Úvod Správy Fortuna liga Trend vo futbalovej Európe hovorí v prospech dohratia súťaže

Trend vo futbalovej Európe hovorí v prospech dohratia súťaže

Ako to vyzerá so sezónou 2019/20 vo futbalovej Európe?

Na celom starom kontinente je vo futbale témou číslo jeden rozohraná sezóna 2019/20. Dohrať, alebo predčasne ukončiť? Postoj Slovana Bratislava k tejto téme je jasný – sme za dohratie sezóny a čo najskorší návrat ligového futbalu. V prospech reštartu ligy hovorí nielen situácia na Slovensku, ale aj vývoj v ďalších krajinách.

Významný signál prichádza už dnes, keď sa opäť rozbieha nemecká Bundesliga. Spolu s Nemeckom sa ligový futbal momentálne hrá aj v Bielorusku a na Faerských ostrovoch.

Celkom 22 súťaží v členských krajinách UEFA má stanovený konkrétny termín reštartu domácej ligy. V rámci týchto krajín nájdeme viacerých priamych konkurentov slovenských klubov v európskych pohároch. Ak sa pozrieme na členov V4, tak v Česku sa prvý duel po reštarte odohrá už 23. mája, Maďari v rovnaký deň začnú pohárovými zápasmi a v Poľsku sa liga opäť začne 29. mája. Pevný termín reštartu už majú pobaltské i škandinávske krajiny, už v závere mája sa začne hrať v Chorvátsku i v Srbsku a začiatkom júna v Bulharsku.  

Ďalších 15 súťaží v rámci UEFA prejavilo vôľu dohrať sezónu, no zatiaľ nemá konkrétny termín reštartu. Medzi túto skupinu krajín zaraďujeme aj súťaže ako Premier League či La Liga, ktoré majú vypracované postupy na obnovenie súťaže či v Anglicku dokonca aj súhlas štátnych orgánov, no zatiaľ nezverejnili konkrétne termíny. Môžeme však predpokladať, že spomedzi týchto pätnástich krajín budú pribúdať ligy, ktoré oznámia presný termín reštartu.

Ďalšie súťaže nemali konkrétne stanoviská k reštartu, prípadne nemajú vlastné profesionálne ligy (Lichtenštajnsko). K dnešku však bolo predčasne ukončených len 6 líg, pričom tomuto kroku predchádzalo rozhodnutie vyššej inštancie, čiže štátnych orgánov.

Fakty hovoria jasne – veľká väčšina európskych súťaží má už buď stanovený termín reštartu súťaží, alebo vyvíja snahu dohrať sezónu. Hľadajme riešenia ako dohrať aj našu súťaž, aby sme popri minimalizácii športových či ekonomických škôd nestratili kontakt s konkurenciou na medzinárodnom poli a v európskych pohároch.

Na Slovensku je najskorším termínom reštartu 6. jún a všetci veríme, že vzhľadom na situáciu na Slovensku i v okolitých krajinách sa na začiatku júna skutočne vrátime k ligovému futbalu.


Súťaže, ktoré sa aktuálne hrajú

Bielorusko
Faerské ostrovy
Nemecko

Súťaže s určeným termínom reštartu

Albánsko
Bulharsko
Česko
Čierna Hora
Dánsko
Estónsko
Fínsko
Island
Izrael
Chorvátsko
Litva
Maďarsko
Moldavsko
Nórsko
Poľsko
Portugalsko
Rakúsko
Rusko
Srbsko
Švajčiarsko
Švédsko
Turecko

Súťaže s plánom dohrať sezónu, zatiaľ bez pevného termínu reštartu

Andorra
Anglicko
Arménsko
Azerbajdžan
Bosna a Hercegovina
Grécko
Írsko
Kazachstan
Malta
Rumunsko
Ukrajina
Slovinsko
Španielsko
Taliansko
Wales

Predčasne ukončené súťaže

Belgicko
Cyprus
Francúzsko
Gibraltár
Holandsko
Luxembursko

Slovan TV
Aktuálne novinky
Slovan si poistil služby svojho odchovanca.
Filip Lichý na štarte zimnej prípravy.
Vasil Božikov na štarte zimnej prípravy.

Neprehliadnite

Rozhovor s generálnym riaditeľom klubu Ivanom Kmotríkom ml.
Tréner Darko Milanič v rozhovore po skončení jesennej časti.
ŠK Slovan zdolal Žilinu 3:2.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2021 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.