Úvod Správy Niké liga Do nového roka s jedným veľkým prianím

Do nového roka s jedným veľkým prianím

Rozhovor s generálnym riaditeľom klubu Ivanom Kmotríkom ml.

Vianočné obdobie prirodzene ponúka čas na bilancovanie a ohliadnutie sa za uplynulým rokom. Rok 2020 bol nielen pre nás náročný. Zažili sme aj ťažšie chvíle, no rok sme uzavreli sériou šiestich víťazstiev a zimujeme na prvom mieste ligy s päťbodovým náskokom na Dunajskú Stredu. Napriek celkovej neľahkej situácii sa pozeráme do budúcna s ďalšími ambíciami a optimizmom. Prinášame rozhovor s Ivanom Kmotríkom ml., generálnym riaditeľom ŠK Slovan Bratislava.

Začnime tradičnou otázkou – ako by ste zhodnotili jesennú časť ročníka 2020/21?

Je to veľmi špecifická sezóna. Oproti predchádzajúcej sa mi hodnotí omnoho ťažšie najmä z dôvodu neúspechu v pohárovej Európe. Celý rok 2020 bol ovplyvnený pandémiou, ktorá mala negatívny vplyv na samotné fungovanie klubu. K tomu sa pridali udalosti na Faerských ostrovoch či špecifický jednokolový formát kvalifikácie európskych pohárov. Chýbal nám aj faktor Tehelného poľa, domáca atmosféra nás predtým v Európe ťahala dopredu, čo vypálilo až do skupinovej fázy. V tomto roku sme neuspeli, čo nás stále bolí a hnevá. Pozitívom je, že najmä v posledných jesenných zápasoch sa začala prejavovať práca trénera Darka Milaniča a ukazuje sa zlepšenie v našej hre, čiže presne to, čo bolo cieľom trénerskej zmeny. Dlhodobo sa chceme prezentovať tak ako v poslednom derby – priamočiaro, dominantne, agresívne. Taký Slovan môže ľudí baviť a v budúcnosti pritiahnuť na tribúny. Teším sa, že sme v závere roka dokázali otočiť tabuľku vo svoj prospech. V jednom momente sme na Dunajskú Stredu strácali päť bodov, teraz sme o päť bodov pred nimi. Na záver roka môžeme myslieť pozitívne a tešiť sa na to, čo príde po zimnej prestávke.

Spomenuli ste trénerskú zmenu, ktorá sa v tom čase nestretla len s priaznivými reakciami verejnosti či fanúšikov. Ukázala sa zmena aj spätne ako správna?

Dlho si budem vyčítať a považujem za svoju chybu, že som nepristúpil k trénerskej zmene skôr. Tá stagnácia mužstva a nemohúcnosť z nej vyplývajúca nás doviedli k tomu, že sme vyhoreli v Európe. Naše mužstvo nebolo na Európu adekvátne pripravené, čo bola zodpovednosť predošlého realizačného tímu na čele s bývalým hlavným trénerom. Snažili sme to ešte zvrátiť trénerskou zmenou, no v tak krátkom čase ešte nemohla zafungovať tak ako sme si želali. Najviac ma mrzí, že som v tomto prípade nekonal ráznejšie a neprijal ešte skôr to nepopulárne rozhodnutie. Zrejme by som si to „zlízol“ ešte viac, ale mohli sme byť úspešnejší v Európe. A to by mi za to stálo. Som rád, že zmena napokon zafungovala a práca nového trénera sa začína prejavovať na našej hre. Vďaka tomu vedieme ligu s päťbodovým náskokom. Ani si nechcem predstavovať, kde by sme sa dnes bez tejto zmeny nachádzali.

Výsledky práce akéhokoľvek trénera v akomkoľvek klube sa vždy odzrkadľujú s určitým časovým odstupom. Nehovoríme o dňoch či týždňoch, ale o mesiacoch...

Samozrejme, trénerská práca sa odzrkadlí vždy až po určitom čase. Aj v prípade Darka Milaniča platí, že po troch mesiacoch vidíme prvé charakteristické prvky, ktoré priniesol do nášho herného prejavu. Tréner potrebuje čas, aby mohol aplikovať svoje metódy, a to sa nedá urobiť zo dňa na deň. Verím, že sa energia, ktorú tréner dáva mužstvu v každom tréningu, pretaví v zime do ešte lepšieho herného prejavu. Konečne by sme tak mohli ísť do pohárovej Európy pripravení tak, ako by sme si všetci priali.

Aké sú to teda krátkodobé a strednodobé ciele klubu?

