Úvod Správy Fortuna liga Reštart ligy záväzkom voči fanúšikom

Reštart ligy záväzkom voči fanúšikom

Generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. v rozhovore na aktuálne témy.

Štát dáva návratu futbalu zelenú, o reštarte súťaže ešte musia rozhodnúť samotné kluby na piatkovom Prezídiu Únie ligových klubov. Podľa generálneho riaditeľa Slovana Bratislava Ivana Kmotríka ml. by sme sa však už nemali zaoberať otázkou, či ligu vôbec dohrať, ale otvoriť debatu o prítomnosti určitej diváckej kulisy na zápasoch.

Celý svet sledoval reštart nemeckej Bundesligy, ktorý priniesol aj rekordnú sledovanosť televíznych prenosov, trhový podiel vo vekovej skupine 14-49 rokov bol 60 % a prenosy sledovalo len v Nemecku cez šesť miliónov ľudí. Čo si z nemeckého príkladu môžeme vziať na Slovensku?

Nemôžeme porovnávať nemecký a slovenský trh, no reštart Bundesligy naznačil určitý trend. Ľudia si mohli po veľmi dlhej dobe opäť užiť športový víkend a dali najavo, že majú hlad po futbale. Asi ako každému, kto sledoval víkendové zápasy, aj mne chýbali v hľadisku diváci, čo je však otázka, ktorú chceme na Slovensku otvoriť. Aj fanúšikom na Slovensku chýbajú ich obľúbené kluby a hráči a myslím si, že po reštarte môžeme dosahovať tiež veľmi dobré čísla televíznej sledovanosti. Nie je to však o číslach, ale o fanúšikoch. Chceme im opäť priniesť futbal a vrátiť témy, ktoré boli známe z „normálneho“ života, aby sme sa nemuseli stále rozprávať o koronavíruse a jeho následkoch. Následné čísla sledovanosti by boli len potvrdením, že aj u nás je hlad po ligovom futbale. 

Pred tromi týždňami ste pred zasadnutím Prezídia ÚLK apelovali, aby sme hľadali riešenia ako dohrať súťaž a nie zámienky na jej zrušenie. Čo sa v priebehu troch týždňov a zároveň v situácii, keď sme pár dní pred finálnym verdiktom, v tomto smere zmenilo?

Situácia na Slovensku sa odvtedy ešte zlepšila, prijaté opatrenia zožali úspech a patríme medzi európskych lídrov, čo je pozitívne. Ak boli pred tromi týždňami nejaké otázky či obnoviť ligu alebo nie, tak dnes sú zodpovedané a nevidím žiadnu prekážku, ktorá by tomu bránila. V zrušení ligy nie je ani ekonomický zmysel, neviem, čo by kto ušetril za jeden-dva mesiace, keď zmluvy hráčov sú naďalej platné. Dohratie súťaže vnímam ako morálny záväzok nás všetkých voči fanúšikom, partnerom, verejnosti i voči UEFA. Verím, že ÚLK aj kluby sa postavia k tejto téme čelom a v piatok rozhodnú v prospech ligového futbalu i fanúšikov. Náš postoj je naďalej jednoznačný – sme za dohratie sezóny, a to v plnej podobe desiatich kôl nadstavby. Skôr by sme mohli otvoriť inú otázku v podobe návratu divákov na tribúny.

Prečo si myslíte, že by sa zápasy mohli hrať aj s určitou diváckou kulisou?

Pozrime sa na to realisticky – prvý zápas je na programe 6. júna, dovtedy sa môže veľa vecí zmeniť. Verím, že v pozitívnom slova zmysle, pretože aj pri uvoľňovaní opatrení je dôležitá disciplína každého jedného z nás. Ak bude vývoj naďalej priaznivý, tak by sme v priebehu júna mali otvoriť tému divákov na štadiónoch. Život sa pomaličky vracia do normálu, preto sa rozprávajme o tom, či na zápasy môžeme pustiť určitý počet ľudí pri dodržaní prísnych opatrení. Ľudia predsa sedia na vzduchu na štadióne, môžeme zabezpečiť rozostupy medzi sedadlami, zvýšený hygienický štandard, na Tehelnom poli máme bezkontaktné platby v bufetoch. V čase, keď budú otvorené kiná, divadlá či obchodné centrá a dnes sú miesta ako Železná studnička či Horský park plné ľudí, by sme mali začať hľadať riešenia, ako fanúšikov opäť pustiť na štadión a dať im možnosť podporiť svoj klub. Je samozrejme otázne, v akých počtoch či v akej percentuálnej kapacite štadiónov by to bolo možné, no akákoľvek divácka kulisa bude v tejto situácii pre hráčov na ihrisku i samotných fanúšikov vítaným plus. Otvorme túto tému a rozprávajme sa o tom, či by také niečo bolo možné. Podľa nás, samozrejme pri dodržaní prísnych opatrení, by to možné bolo.

