Úvod Správy Niké liga Chceme úspešne vstúpiť do anglického týždňa

Chceme úspešne vstúpiť do anglického týždňa

Belasí sa v nedeľu o 15:30 predstavia v Nitre.

Základná časť Fortuna ligy 2019/20 vrcholí, v nedeľu je na programe jej predposledné kolo. Belasí už vedia, že do nadstavby pôjdu z prvého miesta, kým Nitra má opačné starosti a na jedenástej priečke má len jednobodový náskok pred Pohroním. Úvodný výkop duelu je v nedeľu o 15:30.

Vstupenky si budete môcť zakúpiť v deň zápasu od 14:30 priamo pred sektorom hostí v Nitre, cena bola organizátorom zápasu stanovená na 7 eur. Priamy prenos bude vysielať Orange Sport, resp. Huste.tv.

Stretáva sa líder súťaže s jedenástym tímom tabuľky, Slovan a Nitru delí 33 bodov. Belasí majú najlepšiu ofenzívu v súťaži (44 gólov) i najpevnejšiu defenzívu (11). Nitra má najmenej produktívny útok, keď dala 14 gólov, no má ôsmu najlepšiu obranu spolu so Senicou (30).

Zverenci Jána Kozáka ml. na jar získali štyri body za bezgólovú remízu v Trnave a domáci triumf nad Trenčínom (2:0). Nitrania po zimných zmenách vo vedení klubu i na trénerskej lavičke, kam zasadol jeden z najlepších futbalistov ukrajinskej histórie Anatolij Demjanenko, na jar remizovali doma s Pohroním (0:0) a pred týždňom prehrali v Michalovciach 0:1. Mrzieť ich mohlo aj vylúčenie kapitána a obrannej stálice Pavla Farkaša, ktorý sa tak v zajtrajšom zápase určite nepredstaví.

„Na Slovan sa chce každý vytiahnuť a Nitra určite nebude výnimkou. Pôjdeme za víťazstvom, no očakávam náročný zápas. Opäť zdôrazním, že môžeme uspieť len poctivým prístupom, kvalitou a nasadením,“ hovorí Ján Kozák ml., ktorý má v živej pamäti prvý tohtosezónny duel s Nitrou. Na Tehelnom poli sme vyhrali 5:0, no tréner pripomína, že skóre sme vtedy otvorili až tesne pred uplynutím prvého polčasu. „Nitra vtedy takmer celý prvý polčas odolávala a zlomili sme ju až tesne pred prestávkou, keď sme skórovali dvakrát v rýchlom slede. V takýchto zápasoch je dôležitý práve prvý gól. Čím skôr sa nám podarí otvoriť skóre, tým sa potom hrá lepšie. Samozrejme, budeme myslieť aj na pozornú defenzívu.“

Tréner objasnil aj zdravotný stav mužstva. „Aj hráči, ktorí mali zdravotné ťažkosti, naskočili do plného tréningu s mužstvom. David Strelec dnes odohral 45 minút za juniorku, Aleksandar Čavrič ešte nie, no aj jemu chceme po zranení postupne prinavrátiť zápasovú prax,“ hovorí Ján Kozák ml. Samozrejme, belasí zatiaľ nemôžu počítať s Vladimírom Weissom ml., ktorý je už aj oficiálne hráčom Slovana a súčasťou tímu, no čaká ho operácia športového pruhu. V plnom tréningu s tímom sú aj hráči ako Jurij Medveděv, Alen Ožbolt či Ibrahim Rabiu, ktorých sme na jar v A-tíme ešte v akcii nevideli, keďže mali v zime tréningový výpadok.

Anglické týždne – náročné, ale fanúšikmi a mnohými hráčmi i trénermi milované. V najbližšom týždni si pripomenieme nabitý program z jesene, pretože v stredu sa vo štvrťfinále Slovnaft Cup-u stretneme s Trenčínom a v sobotu privítame v lige Ružomberok. Uvidíme v akcii aj niektorých hráčov, ktorí sa zatiaľ na jar na ihrisku neukázali? „Musíme myslieť aj na to, že hneď v stredu hráme pohár a potom v sobotu ďalší ligový zápas. Je možné, že urobím zmeny v zostave a šancu dostanú aj iní hráči, no nechcem ich vopred menovať ani konkretizovať, koľko zmien bude. Tešíme sa, že nás opäť podobne ako na jeseň čaká anglický týždeň. Vyvinieme maximálne úsilie, aby sme všetky tri zápasy úspešne zvládli a boli úspešní ako v lige, tak aj v pohári,“ uzavrel Ján Kozák ml.

Vzájomné zápasy

V prvom vzájomnom zápase vyhrali belasí v septembri 5:0, keď sa hetrikom blysol Dávid Holman, ktorý strelil tri góly v rozmedzí 39. – 53. minúty. Pre Dávida to bol prvý hetrik v profesionálnej kariére. Ďalšie presné zásahy pridali David Strelec a Nono.

V predchádzajúcej sezóne sme v Nitre v novembri 2018 vyhrali 2:1, keď skórovali Andraž Šporar (z pokutového kopu) a potom Dávid Holman peknou strelou pod brvno. Ešte v auguste 2018 sme s Nitrou v Bratislave remizovali 1:1, keď v závere vyrovnával Andraž Šporar.

Čo sa týka bilancie z posledných 10 vzájomných zápasov, tá hovorí jasne v náš prospech: 8 víťazstiev, 2 remízy, 0 prehier a skóre 26:5.

Naša neporaziteľnosť s Nitrou trvá už takmer desať rokov a predstavuje 16 ligových zápasov bez prehry.

Zaujímavosti

Naše mužstvo má silné závery oboch polčasov. V poslednej štvrťhodine prvého i druhého polčasu sme dali po 9 gólov. Nitra naopak v týchto úsekoch hry najčastejšie inkasuje (v oboch po 8 gólov).

Belasí dali spomedzi všetkých tímov najviac gólov z rýchlych protiútokov (12), Nitra je v tejto štatistike na ôsmej pozícii (5).

V lige máme najnebezpečnejšie štandardné situácie spolu s Ružomberkom a Trnavou, dali sme z nich 13 gólov. Nitrania po štandardných situáciách skórovali dvakrát, čo je najmenej v súťaži.

Náš kapitán Vasil Božikov má v celej súťaži najvyššiu úspešnosť v osobných súbojoch (79,6 %), najpresnejšie prihrávky v lige má Myenty Abena (93,4 %). Nitra má v tíme druhého najlepšieho strelca súťaže, ktorým je mládežnícky reprezentant Severného Macedónska Milan Ristovski. Útočník Nitry dal osem gólov, vyslal najviac striel na bránu (26) a v lige absolvoval najviac osobných súbojov (510).

V oboch tímoch sa veľmi dobre prezentujú brankári. Dominik Greif neinkasoval už 411 minút, vďaka čomu prekonal doteraz najdlhšiu tohtosezónnu sériu práve v podaní nitrianskeho brankára Dávida Šípoša (374 minút). Tretí je v tejto štatistike Michal Šulla, ktorý neinkasoval 370 minút, pričom jeho séria stále trvá.

Dôležité informácie

Zápas 21. kola Fortuna ligy FC Nitra – ŠK Slovan Bratislava sa začína v nedeľu 1. marca o 15:30 a povedie ho rozhodcovská trojica Gemzický – Benko, Weiss.