Úvod Správy Niké liga Otvorme tému počtu divákov podľa percenta z kapacity štadióna

Otvorme tému počtu divákov podľa percenta z kapacity štadióna

Čo pre futbal na Slovensku znamená posledné uvoľnenie opatrení?

Všetkých, ktorí sa na Slovensku venujú futbalu, zaujala informácia, že zápasy sa budú môcť odohrať aj s diváckou kulisou. Počet osôb na štadióne je od 10. júna stanovený na 500 a od 1. júla na 1000. V tejto chvíli nevieme, a je to skôr otázka na ÚLK a štátne orgány, či sú do týchto počtov započítaní aj hráči, realizačný tím, usporiadatelia, médiá či personál štadióna, alebo sú čísla 500 a 1000 určené výhradne pre divákov na tribúnach. Vítame uvoľnenie opatrení a tešíme sa, že ligový reštart je o niečo bližšie. Súčasný vývoj len potvrdzuje slová generálneho riaditeľa Ivana Kmotríka ml. spred dvoch týždňov, keď tvrdil, že by sme sa už nemali zaoberať samotným obnovením futbalu, ale otázkou divákov na tribúnach.

Otvorme tému o percentách z kapacity

Čo znamená obmedzenie 1000 osôb v slovenskej ligovej realite? Pri vypredaní plnej kapacity 1000 miest by na štadióne FK Pohronie bolo zaplnených 43,5 % kapacity, v Zlatých Moravciach 26,4 %, kým v Dunajskej Strede 7,9 %, Trnave 5,2 % a v na Tehelnom poli 4,4 %. Kým na Tehelnom poli by 1000 divákov zaplnilo aj pri rozostupoch maximálne tri-štyri sektory (zo štadióna pre 22 500 divákov), na štadióne Pohronia by bola zaplnená takmer polovica miest.

Presnejšie, pravdivejšie a reálnejšie čísla ukáže vždy percentuálne, nie absolútne porovnanie. Pri všetkom rešpekte k menším klubom, ktoré majú útulné, no menšie štadióny, je naozaj rozdiel medzi 1000 divákmi v Pohroní či v Zlatých Moravciach a medzi 1000 divákmi na Slovane, v Trnave či v Dunajskej Strede.

Radi by sme v súčinnosti s ďalšími klubmi a všetkými, ktorým záleží na profesionálnom športe na Slovensku, navrhli uvažovať o určitom percente z celkovej kapacity štadióna, a nie o pevnom a nemennom počte osôb. Pre všetkých by platili rovnocenné podmienky, všetky kluby by v zmysle hygienických opatrení mohli využiť určité percento z kapacity.

Podobný postup zvolili aj v okolitých krajinách ako Poľsko či Maďarsko. V Maďarsku musia sedieť diváci v rozostupe, v Poľsku bude od 19. júna k dispozícii štvrtina kapacity štadióna.

Aké riešenie navrhujeme?

1. Zabezpečenie minimálne takého hygienického štandardu, aký dnes poznáme z divadiel, kín, reštaurácií, terás či najnovšie z fitnescentier

šachovnicové sedenie (alebo iná forma rozostupov medzi sedadlami)

povinnosť nosenia rúška (kontrola z kamerového systému)

rozostupy pri vstupe na štadión

meranie teploty a dezinfekcia pri vstupe

bezkontaktné platby v bufetoch

komplexná evidencia databázy návštevníkov a v prípade potreby poskytnutie na účely vyhľadania kontaktov pre ÚVZSR

vďaka technológiám na štadióne vieme identifikovať, cez ktorý turniket návštevník vošiel, kde sa pohyboval a s kým prišiel do kontaktu (kamerový systém je povinný na každom ligovom štadióne aj na účely identifikácie)

zákaz účasti fanúšikov hostí na zápasoch z dôvodu obmedzenia mobility ľudí medzi jednotlivými regiónmi Slovenska. Nie je to populárne riešenie, avšak z nášho pohľadu správne a najmä, dotklo by sa aj našich priaznivcov, nielen fanúšikov hosťujúcich klubov na Tehelnom poli

 

2. Vzhľadom na úspešné uvoľňovanie opatrení v jednotlivých fázach, aj pri futbale by sme radi otvorili tému postupného uvoľňovania.

aj na základe príkladu z Poľska sprístupnenie 25 % kapacity v prvej fáze

v prípade priaznivého vývoja po dvoch týždňoch 50 % a po ďalších dvoch týždňoch 75 % (alebo inak percentuálne zvyšovať na základe diskusií a odporúčania odborníkov)

uplatnenie dvojtýždňových rozostupov, aby si bolo možné spolu s odborníkmi vyhodnotiť úspešnosť opatrení

 

3. Hygienický štandard na Tehelnom poli

15 vstupov na štadión + VIP vstup

70 turniketov na celom štadióne

pri vypredanom štadióne 321 ľudí na jeden turniket

pri polovičnej kapacite 161 ľudí na jeden turniket

pri štvrtinovej kapacite 81 ľudí na jeden turniket

vzhľadom na rozdielny čas príchodu fanúšikov a povinné rozostupy eliminácia tvorenia radov pri vstupoch

347 toaliet

28 bufetov

Uvedomujeme si, že takéto parametre nemá každý ligový štadión. Každý štadión však musí prejsť certifikáciou a splniť určité podmienky. A aj rozdiely v infraštruktúre sú argumentom, prečo by sme sa mali baviť o počte divákov ako percente z celkovej kapacity, a nie o pevnom čísle 1000.