Registrujeme zaujímavý trend, keď sa firmy snažia ľuďom komunikovať, že sú s nimi aj počas tohto neľahkého obdobia. Vnímate reštart súťaže aj ako dobrú príležitosť pre partnerov klubu, ktorí by sa mohli prezentovať na samotných zápasoch?

Áno, reštart ponúka možnosť prezentácie pre partnerov a sponzorov. Uvedomme si, že futbal môže byť jediný športový produkt na Slovensku, ktorý v nasledujúcich mesiacoch môžeme ľuďom ponúknuť. Získavame šancu a priestor, aby sme posilnili postavenie futbalu v spoločnosti a posunuli sa správnym smerom. Vždy som bol pozitívne nastavený a veril, že zlé sa obráti na dobré. Všetci sme si prešli a možno ešte prejdeme ťažkými chvíľami, no ak to chceme zvládnuť, musíme sa k problémom stavať čelom a myslieť pozitívne, nie neustále negatívne a hovoriť si, ako to nejde.

Čo hovoríte na reakcie fanúšikov, keď veľká väčšina z nich súhlasí s postojom klubu dohrať túto sezónu?

Futbal robíme pre ľudí a fanúšik je pre nás najdôležitejší. Chcem sa poďakovať vám všetkým slovanistom, ktorí pri klube stojíte aj v ťažkých časoch. Vašu podporu cítime a dennodenne nám dodáva silu bojovať, aby sme vám priniesli ešte veľa pekných gólov, víťazstiev a úspechov. Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme vám opäť vrátili radosť z futbalu. Spoločne túto krízu prežijeme, spoločne to zvládneme a spoločne sa môžeme vrátiť silnejší. Je to len v našich rukách.

Zostanú ambície Slovana po reštarte ligy naďalej tie najvyššie?

Ambície sa nemenia. Ako sme chceli na začiatku sezóny, čo už mi príde ako dosť dávno (úsmev), tak aj teraz platí, že naším cieľom je obhájiť majstrovský titul a dosiahnuť čo najlepší výsledok v domácom pohári. Pôjdeme jednoznačne za titulom a urobíme maximum, aby sme postúpili do finále pohára a boli úspešní.

Ako sa pripravujete na prechod do novej sezóny? Čo sa bude na Slovane diať v priebehu očakávaného hektického leta?

Aj my sme sa ocitli v novej, špecifickej situácii, a asi žiaden klub nedokáže so stopercentnou istotou povedať, že bude dokonale pripravený na všetko, čo sa môže vyskytnúť. Máme športovú schému, o ktorej si myslíme, že je tá správna, no realita sa ukáže až v lete. Som rád, že máme káder pokope, mužstvo je zohraté a nepotrebuje výraznú obmenu. Počas pauzy sa partia možno ešte utužila, niektorí hráči zase dohnali kondičné resty. Rovnako ako som avizoval pred rokom, ani teraz sa neplánujeme oslabiť a cieľom je udržať všetkých kľúčových hráčov naďalej v službách Slovana Bratislava. Budeme sa snažiť čo najlepšie pripraviť aj na pohárovú Európu, kde chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok. Avšak dobre si uvedomujeme, že nás čaká náročná misia, pretože nás koeficient je naďalej nízky a stále nie taký, aby bola jedna zo skupinových fáz naším primárnym cieľom. Koeficient je proces, ktorý sa tvorí niekoľko rokov, našou úlohou je ho naďalej zlepšovať, dostať sa v Európe čo najďalej a kontinuálne si budovať lepšie postavenie v európskom futbale.

Slovan TV
Aktuálne novinky
V akej zostave dnes nastúpia belasí?
Dá sa povedať, že tohtoročná pohárová Európa sa pre belasých začína až dnes. Všetko čo potrebujete vedieť o zápase 2. kola kvalifikácie Európskej ligy nájdete vo videu.

Neprehliadnite

Novým trénerom Slovana Bratislava sa stal Darko Milanič.
V 2. kole kvalifikácie Európskej ligy sa stretneme s KuPS Kuopio.
Naši hráči budú v akcii počas septembrového asociačného termínu.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.