Úvod Správy Niké liga Životná etapa o radosti z lopty a osobnom rozvoji

Životná etapa o radosti z lopty a osobnom rozvoji

Filip Lichý o svojom progrese po zranení kolena.

Deň po dni, týždeň po týždni, mesiac po mesiaci. Aj o tom je tréningový progres Filipa Lichého, ktorý je na rozhraní piateho a šiesteho mesiaca rekonvalescencie po operácii kolena. Náš mladý stredopoliar už trénuje s loptou na ihrisku, kde si doslova užíva každý pohyb či prihrávku.

Pripomeňme si, čo sa Filipovi stalo – na jar si mimo súboja pri nešťastnom pohybe poranil koleno a musel podstúpiť plastiku predného krížneho väzu. Takáto operácia si vyžaduje dlhšiu dobu liečenia.

„Cítim sa veľmi dobre. Každý deň cítim zlepšenie, v operovanej nohe mám väčšiu istotu a stabilitu. Už sa nebojím robiť žiaden pohyb. Aj na kontrole mi povedali, že všetko je tak ako má byť,“ tak znejú optimistické slová nášho talentovaného mladíka.

Ak berieme neoperovanú nohu ako 100-percentnú istotu pri záťaži, na koľko percent môže Filip zaťažiť operovanú nohu? „Zo začiatku to bolo zlé, znovu som sa musel učiť chodiť. Teraz je operovaná noha na základe pocitu pri záťaži tak 95-percentná. Dôležité je, že koleno je stabilné a môžem sa oň oprieť. Pri pohybe už ani necítim výrazný rozdiel medzi ľavou a pravou nohou,“ hovorí Filip Lichý, ktorého výhodou je, že môže hrať obomi nohami. „Poranil som si pravé koleno, pričom primárne kopem pravačkou. Nemám však problém ani s ľavačkou.“

Jeden z najmladších členov nášho A-mužstva, ktorý pred zranením nazbieral tri ligové a jeden pohárový štart, trénuje už aj s loptou. „Dlho som mal najmä silovejší program zameraný na dolné končatiny i vrch tela. Teraz už trénujem aj s loptou na ihrisku. Zatiaľ sa venujem základným cvičeniam ako prihrávky na jeden-dva dotyky, vedenie lopty či otvorenie akcie. Ak všetko pôjde dobre, pridám aj náročnejšie veci zamerané na prácu s loptou. Teraz si však užívam každý okamih s loptou,“ vyhlásil Filip Lichý, ktorý má do konca roka ešte jednu tajnú túžbu. Rád by sa vrátil do tréningu s tímom, no aby sa tak stalo, musia do seba zapadnúť viaceré komponenty. „Pre návrat do plného tréningu sa musia stretnúť tri aspekty. Prvým je môj pocit, druhým pohľad našich fyzioterapeutov a kondičných trénerov, a tretím výsledky testov, ktoré s operovaným kolenom pravidelne podstupujem. Môže sa totiž stať, že ja sa cítim výborne, no čísla a odborníci povedia niečo iné. Veľmi rád by som sa ešte do konca roka vrátil do tréningu s mužstvom. Prial som si odohrať aj niečo za juniorku, no po prerušení druhej ligy to zrejme nebude veľmi reálne. V každom prípade verím, že najneskôr na štarte zimnej prípravy už budem stopercentný.“

Hneď po operácii niesol Filip svoje zranenie veľmi statočne a neprepadal negatívnym myšlienkam. Naopak, aj v zlom sa snaží hľadať to dobré. „Prvé chvíle boli ťažké. Mal som však podporu od klubu, rodičov i blízkych. Rýchlo som sa nastavil tak, že je to jedna životná etapa a keď ju prekonám, budem ešte silnejší. Mal som čas aj na iné veci než futbal. Začal som veľa čítať. Okrem kníh aj často meditujem, robím rôzne dýchacie cvičenia či veci na koordináciu a pozornosť. Baví ma to a pomáha mi to,“ prezradil slovenský mládežnícky reprezentant. A aké knihy má najradšej? „Najviac knihy o motivácii a životnej ceste, mám rád knihu "Mních, ktorý predal svoje Ferrari". Teraz čítam knihu Športový gén, tá je perfektná.“

Do kabíny A-tímu sa prvýkrát pozrel až začiatkom tohto roka, medzi starších a skúsenejších spoluhráčov však zapadol veľmi rýchlo. „Prebehlo to rýchlejšie a lepšie než som čakal. Keď sa však správate normálne a nie namyslene, tak vás chalani zoberú medzi seba. Sú to skúsení hráči, ktorí mi pomohli v začiatkoch i teraz, keď som zranený. Podporujú ma a zdôrazňujú mi, aby som sa neponáhľal a bol mentálne správne nastavený,“ vyhlásil Filip Lichý, ktorý sa v kabíne stretol aj s o 11 rokov starším Vladimírom Weissom. „Vlado je jedným z lídrov kabíny a svojimi skúsenosťami zo zahraničných akadémii môže mne či ďalším mladíkom ako David Strelec či Martin Trnovský veľmi pomôcť. Aj ja som si od neho veľa vzal a ako človek mi veľmi pomohol. Zdôrazňoval, aby som zostal sám sebou a makal. To, čo o ňom píšu niektoré médiá, nie je nič iné len nafúknutá bublina. Ak ho spoznáte osobne ako ja, zistíte, že je úplne iný ako ho niektorí prezentujú. Bol som veľmi milo prekvapený, keď som ho spoznal a zistil som, aký je po ľudskej stránke,“ uzavrel Filip Lichý.

 

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Prvý zápas odohráme na ihrisku súpera.
ZOSTRIH | FC Struga – ŠK Slovan Bratislava 1:2
K Slovan v odvete 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA zvíťazil v Ohride nad FC Struga 2:1. Belasí nadviazali na domáci triumf 4:2 a postúpili do druhého kvalifikačného kola, v ktorom bude naším súperom slovinský klub NK Celje. Prvý zápas odohráme budúcu stredu v Celje.

Neprehliadnite

V pondelok 22.júla spúšťame predaj na domáci zápas s NK Celje.
ZOSTRIH | FC Struga – ŠK Slovan Bratislava 1:2
K Slovan v odvete 2. kola kvalifikácie Ligy majstrov UEFA zvíťazil v Ohride nad FC Struga 2:1. Belasí nadviazali na domáci triumf 4:2 a postúpili do druhého kvalifikačného kola, v ktorom bude naším súperom slovinský klub NK Celje. Prvý zápas odohráme budúcu stredu v Celje.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.