Úvod Správy Niké liga Reakcia ŠK Slovan k situácii ohľadom Dominika Greifa

Reakcia ŠK Slovan k situácii ohľadom Dominika Greifa

Vyjadrenie klubu k situácii ohľadom Dominika Greifa.

Viaceré médiá v pondelok večer informovali o tom, že „Slovan Bratislava na poslednú chvíľu zablokoval prestup Dominika Greifa do RCD Mallorca.“ Považujeme za potrebné fanúšikom a futbalovej verejnosti vysvetliť celú situáciu, ktorá sa v posledných dňoch odohrávala ohľadom Dominika Greifa.

Nešlo o prestup, ale o hosťovanie s opciou

Klubu bola 24. januára 2021 prostredníctvom agenta prezentovaná ponuka od RCD Mallorca na 1,5-ročné hosťovanie s možnou opciou. Následne prišla ponuka na ročné hosťovanie s opciou. „Tieto ponuky s ročným, resp. jeden a polročným hosťovaním pre nás neboli akceptovateľné. Snažili sme sa nájsť riešenie, ktoré by bolo prospešné pre všetky strany. Prestupy sú vždy o dohode minimálne troch strán, a výsledný obchod nemôže byť výhodný len pre jednu či dve z nich,“ hovorí generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

V piatok 29. januára podvečer Mallorca akceptovala našu podmienku polročného hosťovania s opciou. Následne sa začali pripravovať zmluvné záležitosti.

„Dohodli sme sa, že ak Mallorca kývne na polročné hosťovanie s opciou, budeme ochotní Dominika uvoľniť. Moju pozíciu pri rokovaní skomplikovalo, že ma od piatka trápi ťažký priebeh ochorenia Covid-19 a vysoké horúčky. Napriek tomu som sa doslova z vlastnej postele a v teplotách snažil nájsť riešenie. Piatkové riešenie bolo pre nás priechodné. Situácia sa však výrazne skomplikovala v sobotu, keď sa zranil Michal Šulla. Už v sobotu večer sme Dominika požiadali, aby zostal na sústredení v Turecku, kým nebudú známe výsledky vyšetrení Michala Šullu,“ vyhlásil Ivan Kmotrík ml.

Vzhľadom na to, že prestupový termín v Španielsku sa skončil včera s úderom polnoci, a u nás sa končí v stredu, sa naozaj rokovalo na poslednú chvíľu. „Na ponuke, ktorá sa nám od Dominikovho agenta dostala 24. januára do ruky, bola pečiatka zo 17. januára. Nerozumiem týždňovému prestoju. Naša pozícia bola jasná – buď trvalý prestup alebo polročné hosťovanie s opciou. Ak by sme o ponuke vedeli skôr, alebo ak by Mallorca skôr pristúpila na naše podmienky, tak to mohlo byť dávno zrealizované. Riešenia na poslednú chvíľu vždy prinášajú riziká, čo sa ukázalo aj v tomto prípade.“

Klub chcel vyjsť Dominikovi Greifovi v ústrety

Klub slovami generálneho riaditeľa Ivana Kmotríka ml. vyjadril ochotu rokovať v zimnom prestupovom období aj o predajoch. A to aj napriek tomu, že transferové sumy sú (nielen) z dôvodu pandémie nižšie. „Hosťovanie s opciou v sebe vždy skrýva určité riziko. Ak druhý klub, v tomto prípade Mallorca, po uplynutí hosťovania zaplatí vopred určenú sumu, tak my musíme hráča v zmysle opcie uvoľniť. Môže sa však stať, že druhý klub povie, že chce hráča od nás odkúpiť, no za inú sumu než bola dohodnutá v opcii, čím by sa opäť začal kolotoč rokovaní. Existovalo určité riziko, že na tom športovo i finančne stratíme. Na jar by sme v boji o titul prišli o brankársku jednotku. Opcia nebola garantovaná a v takom prípade vždy existuje riziko, že by si ju druhá strana neuplatnila a prišla by s inou transferovou sumou, ktorá by pre nás nebola adekvátna a akceptovateľná, a nezodpovedala by hodnote hráča. Aj napriek tomu sme Dominikovi chceli vyjsť v ústrety, pretože sme mu vďační za to, čo všetko pre nás urobil. Chceli sme, aby si vyskúšal iné prostredie, presadil sa v Španielsku a posunul sa v kariére. Boli sme do toho ochotní ísť aj za cenu určitého rizika, pretože sme hľadali najlepšie riešenie pre všetky strany.“