Po vypadnutí z Európy to bolo pre nás všetkých ťažké, no nemohli sme to „zabaliť“ a povedať si, že veď túto sezónu nejako odohráme. Vyhrnuli sme si rukávy a začali sme ešte tvrdšie pracovať. Máme pred sebou jasné ciele. Tým krátkodobým je tretíkrát v rade získať majstrovský titul. Tento cieľ sme jasne deklarovali už pred sezónou a nič sa na ňom nemení. Ak sa nám to podarí, tak do novej sezóny budeme musieť vstúpiť s inými cieľmi, čím myslím aj kvalifikáciu do skupinovej fázy jedného z európskych pohárov. Keď chceme ďalej napredovať, tak si vzhľadom na finančnú situácie musíme nastaviť aj európske ciele. Pre splnenie týchto cieľov vyvinieme maximálne úsilie, no pochopiteľne, najprv musíme získať titul.

Čo stojí za týmto nastavením?

Budem úprimný a určite nepoviem nič nové ani pre ostatné slovenské kluby – aj my sme vo vážnom ekonomickom ohrození. Pandémia nás ako najväčší klub najviac zasiahla. Máme najvyššie náklady, no prakticky od marca nulové príjmy. To sú holé fakty. Podpora športu zo strany štátu je aj za normálnych okolností veľmi slabá, zvlášť v porovnaní s okolitými krajinami. A platí to aj pre kompenzácie za ušlé zisky, ktoré sa týkajú nielen nás, ale celého slovenského športu. Snažíme sa s tým popasovať a ďalej bojovať. Európske poháre samozrejme znamenajú aj vyššie príjmy z televíznych práv či od sponzorov. Preto sme ochotní vynaložiť úsilie a náklady, ktoré sa môžu vrátiť v podobe športového úspechu i prílevu financií do klubu. Pevne verím, že budúci rok sa budú môcť fanúšikovia vrátiť na tribúny. Návšteva štadióna potom nebude „len“ o tom, že si chcem pozrieť futbal a tešiť sa z gólov Slovana. Bude to aj o tom, že fanúšik zakúpením permanentky či vstupenky priamo pomôže svojmu klubu, aby prežil ekonomické straty. Všetci krvácame a my nie sme výnimkou.

Čo môžete povedať smerom k zimnému prestupovému obdobiu a prípadným zmenám v kádri?

Ako som už spomenul, situácia je vážna. Ak na trhu bude šanca speňažiť jedného-dvoch hráčov a zrealizovať výhodný prestup pre klub i samotného hráča, budeme na to reagovať. Momentálne to však nie je také horúce, aj iné kluby sú vo finančnej tiesni. Cena hráčov vo všeobecnosti klesla, no my ich nechceme predávať výrazne pod cenu, resp. dehonestovať ich hodnotu na trhu len kvôli koronakríze. Fanúšikov chcem vopred upokojiť, že nehovorím o žiadnom výpredaji. V prípade výhodnej ponuky si viem predstaviť predaj jedného, maximálne dvoch hráčov. Naším cieľom stále zostáva získať titul a čo najlepšie sa pripraviť na Európu, k čomu potrebujeme silné mužstvo. Čo sa týka príchodov, nepredpokladám nič dramatické. Náš káder je široký, budeme hrať len dve súťaže. Navyše, po zranení sa do prípravy zapojí Vladimír Weiss a som nesmierne rád, že po dlhom výpadku sa Filip Lichý vracia späť do formy. Po zranení sa vráti aj Ondřej Petrák. Pribudnú tak traja uzdravení hráči.

Uvažujete ešte o nejakom zoštíhlení kádra?

Uvidíme, čo nám trh prinesie, máme pred sebou celý január. Spolu s trénerom sa budeme snažiť, aby sme využili všetkých hráčov a našli sme pre nich uplatnenie. Myslíme nielen na jarnú časť, ale aj na budúce leto. Vieme, čo potrebujeme teraz a vieme, čo budeme potrebovať v lete. Podľa toho sa zariadime.

Moha na jeseň odohral iba 7 zápasov. Môžete fanúšikom ozrejmiť tému Moha?

