Úvod Správy Fortuna liga Urobme zodpovedné a správne rozhodnutie pre slovenský ligový futbal

Urobme zodpovedné a správne rozhodnutie pre slovenský ligový futbal

Generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. pred piatkovým Prezídiom ÚLK.

V piatok padne definitíva ohľadom Fortuna ligy 2019/20. Blíži sa zásadné rozhodnutie, ktoré môže ovplyvniť nielen rozbehnutú sezónu, ale aj slovenský ligový futbal v dlhodobom horizonte. Tesne pred piatkovým Prezídiom, kde sa bude rozhodovať o ďalšom osude súťaže, sa fanúšikom i celej futbalovej verejnosti prihovoril generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Priama reč Ivana Kmotríka ml.:

Od začiatku presadzujeme obnovenie ligy a riadne dohratie sezóny a v piatok sa dozvieme, či bol náš „boj“ úspešný. Aj napriek rôznym zákulisným hlasom naďalej pevne verím, že sa k tejto problematike všetky kluby a ÚLK postavia čelom. Naším záväzkom voči fanúšikom, partnerom, UEFA i celej športovej verejnosti je opätovne rozbehnúť súťaž.

Liga bola pozastavená z dôvodu vládnych opatrení, nie z dôvodu prekážky na strane klubov. Keď vládne opatrenia pominú a budeme môcť opäť hrať ligu, prečo o tom vôbec musíme hlasovať? Nech ÚLK stanoví termín pokračovania ligy a začnime sa pripravovať. Žiaľ, namiesto toho sledujeme diskusiu, kde viaceré kluby presadzujú osobné záujmy pred dobrom celej ligy.

Môžem zopakovať postoj ŠK Slovan Bratislava – sme za riadne dohratie sezóny, odmietame predčasné ukončenie alebo skrátený formát.

Ak niekto argumentuje nákladmi na hygienické opatrenia počas zápasov či testovanie hráčov, tak si uvedomme, že v lete situácia nebude iná. Vírus len tak nezmizne, musíme sa s tým naučiť žiť. Budeme futbal utlmovať ďalší rok-dva a neustále posúvať riešenie problému? Pokiaľ niektoré kluby navrhujú súťaž zrušiť a začať v lete novú sezónu, tak si musia uvedomiť, že testovaniu ani opatreniam sa nevyhnú a náklady ich počkajú. Mrzí ma, že tieto kluby hovoria A, avšak nie B. V prípade, keď sa hrajú stretnutia bez divákov, čo tak spočiatku určite bude, sú aj náklady na organizáciu stretnutia výrazne nižšie než pri bežnom zápase. Manuál na jednotlivé zápasy je prepracovaný, avšak nie natoľko nákladný ako v nemeckej Bundeslige a je prispôsobený na možnosti slovenských klubov.

Zdá sa mi, že za argumentami pre zrušenie ligy sú skôr krátkodobé záujmy týchto klubov. Príde mi choré, že sú tu mužstvá, ktoré nechcú dohrať ligu, lebo to pre nich znamená istotu záchrany v súťaži alebo pohárovej miestenky. To je reálny argument? Nie, čistá vypočítavosť. Ak naozaj budú hlasovať proti, nech sa potom pozrú do očí svojim fanúšikom či partnerom.

Je to však na svedomí každého klubu, my sme dali jasné argumenty, prečo je správne oživiť ligu. Stále sa hovorí o tom ako zlepšiť postavenie Slovenska v medzinárodnom futbale. Na jednej strane o tom hovoríme, na druhej hrozí, že naši priami konkurenti v Európe budú naplno hrať súťaže, a my pôjdeme do prvého predkola po polročnom zápasovom výpadku. Ďalší zdroj príjmov, ktorý by klubom mohol pomôcť, čiže financie z európskych pohárov, by prakticky zmizol. A ako by sa na nás pozerala UEFA, ak by v krajine, ktorá má najnižšie počty nakazených, ukončili kluby ligu? Všade naokolo by sa pritom hralo a na Slovensku by sme hrali akurát tak prípravné zápasy medzi sebou.

Aký bude rozdiel medzi nákladmi na chod klubov v prípade, že ligu dohráme, alebo ak ju zrušíme a v júli začneme novú sezónu? Nech mi niekto vysvetlí, čo a koľko ušetrí za jeden mesiac. Keď ligu opätovne spustíme, môžeme opäť vytvoriť priestor pre našich partnerov, aby sa prezentovali v televíznych prenosoch a aspoň sčasti vykryjeme výpadok v rozpočte. Reštartom a návratom futbalu do spoločenského diania získame lepšie možnosti ako vykryť rozpočty pre novú sezónu. Oslovovať partnerov môžete vtedy, keď ste na očiach, nie, keď utlmíte ligu a stratíte sa.

Zbavme sa krátkozrakého pohľadu. Futbalová liga môže byť v najbližšej dobe jedinou súťažou, ktorá sa na Slovensku bude hrať. Máme príležitosť ako ukázať aj tým, ktorí našu ligu zhadzujú a kritizujú, že je každým rokom lepšia, kvalitnejšia a atraktívnejšia. Môžeme vrátiť ľuďom radosť z futbalu. Je našou povinnosťou obnoviť súťaž aj kvôli ľuďom. Nech sa na začiatku cez televízne obrazovky a potom snáď aj na štadióne vrátia do normálneho života, kde bola témou aj futbalová radosť a nielen pandémia a negatívne správy.

Pevne verím, že v piatok padne správne rozhodnutie v prospech budúcnosti slovenského ligového futbalu. Zo svojej pozície som vyvinul maximálne úsilie, aby sme vám, fanúšikom, opäť a čím skôr priniesli radosť z gólov a víťazstiev. Spolu s odborníkmi chcem otvoriť aj tému prítomnosti určitého počtu divákov na štadióne, osobne si myslím, že na štadiónoch vieme dodržať všetky hygienické opatrenia, aby bola návšteva zápasu úplne bezpečná. Neviem si predstaviť nič krajšie ako sa s vami opäť stretnúť na Tehelnom poli.

Ivan Kmotrík ml., generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava 

Zdroj foto: TASR

Slovan TV
Aktuálne novinky
Ako môžu vyzerať zápasy na Tehelnom poli s diváckou kulisou?
Zostrih dnešného tréningového zápasu i premiérový gól Vladimíra Weissa.
Hodnotenie Jána Kozáka ml. po tréningovom zápase ŠK Slovan Bratislava – FC Nitra (2:1).

Neprehliadnite

Súťaž sa opäť reštartuje 13. júna.
Vladimír Weiss ml. strelil svoj premiérový gól v Slovane Bratislava.
Ako môžu vyzerať zápasy na Tehelnom poli s diváckou kulisou?

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.