Úvod Správy Eventy Karol Jokl by sa dnes dožil 75 rokov

Karol Jokl by sa dnes dožil 75 rokov

Česť a sláva pamiatke fantastického futbalistu a skvelého človeka.

„Chodí sa na Jokla,“ aj tak sa tradovalo medzi fanúšikmi Slovana v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Rodák z Partizánskeho prišiel do Bratislavy v roku 1963, keď si ho vyhliadol legendárny tréner Leopold „Jim“ Šťastný. Jokl prestúpil do Slovana za 1795 vtedajších československých korún a sadu dresov pre hráčov Iskry Partizánske.

Svoje vysoké kvality ukázal ešte ako 17-ročný v hneď prvom zápase v belasom drese. Vo finále Československého pohára 1962, ktoré sa však hralo v júli 1963, strelil proti Dukle Praha prvý gól zápasu a položil základ triumfu belasých 4:1. Postupne sa vypracoval na dirigenta hry, svojimi technickými finesami bavil divákov a zároveň ničil súperov.

Vo veku 18 rokov si v novembri 1963 pripísal prvý štart za reprezentáciu a stal sa vôbec najmladším Slovákom, ktorý nastúpil v drese Československa. Za československý národný tím odohral 27 zápasov, strelil 11 gólov a zúčastnil sa na MS 1970 v Mexiku.

Popritom zbieral úspechy na klubovej úrovni a bol jedným z lídrov zlatej generácie Slovana v rozmedzí šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Karol Jokl prispel k zisku troch československých titulov (1969/70, 1973/74, 1974/75) a štyroch Československých pohárov (1962, 1963, 1968, 1974). Zároveň bol jedným zo strojcov najväčšieho úspechu ktoréhokoľvek slovenského či českého klubu na európskej úrovni.

V sezóne 1968/69 zažili slovanisti nezabudnuteľnú cestu Pohárom víťazov pohárov. Už proti silnému FC Porto ukázal Jokl svoje majstrovstvo, keď v domácej odvete prispel jedným gólom k triumfu 3:0 a postupu do štvrťfinále. V ňom sa belasí stretli s AC Turín a v prvom zápase na ihrisku súpera vyhrali 1:0 po Joklovej strele z viac než 30 metrov. Po úspešnom semifinále so škótskym Dunfermline nasledovalo 21. mája 1969 finále Pohára víťazov pohárov. Slovan sa v Bazileji stretol s FC Barcelona a vyhral 3:2. Na všetkých troch gólových akciách sa podieľal aj Karol Jokl (zostrih z finále si môžete pozrieť na videu nižšie).

Za Slovan odohral celkom 241 majstrovských zápasov a dal 69 gólov. V najúspešnejšom slovenskom klube pôsobil celkom dvanásť rokov. Po skončení hráčskej kariéry presedlal na trénerskú dráhu. Ako asistent trénera Dušana Galisa bol pri dvoch majstrovských tituloch Slovana v sezónach 1994/95 a 1995/96.

Po domácej prehre 0:1 s Lokomotívou Košice v októbri 1996 mu však doma prišlo nevoľno a krátko po polnoci 28. októbra 1996 skonal. Jedna z najväčších legiend klubu nás navždy opustila len vo veku 51 rokov. Posledná rozlúčka s Karolom Joklom sa uskutočnila 4. novembra 1996 v bratislavskom Krematóriu, kam si jeho pamiatku prišlo uctiť množstvo ľudí. Presne 29. augusta 2020 by sa bol dožil 75 rokov. 

Navždy česť a sláva pamiatke legendárneho futbalistu, trénera i človeka Karola Jokla!

Viac o živote a kariére Karola Jokla si môžete prečítať v publikácii z edície Belasé legendy, ktorú sme vydali ešte v decembri 2015. Publikáciu si môžete zakúpiť v dobrých kníhkupectvách. 

Slovan TV
Aktuálne novinky
Naše ženy zvládli dva zápasy na ihriskách súperiek.
Futbalisti David Hrnčár a Martin Trnovský sa zúčastnili na podujatí Deň Tehelného poľa.

Neprehliadnite

Futbalisti David Hrnčár a Martin Trnovský sa zúčastnili na podujatí Deň Tehelného poľa.
Základné školy, ktoré navštívili posledné domáce zápasy Slovana Bratislava v minulej sezóne súťažili o zaujímavé ceny v podobe vstupeniek na predstavenie do Slovenského národného divadla, vecné ceny od ŠK Slovan, či prehliadku štadióna Tehelné pole.
Ponúkame vám zvýhodnený balíček na Európsku konferenčnú ligu.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.