Úvod Správy Niké liga Aktivitou za víťazstvom

Aktivitou za víťazstvom

Belasí v sobotu o 17:00 privítajú AS Trenčín.

Belasí sú po skompletizovaní tabuľky lídrami súťaže, a na prvom mieste chcú stráviť aj zimnú prestávku. Pre splnenie tohto cieľa však potrebujú v súboji s AS Trenčín naplno bodovať. Úvodný výkop je v sobotu o 17:00.

Žiaľ, aj teraz zostanú tribúny Tehelného poľa z dôvodu súčasných opatrení prázdne. Priamy prenos odvysiela RTVS na Dvojke, resp. Huste.tv na internete.

Stretáva sa líder súťaže s desiatym tímom tabuľky, Slovan a Trenčín delí 21 bodov. S 37 gólmi máme spoločne so Žilinou a Dunajskou Stredou najlepšiu ofenzívu v súťaži. Trenčín je ôsmy najproduktívnejší, dal 17 gólov.

Naša defenzíva je najpevnejšia v celej súťaži, ako jediní sme inkasovali jednociferný počet gólov (9). Trenčín inkasoval spomedzi všetkých tímov tretí najväčší počet gólov spolu s Nitrou (28).

„Doma chceme zvíťaziť. Popri víťazstve je naším zámerom odohrať zápas vo vysokom tempe a nadviazať na dobré veci v našej hre. V tejto fáze sezóny v zložitejších poveternostných podmienkach je dôležité hrať rýchlo a priamočiaro,“ povedal tréner Darko Milanič.

Zápasy s Trenčínom sú vždy zaujímavé aj preto, že sa stretnú tímy, ktoré prioritne chcú hrať futbal a tvoriť. „Vieme, že Trenčín je ofenzívne nastavený, snaží sa vysoko napádať a hrať kombinačne. Nenakopáva lopty, hrá na krátke prihrávky. Preto budeme myslieť aj na dobrú defenzívu, avšak nechceme brániť pasívne. Dobrým pohybom, kombináciami a strelami chceme donútiť súpera k chybám a dať góly,“ pokračoval tréner belasých.

Do konca jesene zostávajú tri kolá. Po skompletizovaní tabuľky sme prví, a ako lídri chceme stráviť aj zimnú prestávku. „Naším cieľom je zimovať na prvom mieste. Sme radi, že sme prví, no nesmieme sa zastaviť ani poľaviť. Máme pred sebou ešte veľa zápasov. A ten najbližší je vždy najdôležitejší. Preto teraz myslíme len na Trenčín.“

Darko Milanič tradične ozrejmil aj zdravotný stav kádra. „Pre zranenia či iné zdravotné ťažkosti nám v zápase s Trenčínom budú chýbať Vladimír Weiss, Jurij Medveděv, Ondřej Petrák a Matúš Ružinský,“ vyhlásil tréner belasých. Po uplynutí karantény sa v tomto týždni zapojil do tréningov Vasil Božikov, ktorý dobieha určitý tréningový výpadok. „Vasil Božikov od stredy normálne trénoval s mužstvom, samozrejme, musí ešte dohnať výpadok. Dôležité je, že na sobotu je pripravený a bude súčasťou tímu, ktorý bude nominovaný na zápas,“ hovorí Darko Milanič.

V Senici musel vynútene striedať Lukáš Pauschek po tvrdom kontakte v našom pokutovom území. „Lukáš Pauschek trénuje s tímom, je v poriadku,“ uzavrel Darko Milanič.

Aktuálna forma

Belasí získali v posledných piatich zápasoch 10 bodov z 15 možných. Posledné tri zápasy sme vyhrali, naposledy v Senici rozdielom triedy 3:0, keď góly dali David Strelec, Rafael Ratao a Dávid Holman.

Trenčín si v posledných piatich kolách pripísal na svoje konto 6 bodov z 15 možných. Pred týždňom v dôležitom zápase zdolal Sereď 1:0, keď si vlastný gól strelil Bankole Adekuoroye.

Vzájomné zápasy

Slovan a Trenčín odohrali 54 ligových zápasov. Bilancia hovorí v náš prospech: 25 víťazstiev, 8 remíz a 21 prehier.

V roku 2020 sme sa s Trenčínom stretli už trikrát. Vo februári sme na Tehelnom poli vyhrali 2:0 (góly Vernon, Ratao), v marci sme v štvrťfinále pohára v Žiline (AS tam počas rekonštrukcie štadióna hráva domáce zápasy) remizovali v riadnom hracom čase 2:2 (Ratao 2) a postúpili po penaltovom rozstrele, v ktorom Michal Šulla zneškodnil dve penalty. Koncom augusta sme v lige opäť v Žiline zdolali Trenčín 2:1 po víťaznom obrate a dvoch góloch Vernona.

S Trenčínom sme neprehrali už sedem súťažných stretnutí v rade, táto šnúra trvá od apríla 2018.

Zaujímavosti

Belasí majú najlepšie vstupy do stretnutí v celej lige, naše skóre v úvodnej štvrťhodine zápasov je 6:0 (6 strelených gólov, žiaden inkasovaný).

Najproduktívnejší sme v záverečnej štvrťhodine prvého polčasu, v rámci ktorej sme dali 9 z 37 gólov.

Trenčínu sa výrazne viac darí v prvom polčase (skóre +4) ako po prestávke (skóre -15). Ani jeden ligový tím nemá také výrazné rozdiely medzi polčasmi.

Belasí majú druhé najnebezpečnejšie štandardné situácie v lige spolu so Žilinou a ViOnom (9 strelených gólov), a zároveň štandardky spolu s DAC najlepšie bránime (3 inkasované góly).

Naším najlepším strelcom je osemgólový Rafael Ratao, v Trenčíne v tejto štatistike vedie štvorgólový Hamza Čatakovič.

Najviac asistencií v našom tíme má Dávid Holman (4), v Trenčíne Ahmad Ghali (3).

Dominik Greif je lídrom ligy v počte čistých kont (6) aj v úspešnosti zákrokov (85,7 %).

Na lavičkách uvidíme súboj Darka Milaniča a Belgičana Stijna Vrevena.

Dôležité informácie

Zápas 16. kola Fortuna ligy 2020/21 ŠK Slovan Bratislava – AS Trenčín sa začína v sobotu 5. decembra o 17:00 a povedie ho rozhodcovská trojica Očenáš – Kováč, Jánošík.

Priamy prenos odvysiela RTVS na Dvojke, resp. Huste.tv na internete.