Hráme inak

Tréner Darko Milanič v rozhovore po skončení jesennej časti.

Belasí zimujú na prvom mieste Fortuna ligy s bilanciou 14 víťazstiev, 2 remízy, 2 prehry a skóre 45:11. Máme najproduktívnejšiu ofenzívu a zároveň najpevnejšiu obranu. Darko Milanič, najúspešnejší slovinský tréner súčasnej éry, sa vedenia mužstva ujal začiatkom septembra. Od začiatku začal pracovať aj na zmene herného prejavu, ktorý má byť rýchlejší, priamočiarejší a dynamickejší.

Darko Milanič si čo-to prežil ako hráč i tréner. Bol kapitánom Slovinska na majstrovstvách Európy 2000, ako tréner Mariboru dvakrát postúpil do skupiny Európskej ligy a raz do Ligy majstrov. Pri komunikácii s hráčmi využíva svoju jazykovú výbavu, plynule ovláda srbo-chorvátčinu, taliančinu, angličtinu i nemčinu. A veľmi sa mu páči aj slovenčina, z ktorej pochytil prvé základy.

Jeho vecný prístup najlepšie ilustruje reakcia na otázku z posezónneho rozhovoru pre verejnoprávnu televíziu. Redaktor sa opýtal na vypadnutie Slovana v Kuopiu s tým, že ho mrzí, že sa musí na konci roka pýtať práve na takúto nie príjemnú tému. Darko Milanič reagoval, že redaktor sa nemá prečo ospravedlňovať, pretože preňho ako trénera je povinnosťou vyjadrovať sa ako k víťazstvám a úspechom, tak aj k prehrám a neúspechom. Berie totiž svoju zodpovednosť za výsledky Slovana Bratislava.

Prinášame rozhovor s naším hlavným trénerom, v ktorom sme sa vrátili k jesennej časti ročníka 2020/21.

S akými pocitmi uzatvárate jesennú časť sezóny?

S prevažne pozitívnymi. Hráči prijali našu cestu, na tréningoch reagovali výborne a dokázali sa prezentovať spôsobom, aký od nich vyžadujeme. A najmä finiš bol výborný. Chceli sme v závere jesene natiahnuť víťaznú šnúru, čo sa nám podarilo a zimujeme prví s päťbodovým náskokom. Emotívny triumf nad Žilinou bol krásnou bodkou za týmto rokom. Našli sa však aj negatívne momenty. Tým prvým bolo vypadnutie z pohárovej Európy a druhým, keď sme v mužstve a v realizačnom tíme mali koronavírus. Na 14 dní sme všetci v realizačnom tíme boli v karanténe, čo bolo z pohľadu tréningov a práce s hráčmi veľmi nepríjemné.

Viackrát ste hovorili o tom, že chcete, aby sa Slovan prezentoval inak. Môžete fanúšikom priblížiť prácu na zmene herného štýlu?

Snažíme sa hrať inak. A najmä v závere roka sa nám to aj podarilo. Nehovorím, že hráme lepším alebo horším spôsobom, nesúdim. Vždy je to vec diskusie a uhla pohľadu. Len tvrdím, že na ihrisku vyzeráme inak. Chceme hrať priamočiaro, rýchlo a aktívne s loptou i bez lopty. Nemáme možno také držanie lopty, pretože sa snažíme o rýchly prechod dopredu. A získavame vďaka tomu body. Sami ste videli, koľko šancí sme si so Žilinou vytvorili len vďaka tomu, že sme smerom dopredu hrali jednoducho. Samozrejme, stále na tom musíme pracovať. Aj po novom roku sa budeme prezentovať touto cestou s vysokým napádaním a rýchlym prechodom do útoku.

Dominujeme v ofenzívnych i defenzívnych štatistikách. Dávate si záležať na balanse medzi útokom a obranou?

