Úvod Správy Niké liga Jednu víťaznú sériu natiahnuť, druhú vytvoriť

Jednu víťaznú sériu natiahnuť, druhú vytvoriť

Belasí sa v nedeľu o 15:00 predstavia v Senici.

Záverečný blok jesennej časti pokračuje 15. kolom, v rámci ktorého sa belasí predstavia v Senici. S týmto súperom sa nám historicky darí a so Senicou držíme už viac než šesťročnú sériu neporaziteľnosti. Úvodný výkop je v nedeľu o 15:00.

Priamy prenos zo zápasu odvysiela Orange Sport, internetový prenos bude k dispozícii prostredníctvom Huste.tv.

Slovan a Senicu delí 17 bodov, ešte pred sobotňajším programom to bol súboj lídra súťaže s deviatym tímom priebežného poradia. DAC sa vďaka víťazstvu v Trnave posunul na prvé miesto, ak však v Senici budeme naplno bodovať, vrátime sa späť na čelo. Nesmieme zabudnúť, že Dunajská Streda má ešte zápas k dobru.

Belasí dali tretí najvyšší počet gólov v súťaži (34) a najmenej inkasovali (9 inkasovaných gólov). Senica má druhý najslabší útok (15) a deviatu najpevnejšiu obranu (26).

Senicu sme doma koncom septembra zdolali 2:0 po góloch Dávida Holmana a Davida Strelca, zápas však bol dlho otvorený a súper viackrát pohrozil, pričom nás podržal Dominik Greif. „Posledný zápas so Senicou vôbec nebol jednoduchý. Senica sa prezentuje iným štýlom hry než Zlaté Moravce, s ktorými sme hrali naposledy, no tiež sú nepríjemní a majú viacero nebezpečných hráčov. Musíme sa však pozerať najmä na seba. Chceme nadviazať na veci, ktoré boli v posledných zápasoch dobré, a zlepšiť veci, v ktorých sme mali rezervy. Naším cieľom musí byť dať góly a ísť za tromi bodmi,“ povedal tréner Darko Milanič.

Počas týždňa s mužstvom opäť trénovali aj viacerí mladí hráči. Dnes dopoludnia absolvovali belasí predzápasový tréning, ktorým vyvrcholila príprava na víkendový duel. „O základnej zostave mám v podstate jasno. Ešte sa rozhodnem ohľadom celej nominácie, čiže osemnástich hráčov, ktorí môžu byť na súpiske,“ vyhlásil tréner belasých, ktorý fanúšikom tradične objasnil aj zdravotný stav tímu. „Situácia je prakticky rovnaká ako pred týždňom. Vasil Božikov je ešte v karanténe v Bulharsku, Vladimír Weiss chýba pre svalové problémy. Jurij Medveděv sa kvôli zdravotným problémom žiaľ už na jeseň nevráti do hry. K dispozícii nie sú ani dlhodobo zranený Ondřej Petrák a zranenie vyradilo z hry aj Matúša Ružinského. Aj napriek absenciám mám dostatok možností ako zložiť veľmi silný tím.“

David Strelec po tom ako mal značný tréningový výpadok, rozhodol z pozície striedajúceho hráča domáci duel so Zlatými Moravcami. V utorok skóroval za juniorku v súboji so Žilinou. Mládežnícky reprezentant SR sa strelecky presadil aj v prvom tohtosezónnom meraní síl so Senicou, keď pekne trafil do siete po prihrávke Vladimíra Weissa. „David má odlišný štýl hry než ostatní útočníci, ktorých máme v kádri. Svojou prítomnosťou v tíme mi otvára viacero riešení a možností. Dôležité je, že je pripravený, a určite dostane svoju šancu.“

Opäť nastáva scenár, keď DAC ako najväčší rival v boji o titul hrá svoj zápas v sobotu (v Trnave), a my v nedeľu. Liga je však ešte dlhá, takže stále sa pozeráme prioritne na seba. „Našou ambíciou je vyhrať viac zápasov v rade a jeseň uzavrieť úspešnou sériou. V hre je 12 bodov, my chceme získať čo najviac. Rok 2020 bol zložitý, preto musíme držať spolu a až do konca ísť naplno. V rámci hry sa chceme zamerať na veci, na ktorých pracujeme počas tréningov. Hráčom budem zdôrazňovať, aby sme okamžite napádali po strate lopty, zrýchlili prechod do útoku a zvýšili tempo bez prestávky medzi jednou a druhou dobrou akciou. Samozrejme, je to aj o zodpovednosti a dobrom bránení. A všetky tieto atribúty musíme držať celých 90 minút, nie len časť zápasu. Potom môžeme byť úspešní,“ uzavrel Darko Milanič.

Aktuálna forma

Belasí získali v posledných piatich kolách 10 bodov z 15 možných. Naposledy zvíťazili doma nad Zlatými Moravcami 2:1, keď v prvom polčase skóroval hlavou Vernon de Marco a po prestávke rozhodol David Strelec, ktorý dal gól okamžite po svojom príchode na ihrisko.

Senica získala v posledných piatich kolách 7 bodov z 15 možných. Pred týždňom naplno bodovala v Michalovciach, kde vyhrala 1:0 po presnom zásahu Juraja Pirosku. Záhoráci mohli mať na konte aj viac bodov – doma nad Sereďou viedli v závere 2:1, aby remizovali 2:2. Nad Ružomberkom tiež ešte v 86. minúte viedli 1:0, napokon prehrali 1:2.

Vzájomné zápasy

Slovan a Senica odohrali 31 ligových zápasov. Bilancia je z nášho pohľadu priaznivá – 22 víťazstiev, 7 remíz a 2 prehry.

So Senicou sme neprehrali už viac než šesť rokov a aktuálne s ňou ťaháme štvorzápasovú víťaznú šnúru. Túto sériu chceme v nedeľu natiahnuť.

V uplynulej sezóne sme v Senici zvíťazili 3:0 (góly Nono, Ratao, Čavrič) a doma 2:0 (Bajrič, Ratao). V prebiehajúcom ročníku sme doma tiež uspeli výsledkom 2:0 (Holman, Strelec).

So Senicou sme neinkasovali už 320 minút čistého času hry (naposledy v marci 2019).

Porovnanie hráčov

Dominik Greif si drží priemer 0,6 inkasovaného gólu na zápas, má 84-percentnú úspešnosť zákrokov a vychytal päť núl. Brankár Senice Tomáš Fryšták dostáva priemerne 0,9 gólu na zápas, jeho úspešnosť zákrokov je 69 % a vychytal štyri čisté kontá.

Najlepším strelcom belasých je sedemgólový Rafael Ratao, v tesnom závese je päťgólový David Strelec. V Senici strieľa góly hrotový útočník Tomáš Malec ktorý má na konte päť presných zásahov.

Kapitán belasých Vasil Božikov je žiaľ ešte v Bulharsku a do zápasu nezasiahne. Kapitán Senice Juraj Piroska pred týždňom rozhodol o triumfe svojho tímu v Michalovciach, v tejto sezóne dal tri góly a pridal jednu asistenciu. Juraj Piroska v minulosti pôsobil v Slovane Bratislava.

Na trénerských lavičkách uvidíme mini-súboj Darka Milaniča s Antonom Šoltisom, ktorý pred príchodom do Senice dlhodobo pôsobil v Michalovciach.

Dôležité informácie

Zápas 15. kola Fortuna ligy 2020/21 FK Senica – ŠK Slovan Bratislava sa začína v nedeľu 29. novembra o 15:00 a povedie ho rozhodcovská trojica Ziemba – Bednár, Tomčík.