Úvod Správy Európska liga #TOP7 momentov roka: Dráma, nervy, emócie a obrovská radosť

#TOP7 momentov roka: Dráma, nervy, emócie a obrovská radosť

Prinášame ohliadnutie za najlepšími okamihmi roka v podaní belasých.

Vianočné obdobie a záver roka prinášajú ideálny priestor na zosumarizovanie udalostí, ktoré sa v končiacom roku udiali. Z pohľadu Slovana Bratislava bol rok 2019 výnimočný a mimoriadne úspešný. Priniesol veľa nezabudnuteľných chvíľ a okamihov, ktoré zostali v srdciach fanúšikov. Až do Silvestra vám každý deň prinesieme ohliadnutie za jedným významným okamihom z práve končiaceho roka.

PAOK FC – ŠK Slovan Bratislava 3:2 (29. augusta 2019)

Len pár hodín trvala radosť z triumfu v prvom zápase. Všetci v Slovane si totiž uvedomovali, že je tu veľká šanca prebojovať sa tretíkrát v histórii do skupinovej fázy Európskej ligy, no bolo jasné, že cesta bude náročná a tŕnistá. Keď belasí odlietali do Solúnu, vedeli, že im postup zaručí okrem víťazstva a remízy aj akákoľvek jednogólová prehra okrem výsledku 0:1, pri ktorom by sa predlžovalo. „Dôležité bude vydržať prvých 15-20 minút, ak to zvládneme, tak si zlepšíme naše postupové šance. Máme náskok, no určite nebudeme hrať iba defenzívne, musíme byť aktívni a nebezpeční aj vpredu,“ hovoril pred odletom Andraž Šporar.

Našu výpravu privítalo v Grécku horúce počasie, pričom rušno bolo už deň pred zápasom. Grécka strana totiž aj napriek viacerým ponukám odmietla predať televízne práva na Slovensko. Fanúšikovia si tak zápas mohli pozrieť len prostredníctvom plateného streamu vyrábaného gréckym klubom.

Slovanisti si v stredu večer prvýkrát vyskúšali trávnik na 29-tisícovom štadióne Toumba, ktorý je prezývaný „Hrobka,“ a to zrejme kvôli búrlivej atmosfére na tribúnach. Naše mužstvo však nevstupovalo do odvety s prehnaným rešpektom. „Nie sme nervózni. Vopred sa boja len tí, ktorí prehrávajú. Samozrejme, uvedomujeme si, že nás čaká veľký a dôležitý zápas. Ale veríme v naše vlastné schopnosti. Vieme, že máme skvelú príležitosť dosiahnuť niečo veľké, ale aby sa nám to podarilo, musíme na ihrisku nechať všetko a podať optimálny výkon,“ vyhlásil odhodlane Myenty Abena na predzápasovej tlačovej konferencii.

Pre trest za žlté karty vypadol zo zostavy Marin Ljubičič, zdravotné ťažkosti hlásili aj Aleksandar Čavrič a Rafael Ratao. Pred realizačným tímom tak stála otázka, ako si poradiť s absenciami a akú taktiku zvoliť pri očakávanom úvodnom nápore PAOK-u. Ján Kozák ml. sa rozhodol pre rozostavenie 5-3-2, ktoré sa však dá čítať aj ako 3-5-2. Na krajoch obrany boli Jurij Medveděv a Vernon, v strede operovali traja obrancovia a pred nimi ešte čistil priestor Joeri de Kamps. O útočné výpady sa staralo najmä trio Holman – Moha – Šporar.

PAOK v búrlivej kulise od úvodu útočil, avšak väčšou šancou bola len hlavička Crespa, ktorú Greif vytlačil na roh. Belasí prežili úvodné minúty a v 38. minúte umlčali celý štadión. Jurij Medveděv si potiahol loptu po pravej strane, namieril k bližšej žrdi a Paschalakis sa naťahoval márne. V tej chvíli bolo jasné, že predlžovať sa nebude a že PAOK musí streliť minimálne tri góly. Ešte do prestávky mal veľkú šancu Pelkas, no Greif podržal belasých.

