Úvod Správy Reprezentácia Ján Švehlík o Jozefovi Venglošovi: Najviac si budem pamätať jeho neutíchajúcu podporu a vieru v schopnosti človeka

Ján Švehlík o Jozefovi Venglošovi: Najviac si budem pamätať jeho neutíchajúcu podporu a vieru v schopnosti človeka

Ján Švehlík spomína na Jozefa Vengloša.

Smutná správa o úmrtí Jozefa Vengloša dorazila aj na sústredenie belasých do Turecka, kde sa nachádza vedúci mužstva a ďalšia belasá legenda Ján Švehlík. Jozef Vengloš mal na kariéru a život Jána Švehlíka významný vplyv, viedol ho v Slovane Bratislava i v reprezentácii. V súvislosti so spomínaním na odchod najvýznamnejšieho slovenského trénera 20. storočia sme pre vás pripravili rozhovor s Jánom Švehlíkom.

„Počas mojej kariéry ma viedli viacerí významní tréneri, Jozef Vengloš má však medzi nimi čestné postavenie. Pri všetkom rešpekte k ostatným by som ho dal na prvé miesto. Z pohľadu futbalového myslenia a filozofie ma práve on posunul najďalej, vzal som si od neho najviac čo sa týka kvality tréningov a debát na futbalové aj mimofutbalové témy. Posunul ma ako futbalistu i ako človeka v čase, keď som ešte len rozbiehal svoju kariéru. Bol to mimoriadne erudovaný a fundovaný človek. Podnety od takej osobnosti ako Jozef Vengloš mi pomohli vo futbale i v živote. Veľmi si vážim naše spolužitie a som smutný, že nás navždy opustil,“ povedal Ján Švehlík.

Ján Švehlík mal 23 rokov, keď sa Jozef Vengloš stal prvýkrát trénerom Slovana Bratislava. Belasí pod jeho vedením získali v sezóne 1973/74 slávne double, ktorým ukončili trnavskú nadvládu. Majstrovskú trofej zdvihli nad hlavu aj v ďalšom ročníku 1974/75. A rok neskôr prišli slávne majstrovstvá Európy 1976 v Belehrade, kde vo finále s Nemcami nastúpilo za Československo šesť hráčov Slovana. Ján Švehlík medzi nimi nechýbal, dodnes sa mu však k nominácii do základnej zostavy viaže jeden výnimočný príbeh.

„Do Belehradu som cestoval prakticky ako náhradník. V semifinále však vylúčili Jaroslava „Bobbyho“ Poláka a na finále bolo na jeho miesto viacero adeptov do základu. Tréneri Ježek a Vengloš sa radili, koho nominujú. Myslím si, že som vo finále nastúpil v základnej jedenástke aj zásluhou Jozefa Vengloša, aj keď on osobne mi to nikdy nepotvrdil. Vždy hovoril, že som na to mal výkonnosť a nemusel za mňa orodovať, no myslím si, že nejaké to slovo tam za mňa stratil. Logika tejto voľby mala zmysel v tom, že vpredu hral Marián Masný a tréneri zrejme predpokladali, že by nám to spolu mohlo fungovať, čo sa aj stalo, keď som dal Nemcom prvý gól. Nikdy na to nezabudnem a som vďačný Jozefovi Venglošovi.“

Vo futbalovej histórii nájdeme veľa úspešných hráčov i trénerov. Tí skutočne výnimoční, ktorí vojdú do dejín, sa však vyznačujú aj ľudskými kvalitami a tým, aký dojem počas svojej životnej dráhy zanechali. A v tomto smere bol Jozef Vengloš minimálne rovnako úspešný ako na futbalovom poli. Označovali ho za skutočného džentlmena a človeka, ktorý si svojimi vedomosťami a pôsobením vydobyl rešpekt aj v Európe a vo svete. Veď prednášal v 120 krajinách sveta, šesťkrát zostavoval najlepší výber Európy, raz elitný výber sveta a dlhodobo bol členom technickej komisie FIFA. V roku 2014 si prebral najvyššie vyznamenanie FIFA Order of Merit (Rad za zásluhy).

„Najviac si budem pamätať jeho neutíchajúcu podporu a vieru v schopnosti človeka. Na sústredeniach v Slovane či reprezentácii sme spolu veľa debatovali. Každý hráč má obdobia, keď sa mu nedarí, a ja som nebol výnimka. Jozef Vengloš ma však vždy vedel podporiť a poradiť, veľa z jeho myšlienok som si vzal do života. Podporoval ma aj v tom, aby som dokončil štúdium práva. Bol to typický džentlmen, či už futbalový alebo ľudský,“ pokračoval Ján Švehlík v spomienkach na Jozefa Vengloša.

Bol to práve Jozef Vengloš, kto po osamostatnení sa Slovenska udal tón vzdelávaniu futbalových trénerov. Stal sa prvým trénerom slovenskej reprezentácie a dodnes mnohí čerpajú z jeho vedomostí a prístupu k práci. „O niektorých tréneroch sa dá povedať, že predbehli dobu. Takým trénerom bol legendárny Jim Šťastný, a podľa mňa aj Jozef Vengloš. Tiež mal myšlienky, ktoré predbehli svoju dobu a realizovali sa aj v neskorších rokoch. Patrí mu veľká vďaka za to, čo urobil pre Slovan i celý slovenský futbal.“

Jozefa Vengloša si mimoriadne vážili na Britských ostrovoch, kde pôsobil v Aston Villa či Celticu Glasgow. Oba kluby a ich fanúšikovia si jeho pamiatku vo veľkom pripomínajú. Nesmieme zabudnúť, že svojím pôsobením v Aston Villa ako prvý tréner v najvyššej anglickej lige, ktorý nepochádzal z Britských ostrovov, otvoril cestu ďalším trénerom z iných krajín Európy. Kým mu to zdravie umožnilo, navštevoval zápasy Slovana Bratislava, svojho materského klubu, pre ktorý urobil tak veľa.

„Kým to bolo možné, radi sme sa stretli, resp. si zavolali. Stále sa zaujímal o Slovan, ktorý bol jeho srdcovou záležitosťou. O to je smutnejšie, že odišla takáto ľudská a futbalová osobnosť,“ uzavrel Ján Švehlík.

Odpočívajte v pokoji, pán Vengloš. Nikdy nezabudneme.

Zdroj foto: TASR

 

Slovan TV
Aktuálne novinky
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Zápas sa odohrá v nedeľu o 18:00 na štadióne v Poprade.
Venujte prosím pozornosť dôležitým informáciám.

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava prehral s gréckym majstrom Olympiakosom Pireus v jedenástkovom rozostrele po remíze 2:2 v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy. V play-off o skupinu Konferenčnej ligy si zmeriame sily s majstrom Bosny a Hercegoviny Zrinjski Mostar.
André Green vás pozýva na odvetu s Olympiakosom.
Vstupenky sú v predaji na Ticketmedia.sk.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.