Úvod Správy Niké liga Derby záležitosťou okamihu

Derby záležitosťou okamihu

Belasí sa v nedeľu o 15:00 predstavia v Trnave.

Najslávnejšie slovenské derby napíše svoje 158. pokračovanie. Vo vždy prestížnom zápase majú belasí príležitosť spečatiť jesenné prvenstvo. Úvodný výkop je v nedeľu o 15:00.

Priamy prenos zo stretnutia odvysiela Orange Sport, resp. Huste.tv prostredníctvom internetového prenosu.

Stretáva sa líder súťaže s piatym tímom priebežného poradia, Slovan a Trnavu delí 15 bodov. Belasí majú spolu s Dunajskou Stredou najproduktívnejšiu ofenzívu (39 gólov) a ako jediní v lige inkasovali jednociferný počet gólov (9). Spartak je v produktivite piaty (24 strelených gólov) a spomedzi všetkých tímov inkasoval štvrtý najmenší počet gólov (21).

Na čele súťaže máme dvojbodový náskok na druhý DAC. V prípade víťazstva si môžeme zaistiť jesenné prvenstvo a zároveň máme šancu navýšiť náš náskok. „Sme vo finále jesennej časti a hráči vedia, aké sú naše spoločné ciele. Chceme víťaziť a naplno bodovať aj v piatom zápase po sebe,“ povedal tréner Darko Milanič.

Postavenie v tabuľke, forma či štatistiky hovoria v náš prospech, no derby bývajú špecifické. „Sme v dobrej pozícii, no derby je vždy trochu iné než ostatné zápasy. Nezáleží v ňom na tabuľkovom postavení, forme či na tom, že sa nám naposledy proti Trnave darilo. Záleží len na zajtrajšku a na tom, čo sa stane v priebehu deväťdesiatich minút,“ vyhlásil tréner belasých.

Darko Milanič má zo svojho predchádzajúceho angažmánu v Maribore veľké skúsenosti z derby zápasov, predovšetkým s Olimpijou Ľubľana. Na lavičke Slovana debutoval v polovici septembra práve v súboji so Spartakom a belasých doviedol k víťazstvu 2:0. „Mám skúsenosti z derby. Na takéto zápasy je dôležité pripraviť sa nielen takticky či fyzicky, ale najmä mentálne. Je prirodzené, že do hry prenášame emócie a energiu, no vždy si treba zachovať chladnú hlavu. Stále treba mať na pamäti náš herný plán, ktorým chceme v Trnave uspieť. Očakávame, že súper bude hrať agresívne. Derby je dôležité nielen pre fanúšikov i celý klub, ale aj pre nás všetkých v tíme. Urobíme maximum, aby sme po zápase všetci mali dôvod na spokojnosť a radosť.“

Belasí počas týždňa štandardne trénovali. „Som rád, že výsledky testov našich hráčov boli negatívne. Aj po zdravotnej stránke sme na derby dobre pripravení,“ uzavrel Darko Milanič. Do zápasu určite nezasiahne Vladimír Weiss, ktorý je po operácii športového pruhu, pre chorobu chýba Jurij Medveděv a zranenia nepustia do hry Ondřeja Petráka a Martina Trnovského.

Aktuálna forma

Belasí naskočili na víťaznú vlnu, vyhrali štyrikrát po sebe. Naša víťazná séria sa začala v Michalovciach (víťazstvo 2:0), pokračovala triumfami nad Zlatými Moravcami (2:1), v Senici (3:0) a nad Trenčínom (2:0).

Spartak strieda lepšie výsledky s horšími. Pred týždňom zvíťazil na pôde Serede (v Zlatých Moravciach) vysoko 6:2, predtým však zaknihoval dve domáce prehry s Dunajskou Stredou (0:2) a Michalovcami (1:2). Trnave sa v poslednom čase lepšie darí vonku, keďže pred tromi týždňami remizovala na ihrisku Pohronia 3:3 a predtým dokonca naplno bodovala v Ružomberku (1:0).

Vzájomné zápasy

Čaká nás 158. derby. Doterajšia bilancia hovorí v náš prospech: 74 víťazstiev, 37 remíz a 46 prehier.

V prebiehajúcej sezóne sme Spartak doma zdolali 2:0, keď už v úvodnej fáze stretnutia skórovali Žan Medved a Nono, ktorý trafil pekne z priameho kopu.

So Spartakom ťaháme sedemzápasovú šnúru bez prehry, ktorá trvá od apríla 2018. V derby sme zároveň neinkasovali od septembra 2018, čiže už 495 minút čistého času hry.

Zaujímavosti

Bilancia posledných desiatich derby, ktoré sa hrali v Trnave, je nasledovná: 4 víťazstvá Slovana, 4 remízy a 2 triumfy Spartaka, skóre 9:8 z nášho pohľadu

Belasí sú najproduktívnejší v záverečnej štvrťhodine prvého polčasu, v ktorej dali 9 z 39 gólov.

Spartak je najnebezpečnejší v rovnakej fáze stretnutia, medzi 30. – 45. minútou dal päť gólov a iba raz inkasoval.

Belasí majú druhé najgólovejšie štandardné situácie v súťaži (10 gólov) a najlepšie ich bránia (3 inkasované góly). Trnava dala zo štandardiek 9 gólov a 8-krát inkasovala.

Najlepším strelcom belasých je 8-gólový Rafael Ratao, v drese Spartaka 5-gólový Erik Pačinda.

Dominik Greif je lídrom ligy v počte čistých kont (7) aj v úspešnosti zákrokov (85,7 %). Brankár Spartaka Dobrivoj Rusov vychytal päť čistých kont.

Práve Dominik Greif v poslednom derby v Trnave zneškodnil v druhom polčase penaltu Bogdana Mitreu.

Na lavičkách to bude súboj Darka Milaniča s Norbertom Hrnčárom. Norbert Hrnčár odohral šesť sezón v belasom drese a v ročníku 1998/99 prispel k zisku double.

Dôležité informácie

Zápas 17. kola Fortuna ligy 2020/21 FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava sa začína v nedeľu 13. decembra o 15:00 a povedie ho rozhodcovská trojica Glova – Hancko, Bednár.

Pozrite si vyjadrenia trénerov po včerajšom derby.