Slovan neuvoľnil Dominika Greifa na zdravotnú prehliadku

Celá situácia sa výrazne skomplikovala zranením Michala Šullu zo zápasu s Dinamom Moskva. „V sobotu som prostredníctvom agenta požiadal Dominika, aby neodcestoval zo sústredenia, kým nebudeme mať všetky výsledky z vyšetrení Michala Šullu. Dominik mal jednoducho zakázané odcestovať do Španielska. Snažil som sa komunikovať v čo najväčšej miere tak, ako mi zdravie a horúčky umožňovali. Dominik sa však v nedeľu ráno zbalil, nikomu nič nepovedal a bez súhlasu klubu odcestoval do Španielska. Ak sa teda v médiách píše, že Slovan súhlasil so zdravotnou prehliadkou hráča a umožnil mu odcestovať na Malorku, tak to nie je pravda. Len sme to nechceli zbytočne rozmazávať v médiách a chceli sme si to interne vyriešiť. Teraz však musíme reagovať, aby sme vyvrátili šíriace sa špekulácie a nepravdy. Hosťovanie s opciou teda nebolo ani v nedeľu, ani v pondelok vo finálnej fáze, a Slovan na poslednú chvíľu nič nestopol. Jeho náhly odchod na Malorku bol zrejme súčasťou stratégie ako vytvoriť na nás tlak a nakoniec súhlasiť s hosťovaním s opciou. Lenže takto veci nemôžu fungovať. Slovan nemôže byť v postavení, že je nútený pod akýmkoľvek tlakom agentov, hráčov či verejnosti predávať hráčov,“ reaguje generálny riaditeľ klubu.

Vyšetrenia preukázali, že Michal Šulla má poranený väz v členku, čo si vyžiada minimálne niekoľkotýždňový výpadok. Martin Trnovský začiatkom prípravy absolvoval operáciu a Matúš Ružinský trénuje so sebazaprením a pod liekmi, pretože tiež nie je zdravotne úplne fit. „Finálna ponuka, ktorú sme boli ochotní akceptovať, prišla v samom závere prestupového obdobia. Keď sme v piatok súhlasili s podmienkami, tak sme verili, že Michal Šulla bude zdravý a bez problémov sezónu dochytá. Rovnako by sme s odchodom Dominika súhlasili v prípade, že Martin Trnovský by bol v poriadku. V sobotu sa situácia zmenila a nezostal nám prakticky ani jeden úplne zdravý brankár. Mrzí ma, že Dominik to berie tak ako to berie, ale my sme ako klub nemali žiadnu inú alternatívu. Hráme o titul a európske poháre, vždy musíme hľadať pragmatické riešenie danej situácie a nepodľahnúť emóciám.“

Keďže akceptovateľná ponuka španielskeho klubu na Dominika Greifa prišla v samom závere prestupového obdobia, nemal klub veľa možností ako na trhu operatívne reagovať a získať prípadne iného brankára. „Keďže sme na Dominika ako na našu jasnú jednotku dlho neevidovali žiadnu ponuku, tak sme počas zimného transferového obdobia nevideli dôvod riešiť iného brankára. Z dlhodobého hľadiska to nemalo žiadny význam, keďže máme spoľahlivého Michala Šullu, potenciálneho Martina Trnovského a ďalších perspektívnych brankárov na Akadémii. Nemalo zmysel sťažovať budúcu pozíciu pre Šullu či Trnovského nákupom ďalšieho brankára. Samozrejme, situácia sa zraneniami zmenila. Vraciam sa však k tomu, že transfery na poslednú chvíľu v sebe skrývajú riziká, a toto je jedno z nich. Nájsť a podpísať v priebehu dvoch dní brankára, ktorého by sme nemali odsledovaného a neabsolvoval by s tímom ani jeden prípravný zápas, a ísť s ním bojovať o titul, by bolo nezodpovedné voči klubu a fanúšikom.“

Dominik Greif zostáva v Slovane

Dominik Greif má platný kontrakt a aj v jarnej časti bude pôsobiť v Slovane Bratislava. „Aj mňa mrzí, že sa celá situácia takto vyvinula. Súhlasiť s hosťovaním s opciou by však v tejto chvíli nemalo žiadny logický zmysel, nemôžeme ísť do súťaže bez brankára. Aj pre mňa to bolo ťažké rozhodnutie a uvedomujem si, že u časti verejnosti či fanúšikov možno nebude populárne. Som však presvedčený, že je správne pre dobro klubu. Verím, že Dominik k tomu pristúpi profesionálne a spoločne budeme hľadať cestu, ako spoločne uspieť v jarnej časti a umožniť mu, aby si splnil svoje sny. Nič sa nekončí, v lete môže prísť opäť ponuka od Mallorcy či iných klubov, a ak sa dohodneme, Dominik sa bude môcť posunúť ďalej,“ uzavrel Ivan Kmotrík ml.

Nechceme si vymieňať odkazy cez médiá, avšak fanúšikovia i verejnosť si zaslúžia vedieť fakty a pozadie celej situácie. Vychádzame len z overiteľných faktov a skutočností, ktoré vieme kedykoľvek v prípade potreby zdokladovať.

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
ŠK Slovan Bratislava – FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:0.
V akej zostave dnes nastúpia belasí?

Neprehliadnite

Pozývame vás na zápas s DAC.
Pripravili sme pre vás viacero zaujímavých aktivít.
Vstupenky sú už v predaji.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.