Moha žiaľ nebol vhodne mentálne nastavený a mysľou prítomný v Slovane tak, aby bol pre mužstvo na ihrisku prospešný. Musím skonštatovať, že sa nesprával ako profesionál. Začal vynechávať tréningy, ako dôvody raz uviedol bolesti hlavy či svalov, inokedy žalúdočné problémy. Tréner sa rozhodol, že pokiaľ si to Moha nedá v hlave dokopy a nebude stopercentne koncentrovaný na Slovan, nie je na ihrisku použiteľný. My sme trénera v tomto rozhodnutí podržali a podporili, tréner totiž nesie plnú zodpovednosť za výber hráčov a aj za atmosféru v tíme. My nikdy nemôžeme dopustiť, aby bol jednotlivec viac než klub, čo platí aj pre Mohu. Prednosť dostali iní hráči a myslím si, že Moha zrazu zbadal, že nie je nenahraditeľný. Rafael Ratao ho zastúpil výborne a je naším najproduktívnejším hráčom. Pochopiteľne, my sme Mohovi vďační za dobré zápasy, ktoré za nás odohral, no len z minulosti sa žiť nedá. Uvidíme, ako sa vyvinie jeho situácia. Bol a je súčasťou nášho kádra, má platný kontrakt a stále má šancu dať si všetko v hlave do poriadku. Je len na ňom, ako sa k tomu postaví a či sa bude mysľou opäť stopercentne koncentrovať na Slovan.

V priamom televíznom prenose z derby odznela nepodložená informácia o tom, že klub bude v zime s Vasilom Božikovom rokovať o jeho budúcnosti. Aká je situácia ohľadom nášho kapitána?

Na Vasila nemáme žiadnu ponuku a najmä, my by sme ho ani nechceli predať. Je to náš kapitán, ktorého si nesmierne vážime. Vasil je pre Slovan tá správna osobnosť. Aj preňho to však bola ťažká jesenná časť, keď prekonal ochorenie Covid-19. Športovci sa po tomto ochorení ťažšie a dlhšie vracajú do pôvodnej formy. Za menšou minutážou Vasila teda opäť netreba hľadať senzácie či rôzne konštrukcie, ktoré sa niekto snaží vytvárať. Všetci traja naši stopéri sú reprezentantmi svojich krajín a tréner má príjemnú dilemu pri výbere stopérskej dvojice. Rozhoduje tam aktuálna forma. Zvonku sa to ľahko hodnotí, keď človek nevidí do tréningového procesu. Vstupuje tam do toho veľa vecí ako taktické zámery trénera, forma na tréningoch či malé zranenia alebo choroby. Tréner má stopercentnú právomoc pri skladaní zostavy, a vzhľadom na aktuálnu formu preferoval inú stopérsku dvojicu. Verím, že sa Vasil po sviatkoch vráti v plnej sile, zabojuje o svoju minutáž a opäť ukáže, že je ten správny kapitán. Pre náš klub je veľmi dôležitý.

Je aktuálny návrat Davida Hrnčára, ktorému výborne vyšla jesenná časť v Zlatých Moravciach?

Čítal som, že David sa raz vyjadril, že jeho snom je hrať za Slovan. My mu možnosť splniť si sen ponúkneme a bude len na ňom, ako sa k tomu postaví a či si zvolí Slovan alebo inú kariérnu cestu. Davidova budúcnosť je len na ňom. Myslím si, že podáva veľmi dobré výkony a som nesmierne rád, že sa mu takto darí.

Slovan začiatkom roka 2020 zrealizoval najväčší transfer v histórii Slovenska, keď Andraž Šporar prestúpil do Sportingu Lisabon, pričom celková prestupová suma mala prevýšiť 7 miliónov eur. Bolo to tesne pred pandémiou, a preto ste viackrát vyjadrili obavu, či portugalský klub bude schopný splácať svoje záväzky...

Situácia sa zlepšila. Čakáme ešte na dve splátky, jednu odloženú zo septembra, ktorá má splatnosť v januári. A posledná splátka je datovaná na začiatok februára. Verím, že to bude vyplatené v termíne a tieto financie nám pomôžu po ekonomickej stránke.

Na záver - aké je vaše prianie slovanistom k Vianociam a do nového roka?

V tomto špecifickom roku prajem všetkým najmä pevné zdravie. Mojím najväčším do nového roka je, aby sa fanúšikovia vrátili na Tehelné pole. Chýbate nám, chýba nám vaša sila a podpora. Už teraz pracujeme so scenármi, kedy a ako by sa ľudia mohli vrátiť na štadión. Keď to bude možné, tak urobíme maximum, aby sme vás na štadióne udržali, a aby sme tak prilákali ďalších a ďalších priaznivcov z Bratislavy i Slovenska. Verím, že je to nielen moje, ale aj naše spoločné prianie. Pretože SPOLU SME SLOVAN. Prajem všetkým slovanistom a slovanistkám krásne Vianoce a šťastný nový rok!

Zdroj foto: Miro Gasidlo, TASR

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
ŠK Slovan Bratislava – FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:0.
V akej zostave dnes nastúpia belasí?

Neprehliadnite

Pozývame vás na zápas s DAC.
Pripravili sme pre vás viacero zaujímavých aktivít.
Vstupenky sú už v predaji.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.