Čo s držiteľmi permanentiek?

Samozrejme, myslíme na držiteľov permanentiek a registrujeme ich otázky ohľadom možnej návštevy jedného zo štyroch zápasov, ktoré nás doma v tejto sezóne ešte čakajú (v prípade postupu do finále pohára, tento zápas na Tehelnom poli organizuje SFZ). Rovnako evidujeme vysoký záujem zo strany ďalších priaznivcov, ktorým chýbal futbal. Sledujeme aktuálny vývoj a permanentkárov budeme čoskoro informovať o tom, ako budeme ďalej postupovať. Je pochopiteľné a logické, že ak skutočne bude možné pustiť divákov na zápasy (keďže ešte nie je schválený Manuál ÚLK), tak v prvej vlne budú držitelia permanentiek, partneri i majitelia VIP permanentiek a skyboxov, keďže tiež zabezpečujú významnú časť rozpočtu. Vznikla nám však komplikovaná situácia, keďže vzhľadom na túto kapacitu nebudeme vedieť ponúknuť oba domáce júlové zápasy (Michalovce a Trnava) všetkým držiteľom permanentiek. Budeme sa snažiť hľadať čo najférovejšie riešenie, ktoré nám aktuálna situácia umožňuje.

Vzhľadom na skvelú podporu vás všetkých slovanistov však chceme, aby ste sa na zápasy dostali v čo najväčšom počte, a práve preto sme otvorili otázku o percentách z kapacity, nie absolútnom počte divákov na tribúnach.

„Tešíme sa, že návrat ligového futbalu je opäť o niečo bližšie, a že témou sú aj diváci na štadiónoch. Nielen pre dobro Slovana Bratislava a celej ligy, ale pre celý slovenský profesionálny šport by sme chceli otvoriť otázku maximálneho počtu divákov na športových podujatiach. Je rozdiel, či príde 1000 divákov na najmenší štadión v lige, alebo 1000 divákov na veľké štadióny ako u nás v Bratislave či v Trnave alebo Dunajskej Strede. Pokiaľ by sme navyše až do konca roka mohli využiť len takúto kapacitu, malo by to výrazné a možno až fatálne následky nielen pre futbal, ale aj iné športy. Preto je v záujme nás všetkých, aby sme spolu s odborníkmi otvorili tému o tom ako pustiť divákov do vopred stanoveného percenta z kapacity štadióna, a nie len do pevného počtu,“ vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

„Futbal sa hrá na otvorenom priestranstve. Vieme zabezpečiť ešte vyšší hygienický štandard ako iné verejné miesta, ktoré sú momentálne prístupné alebo budú sprístupnené v rámci piatej fázy uvoľňovania. Hovorím o meraní teploty a dezinfekcii pri vstupe, povinnosti nosenia rúšok a kontrole prostredníctvom kamerového systému, rozostupoch medzi sedadlami či bezkontaktných platbách v bufetoch. Ak odborníci navrhnú ešte ďalšie dodatočné opatrenia, sme pripravení ich akceptovať a aplikovať. Sme pripravení vyvinúť maximálne úsilie, aby sme mohli pustiť ľudí na tribúny,“ pokračoval generálny riaditeľ klubu.

„Samozrejme, všetko musí mať svoju postupnosť. Preto navrhujeme sprístupniť kapacitu štadiónov v jednotlivých fázach. V prvej fáze by sa sprístupnilo 25 % kapacity, rovnako ako sa rozhodli v Poľsku. Nechali by sme si dva týždne, aby odborníci vyhodnotili úspešnosť tohto opatrenia, a ak by bola situácia priaznivá, rozprávali by sme sa o 50-percentnej kapacite. Následne by sme sa mohli posúvať v percentách ďalej. Kľúčové je pozerať sa na túto tému cez optiku infraštruktúry štadiónov a otvoriť debatu o tom ako sprístupniť určité percento z kapacity štadióna. Považujeme to za spravodlivejší a rovnocennejší princíp pre jednotlivé kluby, každý klub totiž sprístupní rovnaké percento z miest, ktoré má k dispozícii,“ doplnil Ivan Kmotrík ml.

Zdroj foto: TASR

Nakupuj pohodlne na shop.skslovan.com
Slovan TV
Aktuálne novinky
Poznáme program belasých až do siedmeho nadstavbového kola.
Gratulujeme našim hráčom!
Ako hrali naši mladíci?

Neprehliadnite

Poznáme program belasých až do siedmeho nadstavbového kola.
Na Tehelnom poli si budete môcť aj naďalej vychutnať pivo Staropramen.
Premiérové ocenenia pre najlepších hráčov a hráčky mesiaca na Akadémii.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2023 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.