Áno. Na jednej strane chceme hrať priamočiaro, ofenzívne a v dobrom tempe, aby po jednej vydarenej akcii prišla čím skôr druhá. Ak sa bavíme o defenzíve, tak je potrebné zdôrazniť, že chceme brániť vysoko. Nie v bloku pred šestnástkou. Dôležitá je aj reakcia tímu po strate lopty, aby sme sa okamžite prepli z útočného do obranného módu. Našou taktikou pri defenzívnej činnosti je byť aktívni v strednej zóne a vysoko napádať súpera, aby sme získavali lopty už na jeho polovici.

Čo ste sa snažili zlepšiť bezprostredne po príchode do Slovana?

Hneď na prvom tréningu som videl v tíme veľkú kvalitu. Mužstvu však akoby chýbala energia a emócie. Keď sme v mojom prvom zápase vyhrali v derby nad Trnavou, tak som nevidel takú radosť, ako by ste po víťaznom derby očakávali. Futbal je pritom o emóciách. Prvýkrát som to skutočne videl po zápase v Pohroní, kde sme získali veľmi dôležité víťazstvo, ktorým sme sa priblížili k Dunajskej Strede. Hráči to tvrdo odmakali, a v kabíne som na nich videl úprimnú radosť. A sami ste si možno všimli, že keď teraz dávame góly a vyhrávame, tak sa hráči tešia a dávajú najavo skutočné emócie. A to je pre úspech veľmi dôležité.

Zimujeme prví s päťbodovým náskokom, konkurencia však v zime určite nebude spať...

Určite nie. Vždy je ťažšie niečo obhájiť než prvýkrát získať. My teraz túžime po treťom titule v rade. Aj víťazstvá s tímami z nižších poschodí tabuľky si veľmi cením, pretože každý súper sa na nás chce vytiahnuť. Nie je ľahké vyhrávať každý týždeň, i keď sa to tak možno zdá. Každé víťazstvo si musíme vybojovať a zaslúžiť. Páči sa mi, že slovenská liga je dynamická a súbojová. Kým napríklad v Slovinsku pískajú rozhodcovia takmer všetko, na Slovensku nechajú futbal plynúť a dovolia aj fyzickú hru, čo osobne schvaľujem. Nie sme predsa mäkkí. V každom prípade, na prvom tréningu zimnej prípravy hráčom zdôrazním, že nás čaká ešte dlhá a náročná jar. Titul je naším jasným cieľom, no treba si ho vybojovať.

Na čo sa zameriate počas zimnej prípravy?

Ak by ste sa ma opýtali, čo všetko potrebujeme zlepšiť počas zimy, tak odpoviem jednoslovne – všetko. Budeme pracovať ako na fyzickej a kondičnej stránke, tak aj na tej taktickej a technickej. Medzi naše čiastkové ciele bude určite patriť aj odstránenie nedostatkov z jesene, aby sme dokázali udržať nastolené tempo počas celých 90 minút a nestrácali kontrolu nad zápasmi. Bude toho veľa, no tešíme sa.

Aké máte prianie do nového roka 2021?

Všetkým fanúšikom Slovana, Bratislavčanom i Slovákom prajem najmä pevné zdravie. Veľmi si prajem, aby sme v budúcom roku mohli opäť fungovať normálnym spôsobom života bez strachu z koronavírusu. Veľmi rád by som zažil Tehelné pole, ktoré je samo o sebe krásne, naplnené fanúšikmi. Všetkým prajem veľa úspechov a zdravia v novom roku a pekné sviatky. Teším sa na výzvy, ktoré prinesie nový rok.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Vasil Božikov na štarte zimnej prípravy.
Tréner Darko Milanič na štarte zimnej prípravy.
Reportáž Slovan TV zo začiatku zimnej prípravy.

Neprehliadnite

Rozhovor s generálnym riaditeľom klubu Ivanom Kmotríkom ml.
Tréner Darko Milanič v rozhovore po skončení jesennej časti.
ŠK Slovan zdolal Žilinu 3:2.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.