Úvod Správy Fortuna liga Jedna lastovička ešte leto nerobí

Jedna lastovička ešte leto nerobí

Rozhovor s Filipom Lichým, ktorý sme uverejnili v bulletine na zápase s Ružomberkom.

Prinášame vám rozhovor s Filipom Lichým, ktorý bol uverejnený v bulletine SLOVANISTA pred zápasom s Ružomberkom. Rozhovor sme oproti pôvodnej verzii mierne aktualizovali v závere, keď sme sa spýtali aj na Filipov pohľad na sobotňajší duel, v ktorom odohral plnú minutáž a belasí zvíťazili 1:0. 

Belasí zažili mimoriadne vydarenú jesennú časť, keď okrem dominancie v lige dosiahli úspech aj na európskej scéne. Dobre vykročili aj na jar, keď sú v lige na prvom mieste s desaťbodovým náskokom na Žilinu a postúpili do semifinále pohára. Medzi pozitíva jarnej časti určite patrí aj mladík Filip Lichý, ktorý sa v zime z dorastu presunul k A-tímu, kde si pripísal štyri súťažné štarty. „Mal som sen stať sa profesionálnym futbalistom a teším sa, že si svoj sen plním práve v najúspešnejšom slovenskom klube. Pomáha mi, že všetci v klube ma podporujú a skvelí sú aj skúsenejší spoluhráči, ktorí mi veľmi pomáhajú. Môj cieľ je jasný – byť každým dňom aspoň o niečo lepší. Chcem sám sebe, rodine, ľuďom naokolo dokázať, že mám na to, aby som hrával za tento významný klub,“ hovorí kapitán slovenskej reprezentácie do 19 rokov.

Meno Filipa Lichého ešte koncom roka poznali najmä priaznivci, ktorí sledovali novinky o mládeži, dnes už ho určite poznajú všetci naši fanúšikovia. Do Slovana prišiel v dorasteneckom veku, je rodákom z obce Priechod, ktorá sa nachádza pri Banskej Bystrici. V čase, keď sa rozhodoval o svojej budúcnosti, mal na výber z viacerých možností. „Keď som sa rozhodoval, tak som si povedal, že sa pôjdem osobne pozrieť na Slovan. Videl som Akadémiu, prostredie, spoznal som trénerov a hneď som si povedal, že sem chcem určite ísť. Rozhodnutie pre Slovan vnímam aj spätne ako jednoznačne správne,“ hovorí 19-ročný mladík, ktorý môže byť príkladom pre ďalších mladých futbalistov, ktorých možno vábia iné kluby. V Slovane majú mladí hráči špičkové podmienky, aby sa mohli zlepšovať a zabojovať o miesto v A-tíme. Príkladmi sú Dominik Greif, David Strelec či teraz Filip Lichý. „Keď svedomito pracujete, máte dávku talentu a chcete sa každým dňom zlepšovať, tak sa zákonite dostaví odmena. Mojou odmenou bola šanca v áčku, ktorú sa snažím využiť čo najlepšie. Je to ešte o to lepšie, pretože v áčku môžem získavať skúsenosti od futbalistov, ktorí hrali aj v Európskej lige, čo ma nesmierne posúva dopredu.“

Filipovi najviac sedí pozícia v strede poľa, no dokáže zaskočiť prakticky na ktoromkoľvek poste. „Najlepšie sa mi hrá v strede poľa na pozícii tzv. šestky alebo osmičky. Na šestke mám viac defenzívnych úloh, na osmičke sa viac venujem ofenzíve. V staršom doraste som však hrával aj na hrote útoku, čo tiež vnímam ako veľké plus. Verím, že práve univerzálnosť mi môže ešte v kariére pomôcť,“ vyhlásil náš mladík, ktorý v tejto sezóne strelil ešte v doraste 10 ligových gólov. Streleckú pohotovosť ukázal aj vo štvrťfinále domáceho pohára s Trenčínom. Ako druhý najmladší člen kádra vzal pri penaltovom rozstrele na seba zodpovednosť, a to dokonca v štvrtej sérii, keď už akékoľvek zlyhanie mohlo byť kritické. Pokiaľ by ste však nevedeli, že tento hráč má len 19 rokov, tak by ste to z jeho penalty ani nespoznali. S prehľadom umiestnil loptu pod brvno a brankár nemal žiadnu šancu. „Od začiatku som si na penaltu veril, no hlásilo sa viac hráčov a tak som nevedel, či ma tréner vyberie. Keď som zistil, že pôjdem kopať ako štvrtý, tak som sa potešil, no bola tam aj malá dávka nervozity. Zachoval som však chladnú hlavu a penaltu som kopol presne tam, kam som chcel. Teším sa, že sme postúpili, popri lige chceme byť úspešní aj v pohári.“

Filip dostal od Jána Kozáka ml. dôveru aj v poslednom ligovom stretnutí s Ružomberkom, keď nastúpil v strede zálohy a odohral plných 90 minút. „Bolo to iné ako pri prvom štarte v základnej zostave v Nitre. S Ružomberok som hral na inej pozícii, bol som o niečo vyššie. Vážim si, že mi tréner opäť dal dôveru a verím, že som ukázal aj dobré veci, i keď vždy to môže byť lepšie. Aj tento zápas mi ukázal, že máme v tíme veľkú kvalitu a miesto v zostave si hráč musí naozaj zaslúžiť a tvrdo oň bojovať,“ pokračuje druhý najmladší nášho kádra, ktorý zostáva pokorný. „Jedna lastovička ešte leto nerobí. Zápasy v A-tíme ma veľmi posunuli a ukázali, v čom ešte musím zabrať, a v čom naopak nemám až také nedostatky. Snažím sa neustále zlepšovať, aby som sa chopil tejto šance a udržal si miesto v prvom tíme,“ uzavrel Filip Lichý.

Slovan TV
Aktuálne novinky
Unikátny dokument si budú môcť všetci slovanisti pozrieť počas Veľkej noci.
Róbert Vittek dnes oslavuje svoje 38. narodeniny.
Vladimír Weiss ml. po operácii individuálne trénuje.

Neprehliadnite

V internetovom hlasovaní fanúšikovia rozhodli, že najkrajším gólom od otvorenia nového Tehelného poľa bol gól MOHU v zápase skupinovej fázy Európskej ligy Slovan - Beşiktaş 4:2. Hlasovanie prebiehalo v priebehu minulého týždňa na Facebooku.
Vychutnajte si najkrajšie góly na novom Tehelnom poli.
Futbalový štadión na Tehelnom poli bol nominovaný na ďalšie prestížne ocenenie.

Klubové trofeje

Generálny partnerGeneral partner

Zlatí partneriGold partners

© 2019 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradenéAll rights reserved.