš Ružinský pri zatiaľ najväčšom zápase kariéry podržal belasých.
Názory trénerov po zápase 4. kola nadstavby Fortuna ligy o titul FC DAC 1904 Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava (2:2).
FC DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 2:2

Neprehliadnite

Počas reprezentačnej pauzy sa do tréningového procesu zapojili traja dorastenci.
29 ročný rodák z Amsterdamu nám porozprával o celej doterajšej kariére, aj o tom, aký mal vzťah s Frankom de Boerom či s Marcom van Bastenom.
AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava 2:6.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.