V úvode druhého polčasu prišli infarktové momenty, keď PAOK v rozmedzí 49. – 50. minúty dvakrát skóroval a vrátil sa do hry o postup. Slovanisti dokázali upokojiť hru a v 62. minúte prišiel ďalší výbuch radosti. Center Holmana z rohu doletel na zadnú žrď, Božikov vyslal strieľaný center a Vernon doklepol loptu do siete – 2:2! Opäť teda platilo, že PAOK musí skórovať dvakrát, aby postúpil. A ak by hlavička Božikova zo 68. min neskončila na žrdi, ale v sieti, zrejme by bolo hotovo.

Záverečné minúty pripomínali peklo. Lopty lietali popred Greifovu bránu, obrancovia sa obetavo vrhali do striel a aj náš brankár predviedol niekoľko výborných zákrokov. Kapituloval až v 87. min po krížnej strele Giannoulisa. Odvtedy ubiehal čas veľmi pomaly, zvlášť, keď sa nadstavovalo až päť minút. Belasí však ustáli všetky nebezpečné situácie a v Solúne tak mohol vytrysknúť gejzír veľkej radosti spolu s fanúšikmi, ktorí merali dlhú cestu. Slovan postúpil do skupiny Európskej ligy!

„Sme veľmi šťastní. Postúpili sme cez veľkého favorita a je úplne jedno, že sme dnes prehrali. Som rád, že sme potešili veľa fanúšikov. Práve pre tých ľudí, ktorí nám fandia a pre našich najbližších robíme futbal. Videli sme veľa zápasov PAOK-u, snažili sme sa odhaliť jeho slabiny. Dali sme mu v dvoch zápasoch tri góly, takže sa nám to asi podarilo. Odveta sa pre nás vyvíjala dobre, krásnym gólom sme išli do vedenia. Vedeli sme, že Moha so Šporarom to budú mať vpredu veľmi ťažké. Vzadu sme to kontrolovali až na nejaké štandardné situácie. Po prestávke som mal ideálny scenár udržať 15-20 minút čisté konto, no po piatich minútach bolo všetko inak. Bola to facka, ale otriasli sme sa z nej a zvládli sme to. Teraz sa chalani budú môcť porovnať s ďalšími špičkovými súpermi a využiť tieto zápasy na to, aby ďalej napredovali a ukázali sa na európskej scéne,“ povedal po zápase tréner Ján Kozák ml.

„Je to niečo neuveriteľné. Dal som náš postupový gól, ale ten patrí celému tímu a musím poďakovať aj Vasilovi Božikovovi, ktorý mi perfektne prihral a mne už len stačilo nastaviť nohu, aby som loptu poslal do siete. Dnes sme hrali na výsledok, ten máme a postupujeme do skupiny Európskej ligy. A to znie úplne fantasticky. Ešte som v mojej kariére nehral ťažší zápas. Tréneri zvolili nové rozostavenie, ktorému sme sa rýchlo prispôsobili a podľa mňa fungovalo veľmi dobre. Je to zatiaľ najväčší zápas v mojej kariére a nesmierne sa teším, že som mohol prispieť k postupu Slovana Bratislava do skupinovej fázy Európskej ligy,“ vyhlásil autor postupového gólu Vernon de Marco.

„Je pravda, že pôvodne som chcel centrovať, v šestnástke som videl Andraža. Na poslednú chvíľu som si však všimol, že obranca proti mne nevystupuje, zostal len stáť. Tak som si loptu posunul a vystrelil som, snažil som sa najmä trafiť bránu (úsmev). Nakoniec to bol najkrajší a určite najdôležitejší gól mojej kariéry,“ vrátil sa Jurij Medveděv k svojmu parádnemu gólu.

Belasí sa tak po radostnej ceste do Bratislavy dočkali aj privítania zo strany fanúšikov, ktorí ich v noci čakali na letisku. V piatok už s napätím sledovali žreb skupinovej fázy, ktorý im prisúdil Besiktas, Bragu a Wolverhampton...